Polska

IX Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania za nami

Joanna Kwatera 2018-09-25 15:49

Coroczna Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa w Krakowie to bez wątpienia największe forum pływackie w naszym kraju. W tym roku odbyła się już dziewiąta edycja tego wydarzenia. Do stolicy Małopolski przyjechało kilkuset trenerów, chcących poszerzyć swoją wiedzę i wymienić się doświadczeniem z kolegami po fachu.

Organizatorami całego przedsięwzęcia byli Polski Związek Pływacki i Małopolski Okręgowy Związek Pływacki. We współpracy z wydawnictwem AKNET-PRess dopięli wszystkie szczegóły na ostatni guzik. Katarzyna Urbańczyk-Kogut, jak co roku, przygotowała dla wszystkich gości świetne materiały, pomocne w śledzeniu przebiegu konferencji. Podczas pobytu w Krakowie trenerzy jako pierwsi mogli też nabyć książkę "Pływacki atlas ćwiczeń na lądzie", opracowaną przez Jakuba Karpińskiego i Artura Gołasia, a wydaną właśnie przez AKNET-PRess. W trakcie czterech dni wykładów, szkoleniowcy mogli wysłuchać wielu ekspertów z rozmaitych dziedzin związanych ze sportami wodnymi, nie tylko z samym pływaniem.

Dzień I

Czwartek stał pod znakiem tematów związanych z psychologią i żywieniem, a swoje wystąpienia dwukrotnie zaprezentowali Joanna Budzis i Mateusz Gawełczyk. Psycholog sportu kładła mocny akcent na budowanie świadomości u zawodnika, a szczególnie na to, aby zdawał sobie sprawę po co uprawia sport, na co ma wpływ, jak postrzega sukces oraz jakie kroki musi podjąć, aby go osiągnąć. Zwracała uwagę na konieczność kontroli emocji oraz stresu przedstartowego oraz roli trenera w nauczeniu tego swoich podopiecznych. Podkreślała również znacząca rolę motywacji wewnętrznej i zewnętrznej na podejmowanie aktywności fizycznej przez młodych adeptów pływania oraz ogromne znaczenie więzi w grupie i moc drużyny.

W układaniu diety pływaka najważniejszą rzeczą jest indywidualne podejście do każdego zawodnika, który charakteryzuje się odmiennymi parametrami oraz zapotrzebowaniem na energię. Mateusz Gawełczyk przedstawił podstawowe błędy w żywieniu sportowców, a także nakreślił sposoby wyliczania odpowiedniej ilości składników w diecie. Rzucił ciekawe światło na kompozycję posiłków dla pływaków, które wcale nie muszą być nudne i odpychające, a wręcz wydają się smakowite i przyciągają wzrok, co jest szczególnie ważne dla młodych zawodników. Wyjaśnił, że niektóre produkty, które nie powinny być spożywane na co dzień, w diecie pływaka mają uzasadnienie i nie stanowią przeciwwskazań. W obecnych czasach dieta sportowców nie może istnieć bez suplementacji. Prelegent przedstawił cztery grupy suplementów, omówił ich działanie i skuteczność oraz wskazał orientacyjny wiek, w którym pływak powinien zacząć je stosować. Jak się okazało część z nich powinno się stosować już od najmłodszych lat.

Po przerwie obiadowej pierwszy swój wykład na tegorocznej konferencji wygłosił gość specjalny Genadijus Sokolovas. Ekspert w zakresie adaptacji w sporcie, fizjologii sportu oraz biochemii, z którego wiedzy korzystali tacy pływacy jak Michael Phelps czy Jason Lezak omówił strategie w planowaniu sezonu pływaka oraz testy do pomiaru adaptacji indywidualnej u zawodników. Zaprezentował też programy komputerowe wspomagające trenerów w planowaniu treningu.

