Polska

Lublin 2015: Paluszek rusza po dublet

Szymon Gagatek 2015-12-19 10:58

Weronika Paluszek, uskrzydlona wczorajszym złotem i minimum na mistrzostwa Europy na 200 m stylem klasycznym, udanie rozpoczęła dziś walkę o zwycięstwo na o połowę krótszym dystansie. Zawodniczka AZS AWF Warszawa w eliminacjach uzyskała najlepszy czas, będąc jedną z dwóch pływaczek, którym udało się złamać barierę minuty i dziesięciu sekund.

Kolejność w czołówce dzisiejszej klasyfikacji końcowej była identyczna jak podczas rywalizacji na 200 metrów. Dwudziestodwuletnia Paluszek wygrała rywalizację, uzyskując czas 1:09.55, dwadzieścia pięć setnych sekundy straciła do niej jej rówieśniczka, Paulina Zachoszcz z AZS UWM Olsztyn, a trzecią lokatę zajęła Angelika Wikieł. Urodzona w 1998 roku zawodniczka UŚKS Ostrołęka cztery długości basenu pokonała w 1:10.09. Tuż za plecami medalistek piątkowego finału znalazła się mistrzyni i rekordzistka Polski na dystansie sprinterskim, Dominika Sztandera z Juvenii Wrocław (1:10.27).

Po raz pierwszy w historii swoich startów na mistrzostwach Polski w rywalizacji na dystansie 100 m stylem klasycznym wystąpiła Katarzyna Baranowska. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk, która na co dzień trenuje w Wuppertalu pod okiem Michaela Bryji, uzyskała czas 1:10.58 i bez najmniejszego problemu weszła do półfinałów z szóstym rezultatem. Jest to również nowy rekord życiowy naszej znakomitej zmiennistki.

Rywalizacja o wejście do finału odbędzie się jeszcze dziś po południu. Wyścig medalowy zaplanowano natomiast na ostatni dzień krajowego czempionatu. By myśleć o uzyskaniu minimum na mistrzostwa Europy w Londynie, nasze żabkarki będą musiały zaatakować rekord Polski Beaty Kamińskiej (1:06.51). Kryterium ustalone przez Polski Związek Pływacki wynosi bowiem dokładnie 1:06.40.

Przydatne linki:
Oficjalna strona mistrzostw
Minima na ME w Londynie
Listy zgłoszeń
Wyniki LIVE
Transmisja