Świat

Niemiecko-szwedzka rewia w Bergen

Joanna Kwatera 2018-04-16 23:33

W miniony weekend odbyła się już jedenasta edycja prestiżowych zawodów w Bergen, a na pływalni im. Alexandra Dale Oen’a pojawiła się śmietanka europejskich gwiazd pływania z Sarah Sjoestroem na czele. Szwedka jak zwykle nie miała sobie równych w tej rywalizacji, notując świetne wyniki, ale nie tylko ona stworzyła w Norwegii fantastyczne widowisko.

Sjoestroem, która przyzwyczaiła już kibiców do występów na najwyższym światowym poziomie, przystąpiła w Bergen do rywalizacji w swoim stałym programie startów, pewnie wygrywając wszystkie cztery konkurencje, w których wzięła udział. A rozpoczęła od mocnego uderzenia na 100m stylem dowolnym, które pokonała w czasie 53.18, wyprzedzając drugą na mecie Kimberly Buys o prawie trzy sekundy. Belgijkę w pokonanym polu szwedzka rekordzistka świata zostawiła jeszcze na tym samym dystansie w stylu motylkowym, gdzie także popisała się topowym rezultatem 56.57. Sjoestroem triumfowała jeszcze w konkurencjach sprinterskich w stylu dowolnym i motylkowym, notując odpowiednio wyniki 24.14 i 25.53.

Znakomicie w Norwegii zaprezentowali się również pływacy z Niemiec. Sarah Koehler znokautowała rywalki na dystansach 400 i 800m stylem dowolnym, a dzięki swoim wyczynom wskoczyła na trzecie miejsce rankingu światowego na dłuższym z nich, notując wynik 8:20.53. Szybciej od niej w tym sezonie pływały tylko Jianjiahe Wang i Ariarne Titmus. Co więcej Koehler rezultatem tym poprawiła rekord mitingu Katinki Hosszu o ponad pół minuty i zaliczyła najlepszy występ w swojej karierze w tej konkurencji! Nie mniej spektakularny wynik odnotowała także na dystansie o połowę krótszym, a czas 4:05.74 uplasował ją na tegorocznych listach światowych na piątej lokacie.

Nowym rekordem życiowym od niedzieli może się również pochwalić finalista mistrzostw świata w Budapeszcie Philip Heintz. Oprócz wygranej w swojej koronnej konkurencji 200m stylem zmiennym, gdzie uzyskał trzeci najlepszy czas w karierze 1:56.67, a także w tym sezonie na świecie,  udowodnił też, że całkiem nieźle czuje się w stylu motylkowym. Do pokonania dystansu 100m potrzebował tylko 51.65, a tak szybko nie pływał w swoim życiu jeszcze nigdy. Oba te czasy to również najlepsze osiągnięcia w historii tej imprezy. Z pewnością Heintz’a jak i Koehler nie zabraknie w składzie reprezentacji na sierpniowe mistrzostwach Starego Kontynentu w Glasgow.

Szybkie pływanie w obiekcie im. Alexandra Dale Oen’a zaprezentował w konkurencjach sprinterskich w stylu dowolnym Pieter Timmers. Wicemistrz olimpijski z Rio z nowymi rekordami mitingu zameldował się na mecie 50 i 100m kraulem. Zwycięstwa dały mu wyniki 22.27 i 48.82.

Ponadto pływacy ustanowili jeszcze cztery najlepsze wyniki w historii zawodów w Bergen. Dwa z nich stały się udziałem rodaka Sjoestroem Victora Johanssona. Szwed triumfował w zmaganiach kraulistów na 400 i 1500m, notując odpowiednio czasy 3:48.05 i 15:09.11. Poniżej minuty dystans 100m stylem klasycznym jako pierwszy w historii startów w norweskich zawodach pokonał Giedrius Titenis, osiągając 59.86, a 400m stylem zmiennym w rekordowym tempie przepłynął Gergely Gyurta, notując 4:17.44.

KOMPLET WYNIKÓW