W trakcie tego dnia swój debiut na konferencji miała tematyka związana z pływaniem synchronicznym. Goście specjalni, Gabor Szauder i Marlon Falcon, opowiadali o najważniejszych aspektach związanych z tą dyscypliną sportu, która w Polsce zaczyna się rozwijać coraz wyraźniej. Obaj rozwijali te zagadnienia także w kolejnych dniach.

Dzień II

Pierwsza część piątkowych wykłaów rozpoczęła się od wystąpienia Klaudii Palak z SWFiS AGH Kraków, która przedstawiła formy, środki i metody treningowe stosowane w pływaniu. Później do głosu doszedł Marek Strzała z WWFiS AWF Kraków, opowiadający o właściwościach morfologicznych, fizjologicznych i funkcjonalnych organizmów młodych pływaków. Wyjaśnione zostały ich zależności z bieżącą i prognozowaną sprawnością pływacką. Z kolei wpływ postawy ciała na parametry fizjologiczne i biomechaniczne omówiony został przez Annę Żurowską. Po przerwie obiadowej do głosu doszedł Genadijus Sokolovas. Znakomity litewski trener pracujący w USA opowiadał o wykorzystaniu tętna i stężenia mleczanu do ocen stref energetycznych, adaptacji i regeneracji oraz o znaczeniu i wpływie wytrzymałości aerobowej na wyniki pływaków, zwłaszcza średnio- i długodystansowych.

Swój wykład przedstawił też Tomasz Pąchalski, który wyjaśnił słuchaczom jak wygląda przygotowanie i zorganizowanie imprez pływackich na wodach otwartych. Znaczenie edukacji zawodników i uświadamiania ich w zakresie walki z dopingiem po raz kolejny przedstawił za to Dariusz Błachnio z Departamentu Informacji i Edukacji Polskiej Agencji Antydopingowej. 

Dzień III

Sobotnie szkolenie rozpoczęły pokazy na pływalni, gdzie Genadijus Sokolovas przez ponad dwie godziny omawiał podstawowe błędy w czterech stylach pływackich oraz pływaniu pod wodą, podając przykładowe, acz zaawansowane ćwiczenia, które są pomocne w ich eliminowaniu. Zadania w wodzie prezentowali pływacy klubu AZS AGH Kraków. Następnie uczestnicy konferencji udali się do hali sportowej, gdzie Artur Gołaś i Jakub Karpiński omawiali wzorce ruchowe, prezentując przydatne ćwiczenia w treningu pływackim. Ćwiczenia stabilizujące i siłowe prezentował pływak AZS AWF Katowice Wojciech Głyk. Ważnym aspektem pracy tych dwóch naukowców jest wydany właśnie „Pływacki atlas ćwiczeń na lądzie”, który zebrani na konferencji goście mogli nabyć po promocyjnej cenie.

Przykładowe ćwiczenia na lądzie wykonywane na etapie podstawowym i wszechstronnym omówili Robert Chanek i Monika Banach, a fizjoterapeutka Izabela Jarosz podkreśliła wagę wykonywania ćwiczeń poprawnie, najpierw tych podstawowych, a później tych bardziej zaawansowanych. Przeprowadziła z grupą młodych zawodników Ósemki Oświęcim oraz Siemachy Kraków przykładową rozgrzewkę z elementami pływackimi oraz wybrane ćwiczenia na lądzie z użyciem mat, gum, piłek, a przede wszystkim ciężaru własnego ciała. W ćwiczeniach udział brali również trenerzy. Równolegle odbywały się pokazy i wykłady dotyczące pływania synchronicznego i skoków do wody.

