ME Chartres: eliminacje dzień 1

Jarek Blazek 2012-11-23 00:34

W dniu dzisiejszym rozpoczęły się w Chartres Mistrzostwa Europy na pływalni 25-cio metrowej. W eliminacjach pierwszego dnia zawodów zaprezentowali się wszyscy reprezentanci Polski, którzy zostali powołani do Francji: Konrad Czerniak, Mateusz Sawrymowicz oraz Radosław Kawęcki.

W eliminacjach na 50 m stylem dowolnym, pierwszej konkurencji zawodów, wystartował Konrad Czerniak. Rozstawiony był z numerem jeden, dlatego płynął w ostatniej serii eliminacyjnej na torze numer 4. Konrad uzyskał rezultat 21,92 s. i był to dopiero 16 czas eliminacji. W porannych wyścigach na tym dystansie najszybszy był Rosjanin Vladimir Morozov, który uzyskał rezultat 21,23 s. Drugie i trzecie miejsce zajęli Francuzi – Frederick Bousquet oraz Florent Manaudou. W popołudniowym bloku zawodów, w półfinale tej konkurencji, Czerniak popłynie w pierwszym półfinale, na torze pierwszym.

Kolejnym polskim akcentem był występ Radosława Kawęckiego w jego koronnej konkurencji – 200 m stylem grzbietowym, w której podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie wywalczył 4 miejsce. Radek, podobnie jak Konrad, rozstawiony był z najlepszym rezultatem, przez co mógł spokojnie kontrolować rozwój wydarzeń w jego konkurencji. Swój wyścig eliminacyjny Radek pewnie wygrał i z drugim czasem (1:52,45 s.) zakwalifikował się do wieczornego finału tej konkurencji. Szybszy był od niego tylko o rok młodszy Węgier – Peter Bernek (1:50,72 s.)

Następną konkurencją zawodów było 100 m stylem motylkowym, w której po raz drugi w dniu dzisiejszym, mogliśmy oglądać występ Konrada Czerniaka. Tutaj Konrad spisał się trochę lepiej niż na 50 m stylem dowolnym - zajął 9 miejsce z rezultatem 0:52,16 s. i pewnie awansował do popołudniowych półfinałów. Najszybszym człowiekiem na tym dystansie w porannych wyścigach był Rafael Munoz Perez z Hiszpanii, który pokonał go w czasie 0:51,32 s.

Ostatnim Polakiem, który stanął na słupkach startowych dzisiejszego poranka, był Mateusz Sawrymowicz. Mateusz jednak tą konkurencję (400 m stylem dowolnym) traktuje ostatnio „z przymrużeniem oka” i mam wrażenie, że nie daje z siebie podczas tego wyścigu pełnej mocy. Sawrymowicz osiągnął dopiero 30-ty rezultat eliminacji (3:50,21) i w popołudniowym bloku zawodów go nie zobaczymy. Kolejny start Sawrymowicza, na 1500 m stylem dowolnym, w sobotę popołudniu.

W pozostałych wyścigach Polaków nie oglądaliśmy. Bardzo dobrze na 200 m stylem motylkowym popłynęła Węgierka Hosszu, która uzyskała wynik 2:04,80 s. Dobry wynik uzyskał także Laszlo Cseh w wyścigu na 200 m stylem zmiennym - 1:54,16 s. Prawdziwe możliwości pływacy pokażą dopiero popołudniu, podczas bloku z półfinałami i finałami. Ten rozpocznie się już o godzinie 16:30. Transmisję tych zawodów w telewizji nSport będzie komentować dla Państwa Otylia Jędrzejczak.