Polska

Lublin 2015: Pierwsze złoto dla Juvenii, obrońcy tytułu zdyskwalifikowani!

Szymon Gagatek 2015-12-17 22:01

Pierwsze złote medale w rywalizacji na mistrzostwach Polski w Lublinie trafiły do Wrocławia. Wywalczyli je zawodnicy Juvenii Wrocław, wygrywając zmagania sztafet mieszanych 4x50 m stylem zmiennym. Tytułu nie udało się obronić łodzianom, którzy po pierwotnym uzyskaniu najlepszego rezultatu zostali zdyskwalifikowani.

Rywalizacja sztafet mieszanych na dobrą sprawę dopiero zadomawia się w programie zimowych mistrzostw Polski. Pierwsze medale na dystansie 4x50 m stylem dowolnym i zmiennym rozdano w ubiegłym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, wtedy też rozpoczęto notowanie oficjalnych rekordów kraju. Dwanaście miesięcy temu na najwyższym stopniu podium w obu konkurencjach stawali zawodnicy AZS UŁ PŁ Łódź. W Lublinie wydawało się, że może być podobnie - aż do połowy ostatniej serii dzisiejszych zmagań sztafet 4x50 m stylem zmiennym...

Na pierwszych dwóch zmianach wystąpili najlepsi pływacy łódzkiego klubu: Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk i Filip Wypych. Wszystko szło zgodnie z planem i na kolejnych odcinkach Katarzyna Stasinowska i Bartłomiej Lassek mieli tylko postawić kropkę nad "i". Tak też się stało, Lassek jako pierwszy dotknął ściany i przypieczętował triumf swojej ekipy, okraszony nowym rekordem Polski. Po chwili z ust spikera można było jednak usłyszeć nieprzyjemny komunikat dotyczący zwycięzców. Okazało się, że wskakując do wody na trzeciej zmianie, Lassek oderwał swoje stopy od słupka startowego jeszcze przed tym, gdy Stasinowska dotknęła ściany. Przedwczesny start oznaczał dyskwalifikację i koniec marzeń o złocie.

Miejsce na najwyższym stopniu podium zajęli zatem zawodnicy Juvenii Wrocław, którzy w przedostatniej serii uzyskali czas 1:42.63. Świetnie na pierwszym odcinku poradziła sobie Alicja Tchórz, która 50 m stylem grzbietowym pokonała w 26.25 s! Znakomitą zmianę w stylu klasycznym dała również Dominika Sztandera (29.55 s), natomiast dobry łączny czas to również zasługa Mateusza Chaby i Mateusza Fajfera, którzy wystartowali na ostatnich dwóch odcinkach. Srebrne krążki trafiły do zawodników AZS AWF Katowice, natomiast na trzecie miejsce po dyskwalifikacji łodzian wskoczyli reprezentanci Śląska Wrocław.

Podium na dystansie 4x50 m stylem zmiennym mix:
1. Juvenia Wrocław (Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Mateusz Chaba, Mateusz Fajfer)   1:42.63
2. AZS AWF Katowice (Tomasz Polewka, Marlena Dudek, Konrad Czerniak, Julia Jagoda)   1:43.47
3. Śląsk Wrocław (Oskar Krupecki, Dawid Szwedzki, Anna Dowgiert, Nikola Petryka)   1:43.50

Dwunaste miejsce w klasyfikacji końcowej zajęli młodzi zawodnicy z Piętnastki Bydgoszcz: Roksana Słupek, Patryk Winiatowski, Julia Gus i Patryk Dembski. Rezultatem 1:52.05 poprawili oni rekord Polski w kategoriach wiekowych 16- i 17-latków.