Po przerwie obiadowej znów głos zabrała Joanna Budzis, która radziła jak przygotować młodego pływaka do startu. Jakie powinno być jego podejście, świadomość na co ma wpływ, ustalenie „rutyny” startowej oraz wsparcie w drużynie. Następnie Łukasz Miklusiak przedstawił szkolenie w etapie wszechstronnym w wieku 12-13 lat dziewcząt i chłopców. Zwrócił uwagę na co powinno się zwrócić uwagę w planowaniu makro i mikrocyklu oraz podkreślił ogromne znaczenie rozwijania wytrzymałości tlenowej w tym okresie u pływaków. W sali obok Genadijus Sokolovas omawiał natomiast przygotowania do wysokościowego obozu treningowego i adaptacji fizjologicznej na wysokości.

Przedostatnim punktem programu trzeciego dnia konferencji, na który co roku z niecierpliwością czekają wszyscy zgromadzeni była loteria, a cenne nagrody w postaci m. in. plecaków, odżywek, czepków czy stopera ufundował główny sponsor konferencji firma H2OShop.pl. Po tej dawce emocji swój ostatni tegoroczny wykład zaprezentował gość specjalny, a tym razem Genadijus Sokolovas omówił znaczenie i wpływ wytrzymałości beztlenowej w pływaniu. Aby poprawić kondycję beztlenową wielu amerykańskich trenerów używa tzw. odwróconej periodyzacji. Niezmiernie ważnym aspektem jest też, aby najpierw skupić się na poprawnej technice. Prelegent podał również przykłady treningów oraz przedstawił jak realizują je amerykańskie uczelnie. Następnie zgromadzeni udali się na dyskusje panelowe, które w luźnej, nieformalnej atmosferze odbywały się do późnych godzin nocnych w hotelu Piast.

Dzień IV

Ostatni dzień konferencji to przede wszystkim podsumowanie wydarzeń, które miały miejsce w polskim pływaniu w pierwszych miesiącach 2018 roku. Jako pierwsza głos zabrała Monika Szczęśniak - Przewodnicząca Komitetu Technicznego Pływania Synchronicznego PZP. W bardzo ciekawej prezentacji zawarła wszystkie najważniejsze aspekty rozwoju całej dyscypliny w obecnym sezonie i pokazała cele na najbliższe lata. Udowodniła też, że nasze zawodniczki ze swoimi występami wchodzą na coraz wyższy światowy poziom i warto w nie inwestować. Następnie o sukcesach i planach na przyszłość opowiadali Przewodniczący Komitetu Technicznego Skoków do Wody, Grzegorz Lesiak oraz trener kadry Andrzej Kozdrański.

Po nich przyszedł czas na pływanie. Najpierw tegoroczne starty najmłodszych polskich pływaków na arenie międzynarodowej podsumował trener juniorskiej kadry, Piotr Woźnicki. Poruszył on też trudny temat trenowania młodzieży w polskim systemie szkolnictwa, który na pewno w przyszłości warto będzie rozwinąć.

O szansach dla trenerów na sukcesy międzynarodowe z pływakami niepełnosprawnymi intelektualnie opowiadał Łukasz Głasek z organizacji Sprawni Razem. Zachęcał on do podjęcia pracy z takimi młodymi osobami, by w przyszłości próbować sięgać z nimi po największe triumfy między innymi na Igrzyskach Paraolimpijskich.

Po krótkiej przerwie występy Biało-czerwonych na mistrzostwach Europy w Glasgow podsumował Prezes Polskiego Związku Pływackiego, Paweł Słomiński. Przypomniał on o niezbyt zadowalających wynikach większości naszych zawodników i przedstawił swoje wnioski. Zaprezentował też niektóre plany związku na najbliższy rok, jak chociażby zmiany w formule Grand Prix czy też wydłużenie letnich mistrzostw Polski do 5 dni. Jako ostatni głos zabrał gospodarz konferencji – prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego Kazimierz Woźnicki, który podziękował osobom odpowiedzialnym za przygotowanie konferencji od strony organizacyjej: Iwonie Bohosiewicz, Mirosławie Legutko i Arturowi Żakowi. Wszystkich obecnych na sali zaprosił też na kolejne forum, które odbędzie sie już za rok, w dniach 19-22 września!