Świat

NCAA: Zwycięstwo USC w wyjątkowym mitingu

Szymon Gagatek 2014-10-26 19:47

To nie były zwykłe dwa dni w Uytengsu Aquatics Center w Los Angeles. Zaplanowany miting USC Invite doszedł co prawda do skutku, ale odbył się pod zupełnie inną nazwą: Peter Daland Invitational, na pływalni nazwanej imieniem wybitnego szkoleniowca. W taki właśnie sposób Uniwersytet Południowej Kalifornii postanowił uhonorować trenerską legendę drużyny Trojans, zmarłą kilka dni wcześniej.

Peter Daland Invitational | WYNIKI
*Katarzyna Wilk (University of Southern California)
*Paweł Furtek (University of Southern California)
*Michał Domagała (University of Southern California)

Peter Daland odegrał w historii uczelni z Miasta Aniołów wyjątkową rolę. Pełnił tam funkcję głównego szkoleniowca nieprzerwanie przez trzydzieści sześć lat (od 1956 do 1992 roku), zdobywając w tym czasie dziewięć tytułów mistrzowskich NCAA. W międzyczasie był też trenerem kadry olimpijskiej kobiet w Tokio w 1964 roku i mężczyzn - osiem lat później w Monachium. To właśnie wtedy Mark Spitz ustanawiał rekord siedmiu złotych medali na jednych igrzyskach, poprawiony dopiero w Pekinie przez Michaela Phelpsa. Daland był także współzałożycielem popularnego "Swimming World Magazine". Zmarł w wieku 93 lat, 20 października.

Same zawody rozpoczęły się nietypowo - od minuty ciszy, podczas której uczczono pamięć szkoleniowca. Później do wody wskoczyli zawodnicy, wśród nich Katarzyna Wilk, Paweł Furtek i Michał Domagała. Krakowianka w dwudniowej rywalizacji najlepiej spisała się na 50 m stylem dowolnym, zajmując drugie miejsce (23.65 s). Indywidualnie była też piąta na dystansie czterokrotnie dłuższym (1:52.56) i na 500 jardów stylem dowolnym (5:11.38), na którym wystartowała już po raz drugi w tym sezonie, choć we wcześniejszych latach studiów ani razu nie miała takiej okazji.

Tylko jeden występ pierwszego dnia zaliczył Furtek. Na 500 jardów stylem dowolnym Polak okazał się wolniejszy jedynie od swojego kolegi z uczelni, Cristiana Quintero. Wenezuelczyk uzyskał czwarty czas w tym sezonie w całych Stanach Zjednoczonych (4:23.78), natomiast nasz reprezentant przegrał z nim o niespełna sześć sekund, ale rezultat 4:29.58 jest jak na razie jego najlepszym wynikiem w historii startów za oceanem w tej konkurencji. W sobotę Furtek wystartował aż trzykrotnie: na 400 jardów stylem zmiennym był ósmy (4:19.12), na 200 jardów stylem dowolnym zajął dziesiąte miejsce (1:43.97), natomiast na tym samym dystansie stylem motylkowym został sklasyfikowany na czternastej lokacie (2:00.01).

Podczas piątkowej rywalizacji zwycięstwo na 200 jardów stylem zmiennym zanotował Michał Domagała, pokonując cały dystans w 1:50.29. Zawodnik Trojans był również czwarty na 100 jardów stylem motylkowym (49.01 s) oraz pomógł swojej drużynie zająć pierwsze miejsce w walce sztafet mieszanych 4x100 jardów stylem dowolnym. Dzień później dwukrotnie zajmował drugą pozycję: na 200 jardów stylem motylkowym (1:50.13) i 400 jardów stylem zmiennym (4:01.46).

University of North Texas vs. Incarnate Word | WYNIKI
*Barbara Wasilewska (University of North Texas)

Dwa starty i dwa zwycięstwa - Barbara Wasilewska pozostaje niepokonana za oceanem na dystansach 500 i 1000 jardów stylem dowolnym. Tym razem zawodniczka University of North Texas uzyskiwała czasy lepsze niż podczas wewnątrzuczelnianych zawodów pokazowych: 5:08.35 i 10:32.12, prowadząc swój zespół do nieznacznego zwycięstwa nad Incarnate Word 127-116.

University of Pittsburgh vs. St. Bonaventure | WYNIKI
*Kinga Cichowska (University of Pittsburgh)

W wygranym 166-70 spotkaniu z St. Bonaventure bardzo dobry występ na dystansie 100 jardów stylem klasycznym zaliczyła Kinga Cichowska z University of Pittsburgh. Polka uzyskała zdecydowanie najlepszy rezultat całej konkurencji (1:02.48). Jest to wynik o jedną setną sekundy lepszy od minimum B na Mistrzostwa NCAA i wolniejszy o niespełna sekundę od rekordu szkoły (1:01.61), należącego swoją drogą właśnie do naszej zawodniczki. Cichowska popłynęła też w piątek na 400 jardów stylem zmiennym. Był to jej pierwszy start na oficjalnych zawodach w Stanach Zjednoczonych właśnie w tej konkurencji. Zajęła trzecie miejsce, z czasem 4:30.19. Jeszcze wcześniej pomogła koleżankom wygrać rywalizację w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym.

Ohio State vs. Purdue University & University of Cincinnati | WYNIKI
*Aleksandra Kamińska (University of Cincinnati)