Polska

Czołówka światowych pływaków na BCT Gdynia Marathon 2013

Paulina Olczyk 2013-08-13 10:05

Ogłoszono oficjalną listę startową ekstremalnego wyścigu z Helu do Gdyni (19,5 km), rozgrywanego w ramach tegorocznej edycji BCT Gdynia Marathon. W rywalizacji udział zapowiedziało 14 zawodników z 8 krajów, a łączna pula nagród wynosi 28 000 USD.  

Udział w BCT Gdynia Marathon jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych pływaków długodystansowych przede wszystkim ze względu na temperatur wody jaka utrzymuje się w Morzu Bałtyckim,- nawet w jego przybrzeżnej części. Cieszę się z możliwości udziału w tej imprezie i szansy na rywalizację z najlepszymi zawodnikami mojej dyscypliny – mówi Rosjanka Olga Beresnyeva, mistrzyni Europy z 2010 roku na dystansie 25 kilometrów i 10 pływaczka długodystansowa świata w klasyfikacji FINA.

Wśród kobiet najpoważniejszymi rywalkami Beresnyevej będą Amerykanki: Emily Brunemann, numer 2 w klasyfikacji FINA oraz Christine Jennings – zwyciężczyni BCT Gdynia Marathon 2012, która w klasyfikacji światowej zajmuje obecnie 6 miejsce. 

 W tegorocznej edycji w kategorii mężczyzn faworytem jest Alex Meyer, jeden z najbardziej utalentowanych zawodników pływających na wodach otwartych, złoty medalista Mistrzostw Świata FINA na dystansie 25 kilometrów i tegoroczny mistrz USA na dystansie 10 km. Jego najpoważniejszym konkurentem będzie Hiszpan Jose Luis Larrosa Chorro, ubiegłoroczny zwycięzca maratonów Kalmata – Stoupa (31 km) oraz Tabarca – Alicante (21 km). Polskę reprezentować będą Sebastian Karaś, zwycięzca rozgrywanego na Majorce Open Water Swim Festival 2013 oraz Jan Urbaniak, który w ubiegłym roku wygrał Long Beach Marathon.

Wyścig na trasie Hel – Gdynia rozegrany zostanie między 23 a 25 sierpnia. Trzecia edycja BCT Gdynia Marathon to wielkie wyzwanie dla światowej czołówki pływaków długodystansowych ale także szansa dla mniej zaawansowanych zawodników, którzy 25 sierpnia rywalizować będą w wyścigach indywidualnych oraz w sztafetach na niemal 3 kilometrowej trasie wyścigu OPEN zlokalizowanej wzdłuż gdyńskiej plaży. Zapisy do zawodów na krótszych dystansach nadal trwają.  

Patronami honorowymi imprezy są: Joanna Mucha – Minister Sportu i Turystyki RP, a także Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni oraz Mirosław Wądołowski – Burmistrz Helu.  W 2013 roku BCT Gdynia Marathon dołączył do światowej klasy zawodów wspieranych przez World Open Water Swimming Association (WOWSA).

Patronami medialnymi wydarzenia są: Dziennik Bałtycki, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, plywanie.pl oraz Namiary na Morze i Handel.

Organizację maratonu wspierają: Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Helu, Polski Związek Pływacki,
SJ Consulting, Radmor, Swissmed, Formoza RIB, Hotel Nadmorski oraz firma Arena.

Dokładana data zależeć będzie od warunków atmosferycznych na Zatoce Puckiej.
Pełna lista startowa maratonu Hel – Gdynia dostępna jest pod adresem http://bctgdyniamarathon.pl/gdynia/

Więcej informacji 

www.bctgdyniamarathon.com

https://www.facebook.com/KochamPlywanieBCTGdyniaMarathon

Dagmara Łuczka

Rzecznik prasowy BCT Gdynia Marathon

Tel.  (+48) 795 501 440

dluczka@bct.gdynia.pl

***

BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy

 

BCT - Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni to drugi co do wielkości i najstarszy terminal kontenerowy w Polsce. Od 2003 roku jest częścią filipińskiej grupy ICTSI, światowego operatora terminali kontenerowych. Jako spółka nierozerwalnie związana z Gdynią, BCT włącza się
w organizację różnego rodzaju wydarzeń specjalnych, wykraczających poza podstawową działalność firmy. W 2010 roku BCT był współorganizatorem „Obywatelskiego Kontenera Kultury”, w którym zbierano podpisy dla „Paktu dla Kultury”. Od 2011 Bałtycki Terminal Kontenerowy jest sponsorem głównym i organizatorem BCT Gdynia Marathon.