Świat

Rio 2016: Propozycja nie do odrzucenia

Szymon Gagatek 2016-08-05 21:03

W nocy z piątku na sobotę na słynnej Maracanie odbędzie się wyjątkowy spektakl. Ceremonia Otwarcia zainauguruje XXXI Igrzyska w Rio de Janiero. Choć rywalizacja pływaków rozpocznie się już następnego dnia, wielu z nich pojawi się na stadionie. Część w roli chorążych swoich reprezentacji. Taki zaszczyt spotka między innymi najbardziej utytułowanego olimpijczyka w historii, Michaela Phelpsa.

Podopieczny Boba Bowmana został wybrany w głosowaniu kapitanów reprezentacji USA w poszczególnych dyscyplinach. Będzie dopiero drugim amerykańskim pływakiem w roli chorążego w historii. Przed nim tę funkcję sprawował dokładnie czterdzieści lat temu w Montrealu Gary Hall Sr. Takie rozstrzygnięcie to mimo wszystko spore zaskoczenie. Faworytem wydawał się być zapaśnik Jordan Burroughs, mówiło się też o zawodniczce jeździectwa Beezie Madden. Postawiono jednak na kończącego karierę trzydziestojednoletniego Phelpsa, mimo że on sam zarzekał się, że na ceremonii nie ma zamiaru się pojawiać, by niepotrzebnie nie marnować sił przed początkiem zmagań w Rio. Taka okazja drugi raz już by mu się nie przytrafiła, sam zainteresowany przyjął więc werdykt z olbrzymią radością.

W gronie tych, którzy dostąpią zaszczytu niesienia flagi swojego kraju na piątkowej uroczystości są również inni znani na całym świecie specjaliści od pływania. Wyjątkową propozycję otrzymali między innymi Federica Pellegrini - mistrzyni olimpijska na 200 m stylem dowolnym z Pekinu czy Oussama Mellouli - obrońca tytułu na dystansie 10 km. Na Maracanie pojawią się również niezwykle doświadczone Kirsty Coventry z Zimbabwe oraz Szwedka Therese Alshammar. Będą to dla nich kolejno piąte i szóste igrzyska w karierze!

Na kilka godzin przed rozpoczęciem Ceremonii Otwarcia poznaliśmy już wszystkich dwustu siedmiu chorążych. W zestawieniu znalazły sie dwadzieścia trzy osoby reprezentujące pływanie. Część z nich pochodzi z tak egzotycznych państw jak Sierra Leone, Guam czy Komory. Pełną listę znajdziecie poniżej.

Lista pływackich chorążych:
Anastasija Bogdanovski (Macedonia)
Vahan Mkhitaryan (Armenia)
Fahran Saleh (Bahrajn)
Mohamed Nazlati (Komory)
Chloe Savourel (Republika Środkowoafrykańska)
Nada Al-Bedwawi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
Michael Phelps (USA)
Joshoa Ekirikubinza (Ghana)
Benjamin Schulte (Guam)
Hannibal Gaskin (Gujana)
Stephanie Au (Hongkong)
Federica Pellegrini (Włochy)
Julia Hassler (Liechtenstein)
Aminath Shajan (Malediwy)
Andrew Chetcuti (Malta)
Ryan Pini (Papua Nowa Gwinea)
Bunturabie Jalloh (Sierra Leone)
Therese Alshammar (Szwecja)
Adzo Krossi (Togoa)
Oussama Mellouli (Tunezja)
Merdan Atayev (Turkmenistan)
Joshua Tibatemwa (Uganda)
Kirsty Coventry (Zimbabwe)