Polska

Szczęśliwa siódemka w Tarnowskich Górach

Szymon Gagatek 2018-10-09 14:27

Rekordową frekwencją cieszył sie w tym roku VII Międzynarodowy Miting Pływacki w Tarnowskich Górach. W tamtejszym Parku Wodnym pojawiło się aż 366 zawodników, którzy rywalizowali o okazałe nagrody rzeczowe i finansowe ufundowane przez organizatorów. Ciekawych wyścigów i dużych emocji do samego końca zawodów nie brakowało. 

Najwięcej złotych medali wywalczyła w sobotę Alicja Miłek. Podopieczna Piotra Urbańczyka z Solnego Miasta Wieliczka aż sześciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium, wygrywając wyścigi na 50 m stylem dowolnym, 50 m stylem motylkowym, 50 i 100 m stylem grzbietowym, 100 m stylem zmiennym i sprinterski Superfinał. Sukcesy 12-letniej zawodniczki pozwoliły jej sięgnąć po zwycięstwo także w klasyfikacji generalnej wśród najmłodszych zawodniczek.

W kategorii wiekowej 13-14 lat triumfowała Kinga Kempa z Piątki Chorzów, natomiast wśród najstarszych pierwsze miejsce wywalczyła podopieczna organizatora całych zawodów, Tomasza Pąchalskiego, reprezentująca gospodarzy Alicja Wojtkowiak. Piętnastolatka okazała się lepsza między innymi od uczestniczki tegorocznych mistrzostw Europy w Glasgow, Aleksandry Polańskiej. To właśnie zawodniczka GOS-u Raszyn uzyskała jednak najbardziej wartościowy wynik całych zawodów. Zwycięstwo na dystansie 100 m stylem dowolnym dał jej wynik 56.77, wart 693 pkt FINA.

W kategorii wiekowej "15 lat i starsi" wśród mężczyzn triumfował Mateusz Chowaniec z Wodnika Siemianowice Śląskie. Urodzony w 2003 roku zawodnik był najlepszy na 50 i 100 m stylem dowolnym, a w superfinałach na 100 m stylem zmiennym i 50 m stylem dowolnym (wygranych przez Michała Kapiasa i Rafała Bugdola) zajął odpowiednio 4. i 2. miejsce. Wśród 13- i 14-latków puchar za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej trafił do Macieja Gabrysia, a wśród najmłodszych do Mateusza Janiszewskiego, który cieszył się z aż 5 złotych i 1 srebrnego medalu.

Niezwykłe były losy klasyfikacji medalowej. Niemal od samego początku prowadzili w niej zawodnicy SiKReTu Gliwice. Zwycięstwo i okazały puchar wymknęły im się z rąk dopiero po ostatniej konkurencji. Zwycięstwa sztafet Parku Wodnego na dystansie 8x50 m stylem dowolnym w obu kategoriach wiekowych sprawiły, że gospodarze zrównali się pod względem liczby zdobytych złotych krążków z gliwiczanami. Na ich koncie było jednak więcej srebrnych medali, co oznaczało, że tym razem puchar pozostał w Tarnowskich Górach. Wszystko to działo się na oczach gościa specjalnego mitingu, Rafała Domerackiego, który swoją walecznością i zaciętością w osiągnięciu celu, jakim jest pokonanie kanału La Manche, mogłby zaimponować niejednemu uczestnikowi zmagań.

foto: FANPAGE ZAWODÓW NA FACEBOOKU

Najlepsi zawodnicy mitingu w 2018 roku w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Kobiety:
12 lat i młodsi: Alicja Miłek (Solne Miasto Wieliczka)
13-14 lat: Kinga Kempa (Piątka Chorzów)
15 lat i starsze: Alicja Wojtkowiak (Park Wodny Tarnowskie Góry)

Mężczyźni:
12 lat i młodsi: Mateusz Janiszewski (UKS 149 Łódź)
13-14 lat: Maciej Gabryś (SiKReT Gliwice)
15 lat i starsi: Mateusz Chowaniec (Wodnik Siemianowice Śląskie)