Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 30.10

Szymon Gagatek 2017-10-30 18:00

Australijczycy wybrali najlepszych pływaków sezonu; sprawa Ryan'a Lochte nadal na wokandzie; Chińczycy zorganizują Uroczystą Galę "Wieczór Gwiazd"; brytyjscy pływacy powiedzą sobie sakramentalne "tak" - oto skrót wydarzeń, które znalazły się dziś w Pływackim Przeglądzie Wydarzeń!

W niedzielny wieczór w Adelajdzie podczas 28. Uroczystej Gali przyznania nagród, Swimming Australia uhonorowała swoich najlepszych pływaków 2017 roku. W otoczeniu byłych gwiazd i legend tej dyscypliny sportu wyróżnienia odebrali najlepsi przedstawiciele sportów wodnych, trenerzy, wolontariusze i oficjele, za wybitne dokonania w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Najlepszych z najlepszych wybierali - patron australijskiej federacji pływackiej Gina Rinehart, legenda australijskiego pływania Dawn Fraser, prezydent Swimming Australia John Bertrand oraz aktualne pływackie gwiazdy kraju z Antypodów, które pojawiły się tego wieczoru na niebieskim dywanie w Convention Center w Adelajdzie.

Po nie udanym występie w Rio i problemach zdrowotnych z doskonałej strony w tym roku pokazała się Emily Seebohm, broniąc w Budapeszcie tytułu mistrzyni świata na dystansie 200m stylem grzbietowym i zdobywając swój piąty złoty medal mistrzostw globu. Dodatkowo przyczyniła się także do sukcesów drużynowych Australijczyków, finiszując wraz z koleżankami na drugiej lokacie w sztafecie 4x100m stylem dowolnym oraz plasując się na najniższym stopniu podium w konkurencji 4x100m stylem zmiennym kobiet. Dodając do tego jeszcze srebrny krążek na 100m stylem grzbietowym, stała się autorką prawie połowy dorobku medalowego pływaków z kraju kangurów na mistrzostwach globu. Za swoje osiągnięcia została uhonorowana tytułem Najlepszego Pływaka Programu Olimpijskiego. Nagrodzony został również jej trener David Lush, którego wybrano Najlepszym Trenerem Programu Olimpijskiego tego roku. Statuetkę Najlepszej Pływaczki wg Patrona Giny Rinehard i Hancock Prospecting zgarnęła pierwsza w historii australijska zdobywczyni sześciu medali na jednych mistrzostw świata na obiekcie o rozmiarach olimpijskich Emma McKeon.

Lista zwycięzców w pięciu najważniejszych kategoriach indywidualnych:

·         Najlepszy Pływak Programu Olimpijskiego – Emily Seebohm

·         Najlepszy Pływak według Hancock Prospecting (patron wspierający australijską federację) – Emma McKoen

·         Najlepszy Pływak Programu Paraolimpijskiego – Rowan Crothers

·         Najlepszy Pływak na Krótkim Basenie – Mitch Larkin

·         Najlepszy Pływak na Wodach Otwartych – Chelsea Gubecka.

==============

Sprawa dotycząca incydentu na stacji benzynowej podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, w której brał udział Ryan Lochte, nie została jeszcze całkiem zamknięta. W zeszły poniedziałek adwokat pływaka złożył wniosek o zakończenie postępowania karnego przeciwko Lochte’emu, ale ten został zakwestionowany przez brazylijskiego sędziego. Podobnie postanowił prokurator, który również przychylił się do decyzji o kontynuacji postępowania przeciwko sześciokrotnemu mistrzowi olimpijskiemu. Sprawa trafiła więc do sądu apelacyjnego, który wyda ostateczny wyrok. Początkowo amerykański pływak został oskarżony o przekazanie fałszywych informacji o przestępstwie brazylijskim władzom, stwierdzono jednak, że wypowiedź dla telewizji NBC nie stanowi oficjalnego raportu, na podstawie którego można było by wnieść przeciwko niemu zarzuty. Sąd pierwszej instancji odrzucił zatem te oskarżenia. Sędzia zauważyła jednak, że sprawa podlega prawu brazylijskiemu, które umożliwia prowadzenie śledztwa w oparciu o doniesienia mediów, tak więc amerykański pływak na jej rozstrzygnięcie musi jeszcze poczekać.

==============

Drugiego grudnia w mieście Sanya w Chinach odbędzie się czwarta edycja finałowej gali „Wieczoru Gwiazd”, poświęcona uhonorowaniu wybitnych pływaków roku 2017. W sobotni wieczór w hotelu Mangrove Tree Resort World Sanya Bay FINA ogłosi nazwiska najlepszych sportowców, którzy zostaną wyłonieni w procesie selekcji, skupiającym się na punktach, zebranych podczas najważniejszych wydarzeń FINA, a także miejscu pływaków w światowym rankingu. Do tego doliczane będą również dodatkowe punkty za ustanowienie rekordów świata. Nagrodzeni zostaną także poszczególni trenerzy za ich zaangażowanie oraz wkład jaki wnieśli w osiągnięcia swoich pływaków. Wybór wyspy Sanya, słynnego kurortu wakacyjnego w tej części kontynentu azjatyckiego, jako miejsca tegorocznej ceremonii był dla FINA oczywisty, jako że partnerem wspierającym federację w tym roku była potężna chińska firma Alisport, z którą współpraca potrwa do 2025 roku.

==============

Zapowiada się kolejne pływackie małżeństwo! Rekordzista świata oraz dwukrotny mistrz globu w sprincie stylem grzbietowym Liam Tancock i trzykrotna olimpijka oraz medalistka mistrzostw świata Caitlin McClatchey po wielu latach wspólnego związku postanowili go sformalizować. Grzbiecista oświadczył się w środę swojej wybrance serca podczas wakacyjnej podróży na Bali. Pływaczka przyjęła pierścionek z wielką radością, czym pochwaliła się światu na Twitterze. Zrobił to również szczęśliwy narzeczony.