Polska

PLP: Rekord Polski Stokowskiego, Dolny Śląsk na prowadzeniu!

Szymon Gagatek 2015-10-16 18:52

Sezon zimowy dopiero się rozpoczął, a Kacper Stokowski ma już na swoim koncie dwa rekordy Polski szesnastolatków! Dziś młody zawodnik G-8 Bielany Warszawa poprawił najlepszy czas w historii swojej kategorii wiekowej na dystansie 100 m stylem motylkowym i przyczynił się do powiększenia imponującego dorobku województwa mazowieckiego w klasyfikacji punktowej po pierwszym dniu Polskiej Ligi Pływackiej w Ciechanowie.

Stokowski zwyciężył dziś indywidualnie w dwóch konkurencjach. Najpierw okazał się najlepszy na 50 m stylem dowolnym, poprawiając swój rekord życiowy (23.29 s) i wyprzedzając między innymi aktualnego mistrza Polski w tej konkurencji, Filipa Wypycha (23.35 s). Następnie zapewnił drużynie z województwa mazowieckiego maksymalną ilość punktów na dystansie 100 m stylem motylkowym. Cztery długości basenu pokonał w 53.13 s, po świetnym finiszu pokonując o dwie setne sekundy Oskara Krupeckiego. Tak szybko w historii naszego kraju nie pływał jeszcze żaden szesnastolatek! Dotychczasowy rekord Polski należał od niemal sześciu lat do Mateusza Wysoczyńskiego (53.20 s).

Dla zawodnika z Warszawy to już drugie rekordowe osiągnięcie w ciągu ostatniego tygodnia. W ubiegły piątek, podczas swojego pierwszego startu na krótkim basenie w tym sezonie, o trzynaście setnych poprawił najlepszy czas w dziejach krajowego pływania w swojej kategorii wiekowej na 100 m stylem grzbietowym (53.06 s).

Dwa indywidualne zwycięstwa podczas piątkowej części Polskiej Ligi Pływackiej odniosła także Alicja Tchórz. Zawodniczka Juvenii Wrocław nie miała sobie równych na 200 m stylem zmiennym i grzbietowym, w obu przypadkach wyprzedzając Kalinę Gralewską. Bliski identycznego dubletu był również Radosław Kawęcki, który został jednak zdyskwalifikowany w rywalizacji zmiennistów.

Najbardziej wartościowym rezultatem, jedynym powyżej 800 punktów FINA, popisał się z kolei Wojciech Wojdak. Zawodnik z Małopolski zwyciężył na dystansie 400 m stylem dowolnym, notując czas 3:47.19 (815 pkt FINA). Tak szybko w tym sezonie nie pływał jeszcze żaden zawodnik z Europy. Najlepszy wynik u kobiet uzyskała natomiast Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która zajęła pierwsze miejsce na 50 m stylem dowolnym (25.05 s).

W klasyfikacji generalnej po pierwszym dniu zawodów prowadzą pływacy z Dolnego Śląska, którzy o 13 oczek wyprzedzają województwo mazowieckie. Na trzecim miejscu znajdują się reprezentanci Małopolski, którzy tracą już jednak do liderów 55 punktów. Jutro czekają nas dwa bloki zawodów. Pierwszy o godzine 9 rano, drugi o 15:30.

KOMPLET WYNIKÓW

PUNKTACJA DRUŻYNOWA

Dotychczasowi zwycięzczy Polskiej Ligi Pływackiej:
Kraków 2014 (25 m): Województwo małopolskie
Opole 2014 (25 m): Województwo dolnośląskie
Warszawa 2015 (50 m): Województwo mazowieckie