Świat

Rio 2016: Program startów Polaków

Szymon Gagatek 2016-08-02 01:16

Już za kilka dni czeka nas wielki olimpijski maraton bezsennych nocy. Od soboty walkę o medale na igrzyskach w Rio de Janeiro rozpoczną pływacy, wśród nich najliczniejsza kadra Polski w historii tej imprezy. Sprawdziliśmy dokładnie, na kiedy warto zaplanować sobie urlop i porządnie wyspać, by nie przegapić najważniejszych wydarzeń z udziałem naszych reprezentantów!

Wymagania amerykańskiej stacji NBC, która wykłada na prawa do pokazywania igrzysk grube miliardy dolarów, wymusiły na organizatorach zawodów ustalenie nietypowych godzin startów sesji eliminacyjnych i finałowych. Poranne zmagania będą się rozpoczynać o 13:00 miejscowego czasu (a więc o 18:00 w naszym kraju), a wieczorne dopiero o 22:00 (czyli o 3:00 u nas). To na pewno nie ułatwi kibicom nad Wisłą śledzenia poczynań drużyny prowadzonej przez Piotra Gęgotka. Możemy być jednak spokojni, że będzie je można w całości zobaczyć. Jedynym oficjalnym nadawcą krajowych transmisji z tegorocznych igrzysk jest Telewizja Polska i to właśnie w TVP oraz na stronie sport.tvp.pl dostępne będą obszerne relacje z olimpijskiej pływalni.

Zmagania w wykonaniu Biało-czerwonych otworzą, już niemal tradycyjnie, Wojciech Wojdak i Filip Zaborowski. Obaj w sobotni wieczór (po godzinie 18:48) wystąpią w eliminacjach 400 m stylem dowolnym. Pierwszego dnia do wody wskoczy również nasza jedyna żeńska sztafeta (4x100 m stylem dowolnym) oraz debiutujący na igrzyskach Marcin Stolarski, którego czeka start na 100 m stylem klasycznym.

Z wypiekami na twarzy będziemy wyczekiwać przede wszystkim trzech nocnych wyścigów, w których mamy nadzieję zobaczyć naszych medalistów ubiegłorocznych mistrzostw świata. W nocy z wtorku na środę o 3:28 odbędzie się finał 200 m stylem motylkowym mężczyzn, dwa dni później o podobnej porze Radosław Kawęcki postara się o jak najlepszy wynik na tym samym dystansie stylem grzbietowym, a podczas przedostatniego dnia pływackich finałów na igrzyskach (o 3:12) o medale na 100 metrów powalczą delfiniści. Na tym jednak emocje związane z bezsennymi nocami z Polakami zapewne się nie skończą!

Kompletną rozpiskę startów Biało-czerwonych w Rio de Janeiro znajdziecie w pliku zamieszczonym po prawej stronie artykułu.