Świat

Konami Open w cieniu wiadomości o chorobie Ikee

Szymon Gagatek 2019-02-20 14:12

Świetne wyniki padły podczas zawodów Konami Open w Chibie. Coroczna impreza tym razem stała jednak pod znakiem nieobecności jednej z największych gwiazd japońskiego pływania, Rikako Ikee. To właśnie na osiemnastolatce, u której w ubiegłym tygodniu zdiagnozowano białaczkę, w ostatnich dniach skupiła się uwaga mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni - nie tylko tych zainteresowanych sportem.

Portal "The Japan Times" poinformował, że po ogłoszeniu choroby przez Ikee w Japonii bardzo znacząco wzrosła liczba zapytań o informację na stronie krajowego Programu Dawcy Szpiku. Według JKMD średnio jest ich wysyłanych około 5.6 na dzień. Tylko w ubiegły wtorek odnotowano ich natomiast aż 270! Sprawa poruszyła wszystkich, a 18-latka dziękowała za zainteresowanie i słowa wsparcia, które napływały z każdej strony. 

Jedną z osób, która wspomniała o Ikee w swojej wypowiedzi przed Konami Open był Kosuke Hagino. Stwierdził, że był bardzo zaskoczony informacją o chorobie swojej reprezentacyjnej koleżanki i wszystko, co teraz może zrobić to trenować i jeszcze raz trenować, by dobrze startować i przekazywać jej dobre wiadomości z pływalni. W weekend mistrz olimpijski nie miał jednak powodów do zadowolenia. W sobotni poranek zajął 7. miejsce w eliminacjach 400 m stylem zmiennym i wycofał się z dalszej rywalizacji. Następnego dnia w ogóle nie stanął na słupku startowym. Zamiast tego udał się do szpitala i, choć szybko z niego wyszedł, to jednak uznał, że potrzebuje odpoczynku i w konsekwencji zrezygnował z wylotu na obóz wysokogórski do Hiszpanii.

W Chibie rządzili inni. Na szczyt światowego rankingu w 2019 roku wskoczył Daiya Seto, który zwyciężył na 200 m stylem motylkowym. Mistrz i rekordzista globu z krótkiego basenu uzyskał w weekend wynik 1:55.24. Do tego dołożył triumf na 400 m stylem zmiennym z czasem 4:10.03. Szybkie były też panie. MVP zawodów wśród kobiet została Yui Ohashi, która wywalczyła dublet w stylu zmiennym. Na 200 metrów zanotowała rezultat 2:09.91, a na dwukrotnie dłuższym dystansie 4:37.36. Z kolei Reona Aoki objęła prowadzenie na światowych listach na 100 m stylem klasycznym, przepływając dwie długości basenu w 1:06.86.