Polska

Sebastian Karaś nominowany w Travelerach!

Szymon Gagatek 2018-05-06 10:44

Sebastian Karaś został wyróżniony przez National Geographic! Nasz pływak długodystansowy, który w ubiegłym roku pokonał wpław Bałtyk, został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej w Polsce - Travelerów - w kategorii Wyczyn Roku. Wyboru zwycięzcy dokona 14-osobowa kapituła złożona z dziennikarzy i znanych osobistości.

W kategorii Wyczyn Roku nagrodę przyznaje się za "pionierskie podjęcie wyjątkowego zadania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych". Karaś znalazł się w doborowym towarzystwie. O zwycięstwo powalczy z Robertem Tomalskim (jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Wołgę pod prąd), Małgorzatą Wojtaczką (została pierwszą Polką na Biegunie Południowym), Michałem Kiełbasińskim (zimą przebiegł samotnie 1600-kilometrowa trasę Yukon Quest pokonywaną zazwyczaj przez psie zaprzęgi) oraz Zespołem grotołazów ze Speleoklubu Wrocław i innych klubów z kierownikiem wyprawy Markiem Jędrzejczakiem (odnaleźli  połączenie dwóch jaskiń w hiszpańskim masywie Picos de Europa). 

Na oficjalnej stronie plebiscytu możemy przeczytać między innymi uzasadnienie nominacji dla naszego pływaka:

"PIERWSZY NA ŚWIECIE PRZEPŁYNĄŁ WPŁAW BAŁTYK

Wystartował wieczorem 28 sierpnia w pobliżu latarni morskiej na plaży w Kołobrzegu. Następnego dnia przed północą wyszedł na brzeg na duńskiej wyspie Bornholm. Sebastian Karaś pokonał wpław ponad 100 km, co zajęło mu około 28 godz. i 30 min. Największym wyzwaniem okazała się niska temperatura wody oraz, kilka kilometrów przed Bornholmem, fale wysokości ponad dwóch metrów. Na całym dystansie był asekurowany przez płynącą obok łódź. Już wcześniej Mistrz Polski w pływaniu pokazał swoją klasę, przepływając m.in. kanał La Manche w 2015 r."

Ciężar decyzji o zwycięzcy będzie spoczyłał na barkach 14-osobowej kapituły, w której znaleźli się między innymi dziennikarze National Geographic, ale także znane postaci ze świata podróży: Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński, Janina Ochojska, Aleksander Wolszczan czy Aleksander Doba. Wyniki poznamy już w czerwcowym numerze magazynu National Geographic Traveler.

Oficjalna strona konkursu