Świat

Kolejne wyzwania – zapowiedź 2. dnia ME

Szymon Gagatek 2015-12-02 19:55

Już w czwartek po raz pierwszy na tegorocznych mistrzostwach Europy w Netanji wystąpi troje polskich zawodników: Sebastian Szczepański, Tomasz Polewka i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Kolejne dobre występy będą chcieli zaliczyć nasi dzisiejsi bohaterowie - Radosław Kawęcki i Wojciech Wojdak. Z kolei Alicja Tchórz powalczy o medal na 100 m stylem grzbietowym.

Dzień rozpocznie Szczepański. Zawodnik Kornera Zielona Góra zadebiutuje na mistrzostwach Europy na krótkiej pływalni na dystansie 200 m stylem dowolnym. Zwycięzca poznańskiej edycji Grand Prix Polski przyleciał do Izraela z dziesiątym czasem zgłoszenia w tej konkurencji i być może pokusi się o wejście do finału. W ostatniej serii eliminacyjnej popłynie obok wicemistrza Europy sprzed trzech lat, Pietera Timmersa z Belgii. W tym samym wyścigu wystąpi również dzisiejszy złoty medalista na dwukrotnie dłuższym dystansie, Peter Bernek z Węgier.

Kolejna w wodzie zaprezentuje się Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która wystartuje na 50 m stylem motylkowym. Pierwotnie jutro Polka planowała wystąpić również na 100 m stylem zmiennym, ale ostatecznie jej nazwisko nie pojawiło się na liście startowej tej konkurencji. Nasza reprezentantka skupia się zatem na rywalizacji sprinterskiej, do której przystąpi z szóstym czasem zgłoszenia. Rywalki w walce o medale będzie miała jednak wyjątkowo mocne. W Netanji pojawiły się wszystkie trzy zawodniczki, które ostatnio rządzą na Starym Kontynencie w tej konkurencji: Sarah Sjoestroem, Jeanette Ottesen i Inge Dekker. Szwedka, Dunka i Holenderka były jedynymi pływaczkami, które okazały się lepsze od Urbańczyk dwa lata temu w Herning. Czy tym razem będzie podobnie?

Aż dwóch Polaków, Tomasza Polewkę i Radosława Kawęckiego, zobaczymy na 100 m stylem grzbietowym. Dla naszego dzisiejszego złotego medalisty na dwukrotnie dłuższym dystansie będzie to początek walki o dublet na zawodach w Netanji. Trzeba jednak pamiętać, że w tej konkurencji pojawią się obok niego nowi rywale, z którymi nie miał się jeszcze okazji ścigać w Izraelu, na czele z brytyjskim mistrzem Europy z ubiegłorocznego czempionatu na długim basenie w Berlinie, Chrisem Walker-Hebbornem. Do ich bezpośredniego pojedynku dojdzie już w eliminacjach, gdy staną tuż obok siebie na słupkach startowych.

Rano zaprezentuje się również Wojciech Wojdak, który ma za sobą bardzo udany start na 400 m stylem dowolnym. Tym razem celem będzie awans do finału na najdłuższym kraulowym dystansie. By tak się stało, zawodnik Unii Oświęcim będzie musiał zapewne po raz pierwszy w tym sezonie złamać barierę piętnastu minut. W eliminacjach nasz reprezentant popłynie w ostatniej, trzeciej serii, razem z wieloma znakomitymi długodystansowcami - między innymi z rekordzistą Europy, Gregorio Paltrinierim z Włoch.

Jednym z najważniejszych wydarzeń jutrzejszego dnia będzie jednak start w finale 100 m stylem grzbietowym Alicji Tchórz. O godzinie 17:20 kaliszanka wskoczy do wody mając tuż obok siebie zdecydowaną faworytkę do złota, Katinkę Hosszu. Dzisiejszy półfinałowy występ reprezentantki Juvenii Wrocław dał jednak nadzieję, że może ona pokusić się nawet o pierwszy w karierze medal wielkiej międzynarodowej imprezy seniorskiej. Pewne jest jedno - nie odda go bez walki. Trzymamy kciuki!

Starty Polaków na ME, dzień II:
sesja eliminacyjna (od 8:30)
8:36 - 200 m stylem dowolnym mężczyzn - eliminacje
     Sebastian Szczepański (seria 4/4, tor 6)
8:44 - 50 m stylem motylkowym kobiet - eliminacje
     Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (seria 2/4, tor 5)
9:22 - 100 m stylem grzbietowym mężczyzn - eliminacje
     Tomasz Polewka (seria 4/5, tor 3)
     Radosław Kawęcki (seria 5/5, tor 4)
10:40 - 1500 m stylem dowolnym mężczyzn - eliminacje
     Wojciech Wojdak (seria 3/3, tor 2)

sesja finałowa (od 16:30)
16:30 - 50 m stylem motylkowym kobiet - półfinał
     ew. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk
16:38 - 200 m stylem dowolnym mężczyzn - FINAŁ
     ew. Sebastian Szczepański
17:20 - 100 m stylem grzbietowym kobiet - FINAŁ
     Alicja Tchórz
17:25 - 100 m stylem grzbietowym mężczyzn - półfinał
     ew. Tomasz Polewka, Radosław Kawęcki
18:10 - 50 m stylem motylkowym kobiet - FINAŁ
     ew. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk

WYNIKI LIVE

TRANSMISJA

A na dobranoc...