Polska

Lublin 2015: Wszystko, co warto wiedzieć o mistrzostwach Polski

Szymon Gagatek 2015-12-16 10:49

Tylko godziny pozostały do rozpoczęcia najważniejszej krajowej imprezy pływackiej tej zimy! Już jutro, po ponad czterdziestu latach przerwy, mistrzostwa Polski powrócą do Lublina. To właśnie w stolicy województwa lubelskiego wkroczymy na "drogę do Rio". Oto kilka najważniejszych informacji, dotyczących zbliżającego się wielkimi krokami czempionatu.

Wstęp na nowo wybudowaną pływalnię Aqua Lublin będzie oczywiście bezpłatny. Trybuny obiektu mogą pomieścić nawet do dwóch tysięcy osób i na pewno przyjemnie byłoby wypełnić je do ostatniego miejsca i stworzyć naszym gwiazdom atmosferę do rywalizacji na najwyższym poziomie. Sesje eliminacyjne będą się rozpoczynać codziennie o godzinie 9:00, natomiast finały od czwartku do soboty o 17:00, a ostatniego dnia mistrzostw - już tradycyjnie - godzinę wcześniej, o 16:00.

Tak jak w poprzednich latach, zmagania toczyć się będą na dziesięciu torach. Konkurencje na dystansach 50 i 100 metrów zostaną przeprowadzone w formacie eliminacje-półfinały-finał, natomiast na 200 i 400 metrów najlepszych dziesięcioro pływaków sesji porannej powalczy o medale jeszcze tego samego dnia w wyścigu medalowym, a kolejna dziesiątka popłynie w finale B. Z kolei na 800 i 1500 m stylem dowolnym zawodników czeka rywalizacja w seriach na czas.

Przez najbliższe cztery dni najlepsi polscy pływacy będą się ścigać nie tylko o miejsca na podium krajowego czempionatu. Zawody w Lublinie to dla nich również jedyna okazja do zakwalifikowania się do kadry na mistrzostwa Europy w Londynie, które będą pierwszą szansą na wypełnienie minimum olimpijskiego. Już jutro zatem oficjalnie rozpocznie się batalia o bilety do Rio de Janeiro! Organizatorzy uzbierali też specjalną, okazałą pulę nagród finansowych dla ewentualnych rekordzistów kraju. Jest więc o co walczyć!

Przydatne linki:
Oficjalna strona mistrzostw
Minima na ME w Londynie
Listy zgłoszeń
Wyniki LIVE
Transmisja

Oprócz internetowego przekazu wideo, dostępnego pod powyższym linkiem, transmisję z mistrzostw Polski przeprowadzi również TVP Sport. Telewizja Polska zawita jednak do Lublina tylko na sobotnie finały.

Pamiętajcie też, by uważnie śledzić nasz profil na Facebooku i portal news.megatiming.pl. Przez najbliższe pięć dni będziemy żyli przede wszystkim tym, co będzie się działo w Aqua Lublin. Niech to będzie nasze pływackie święto!