Świat

NCAA: Historyczny dzień, Golden Bears bliżej tytułu

Szymon Gagatek 2015-03-21 03:31

To miał być wyjątkowo zacięty i wyrównany pojedynek. Finał 200 jardów stylem dowolnym podczas kobiecych mistrzostw NCAA w Greensboro miał dostarczyć mnóstwo emocji związanych ze starciem Missy Franklin i Simone Manuel. Tak się jednak nie stało. Wszystko za sprawą Franklin, która nie dała swojej młodszej koleżance z reprezentacji USA żadnych szans na jakąkolwiek rywalizację, w fantastycznym stylu bijąc rekord Ameryki i łamiąc kolejną magiczną barierę.

Być może był to nawet jeden z lepszych występów podopiecznej Teri McKeever w jej karierze. Swoją strategią całkowicie zaskoczyła Manuel, bardzo szybko rozpoczynając wyścig i utrzymując wysokie tempo do samego końca! Uzyskała fantastyczny czas, 1:39.10, poprawiając własny rekord Ameryki o ponad sekundę i zostając pierwszą kobietą, która pokonała dystans 200 jardów kraulem w czasie poniżej minuty i czterdziestu sekund! Manuel nie miała nic do powiedzenia i do zwyciężczyni straciła dokładnie dwie sekundy i trzydzieści pięć setnych.

Wrażenie na wszystkich kibicach zgromadzonych na trybunach w Greensboro musiała też zrobić inna zawodniczka Uniwersytetu Kalifornijskiego, Rachel Bootsma, która wywalczyła tytuł mistrzowski na 100 jardów stylem grzbietowym. Była to jedna z tych konkurencji, w których czekano na wyjątkowe wydarzenie (pobicie trzynastoletniego rekordu Ameryki, wynoszącego 49.97 s). Sztuka ustanowienia nowego najlepszego czasu w historii Amerykance się nie udała, ale wynik 50.03 s był tylko minimalnie gorszy! Zarówno przed nią, jak i przed Courtney Bartholomew, która diś była druga (50.51 s), jeszcze jeden rok startów w lidze NCAA, rekordowego osiągnięcia możemy się zatem doczekać w przyszłym sezonie i dużo ciekawszą kwestią od tego, kiedy to się stanie, wydaje się być zagadka, która z nich dokona tego jako pierwsza.

Dzisiejszy wyczyn Bootsmy jest tym bardziej warty uznania, że był to już jej trzeci start na przestrzeni kilkudziesięciu minut. Chwilę wcześniej była najlepsza w finale B 100 jardów stylem motylkowym (51.53 s), a do tego niesamowicie rozpoczęła wyścig sztafetowy 4x50 jardów stylem zmiennym, pokonując 50 jardów stylem grzbietowym na pierwszej zmianie w zespole Cal najszybciej w historii pływania (23.39 s)!

Kolejny raz dał o sobie znać talent Kelsi Worrell. Zawodniczka Louisville bardzo pewnie zwyciężyła na dystansie 100 jardów stylem motylkowym, jeszcze poprawiając swoje osiągnięcie z sesji kwalifikacyjnej! Cztery długości basenu po południu pokonała w 49.81 s, a więc o osiem setnych sekundy szybciej niż rano, śrubując rekord Ameryki. W pozostałych konkurencjach indywidualnych triumfowały Sarah Henry (400 jardów stylem zmiennym; 4:02.47) i Sarah Haase (100 jardów stylem klasycznym; 58.32 s).

Wrażeń nie zabrakło w zmaganiach sztafet. Już na początku sesji finałowej doszło do niecodziennej sytuacji. Na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym czas zwyciężczyń finału B okazał się lepszy od rezultatu zawodniczek, które ostatecznie zdobyły mistrzostwo NCAA! Wszystko za sprawą reprezentantek Uniwersytetu Stanford, które sensacyjnie nie weszły do najlepszej ósemki tej konkurencji w kwalifikacjach. Podrażnione porannym niepowodzeniem, uzyskały wynik 1:35.10, wyraźnie wyprzedzając Południową Kalifornię, w barwach której na ostatniej zmianie Katarzynę Wilk zastąpiła tym razem Evan Swenson. W finale A najszybsze były reprezentantki Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, ale ich wynik był gorszy od tego zanotowanego przez Stanford o pięć setnych sekundy!

Ekipa Golden Bears zwyciężyła również w rywalizacji sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym. Cierra Runge, Camille Cheng, Elizabeth Pelton i Missy Franklin nie pozostawiły swoim rywalkom złudzeń i potwierdzając, że ten sezon należy do nich. To właśnie w tej konkurencji doczekaliśmy się jedynego po południu polskiego startu w Greensboro. Na pierwszej zmianie w zespole Trojans popłynęła Katarzyna Wilk. Uzyskała wynik 1:45.71, trzeci w swojej karierze, a jej uczelnia została sklasyfikowana na piątej pozycji.

Na prowadzeniu w klasyfikacji punktowej po dwóch dniach znajduje się Uniwersytet Kalifornijski. Podopieczne Teri McKeever wykorzystywały dziś każdą nadarzającą się okazję do kolekcjonowania punktów, uzbierały ich już 383.5 i są na dobrej drodze do przerwania dwuletniego panowania Uniwersytetu Georgii. Do końca rywalizacji pozostały już tylko jutrzejsze kwalifikacje oraz finały i naprawdę ciężko sobie wyobrazić, że obrończynie tytułu będą w stanie dogonić swoje rywalki (nawet biorąc pod uwagę, że jutro odbędą się teoretycznie konkurencje, w których powinny punktować lepiej od Franklin i spółki). Jeżeli więc nie przydarzy się nic nieoczekiwanego, to tym razem właśnie Franklin i spółka powinny sięgnąć po mistrzowskie trofeum.

KOMPLET WYNIKÓW

Mistrzynie NCAA, II dzień:
4x50 jardów stylem zmiennym: California (Rachel Bootsma, Marina Garcia, Noemie Thomas, Farida Osman)   1:35.15
400 jardów stylem zmiennym: Sarah Henry (Texas A&M)   4:02.47
100 jardów stylem motylkowym: Kelsi Worrell (Louisville)   49.81 s [rekord Ameryki]
200 jardów stylem dowolnym: Missy Franklin (California)   1:39.10 [rekord Ameryki]
100 jardów stylem klasycznym: Sarah Haase (Stanford)   58.32 s
100 jardów stylem grzbietowym: Rachel Bootsma (California)   50.03 s
skoki - trampolina 3m: Zhou Yu (Minnesota)   410.25 pkt
4x200 jardów stylem dowolnym: California (Cierra Runge, Camille Cheng, Elizabeth Pelton, Missy Franklin)   6:50.99

Klasyfikacja punktowa po II dniu:
1. California   383.5 pkt
2. Georgia   299.5 pkt
3. Stanford   264 pkt
...7. University of Southern California   128 pkt
...32. Virginia Tech   13 pkt