Polska

GPP OPOLE: Wodna Nuta zagrała dla Alicji i Pawła

Joanna Kwatera 2016-04-17 19:29

 

Trzeci blok zawodów z cyklu Grand Prix Polski rozgrywanych w Opolu to pokaz siły sprinterów. Dziś na dystansach 50 i 100 metrowych padały najwyżej punktowane wyniki, ale „kropkę na i” postawiła Królowa Aleksandra, uzyskując znakomity wynik w konkurencji 50m stylem grzbietowym!Najlepszymi zawodnikami Grand Prix Polski w Opolu zostali: Alicja Tchórz i Paweł Korzeniowski.

Rano rywalizacja sprinterów zaczęła się od konkurencji 50m stylem dowolnym, gdzie kolejny raz najszybsza okazała się Anna Dowgiert. Zawodniczka WKS Śląsk Wrocław już dziś prezentuje lepszą formę niż w zeszłym roku podczas mistrzostw świata w Kazaniu, a wynik, jaki uzyskała rano – 25.21 jest tylko 0,02 sekundy słabszy niż jej rekord życiowy w tej konkurencji, który wypływała w zeszłym roku podczas mistrzostw Polski w Szczecinie i plasuje ją na 15 miejscu w rankingu europejskim w tym sezonie. Dowgiert wygrała dziś również dystans 100m stylem motylkowym, na którym właściwie nie miała sobie równych, a wynik 1:00.24 przełożył się na 802 pkt i jest jej szóstym najlepszym rezultatem w karierze. Pływaczka z Wrocławia może być bardzo zadowolona ze swoich występów w Opolu, gdyż w każdym swoim starcie notowała zwycięstwa i ponad ośmiuset punktowe wyniki.

Podrażniona zapewne kolejnym drugim miejscem, tym razem na dystansie 50m stylem dowolnym, Aleksandra Urbańczyk postanowiła „zamknąć usta” wszystkim, notując znakomity występ w wyścigu sprinterskim w swojej koronnej konkurencji 50m stylem grzbietowym. Na, niestety nie olimpijskim dystansie, Łodzianka osiągnęła czwarty w swojej karierze rezultat, zaledwie o 0,06 sekundy słabszy niż jej rekord życiowy, pokonując jedną długość basenu w czasie 28.27. Wynik ten, przy okazji najbardziej wartościowy rezultat tych zawodów (877 pkt!) plasuje ją na siódmym miejscu wśród najszybszych Europejek w tym sezonie tuż przed samą Katinką Hosszu! Wcześniej Urbańczyk zanotowała jeszcze jeden ponad ośmiuset punktowy wynik na dystansie 50m stylem dowolnym, uzyskując czas 25.52 (803 pkt) i zajmując drugą lokatę tuż za Anną Dowgiert.

W kolejnym starciu grzbiecistów, tym razem w konkurencji sprinterskiej, górą był znowu Tomasz Polewka. Pływak AZS AWF Katowice o ponad sekundę wyprzedził na mecie Radosława Kawęckiego (AZS AWF Warszawa), notując czas 25.29, a więc o 0,1 sekundy lepszy niż ten,  który pozwolił mu wygrać w marcu zawody Swim Open w Sztokholmie w tej konkurencji (choć już w eliminacjach w stolicy Szwecji Polewka uzyskał identyczny rezultat jak dziś). Czas ten warty jest 858 pkt.

Dobrym rezultatem i pewną wygraną może poszczycić się dziś również Paweł Korzeniowski, który 100m stylem motylkowym pokonał W Opolu prawie dokładnie o sekundę szybciej niż miesiąc temu w Lublinie, notując na mecie czas 52,87 (836 pkt). Ponad 1,5 sekundy za nim na metę wpadli Michał Poprawa (AZS AWF Katowice) i Oskar Krupecki (WKS Śląsk Wrocław).

W ostatniej konkurencji  dzisiejszego dnia i całych zawodów zmierzyli się z sobą krauliści na dystansie 800m. Tak jak wczoraj - tak i dziś kibice czekali na emocjonujący pojedynek Wojciecha Wojdaka i Filipa Zaborowskiego i identycznie jak wczoraj to właśnie Wojdak od startu do mety dyktował warunki, uzyskując przewagę już na początku wyścigu, a pieczętując ją z każdą kolejną przepłyniętą długością basenu. Wyścig kończył już właściwie samotnie, będąc daleko przed resztą stawki, a po dotknięciu ściany finiszowej obok jego nazwiska wyświetlił się wynik 8:00.55. Szósty najlepszy wynik w jego karierze pozwolił mu zanotować  na swoim koncie 832 pkt. Zaborowski dotarł do mety na drugiej pozycji, tracąc do rywala prawie 9 sekund.

Do małej niespodzianki natomiast doszło w starciu sprinterów na dystansie 50m stylem dowolnym, gdzie znajdujący się w dobrej formie Kacper Majchrzak zaprezentował dziś słabszą dyspozycję dopływając do mety na drugiej pozycji (23.27) za Filipem Wypychem (AZS Uł. Pł. Łódź), który wygrał tę konkurencję czasem 23.07. Dość słabo w tym pojedynku wypadł również Paweł Korzeniowski, który był dopiero piąty (23.54). Ciekawe rozstrzygnęła się również rywalizacja żabkarzy na dystansie 200m metrów – cztery długości basenu niespodziewanie najszybciej z całej stawki pokonał młodszy z braci Kusto – Rafał (UKS Orka Lubań), a czas 2:17.70 pozwolił mu pokonać kolejnych na mecie Bartłomieja Roguskiego, Dawida Szulicha, Marcina Stolarskiego i starszego brata Roberta.

Pozostali zwycięzcy dzisiejszego dnia:

-Paula Żukowska (Juvenia Wrocław)– 400m stylem zmiennym, czas 4:56.44

-Bartłomiej Kubkowski (MTP Kormoran Olsztyn)– 400m stylem zmiennym, czas 4:30.01

-Agnieszka Ostrowska (KU AZS PWSZ Racibórz) - 200m stylem klasycznym, czas 2:34.37

 

W klasyfikacji generalnej zawodów w czołówce było bardzo ciasno, ale ostatecznie najlepszą zawodniczką Grand Prix Polski w Opolu okazała się Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), która na swoim koncie zgromadziła 2473 punkty i wyprzedziła o 20 oczek Aleksandrę Urbańczyk i Annę Dowgiert, które za trzy najlepsze starty uzbierały dokładnie tyle samo punktów - 2453. Wśród mężczyzn triumfował Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa), którego trzy najlepsze starty warte były 2442 punkty, przed Wojciechem Wojdakiem (2419 pkt) i Marcinem Stolarskim (2416 pkt).