Świat

Sjoestroem i Kolesnikow najlepsi w Europie w 2018 roku

Szymon Gagatek 2019-02-19 15:58

Europejska Federacja Pływacka ogłosiła wyniki głosowania na najlepszych zawodników Starego Kontynentu w sportach wodnych w 2018 roku. Nagrody dla pływaków zgarnęli Sarah Sjoestroem (drugi raz z rzędu) oraz Kliment Kolesnikow. Dla młodego, niespełna 19-letniego Rosjanina to pierwsze tego typu wyróżnienie w karierze. W pokonanym polu zostawił między innymi Adama Peaty'ego.

Sjoestroem powtórzyła sukces sprzed roku, uzyskując 45,3% głosów oddanych przez przedstawicieli poszczególnych krajowych federacji oraz Komitetów Technicznych LEN. Szwedka okazała się wyraźnie lepsza od Katinki Hosszu (28.0%). Na trzecim miejscu znalazła się Simona Quadarella z Włoch (10.7%), a po 8% głosów otrzymały Rosjanka Julija Jefimowa oraz Charlotte Bonnet z Francji. Dla Sjoestroem 2018 rok był obfity w sukcesy. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i cztery złote medale mistrzostw Europy to tylko najważniejsze z jej osiągnięć indywidualnych, które ostatecznie przełożyły się na zwycięstwo w plebiscycie.

Z kolei Kolesnikow został najmłodszym pływakiem w historii plebiscytu, który sięgnął po główną nagrodę. W wieku zaledwie 18 lat pokazał swój olbrzymi talent sięgając po 7 medali mistrzostw świata na krótkim basenie czy 6 krążków mistrzostw Europy w Glasgow. Dodatkowo aż 7-krotnie stawał na podium Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Na swoim koncie zapisał też pierwszy rekord świata seniorów na 50-metrowej pływalni (24.00 na 50 m stylem grzbietowym). W głosowaniu pokonał nieznacznie Adama Peaty'ego z Wielkiej Brytanii (44.0% - 36.0%). Na trzeciej pozycji uplasował się Ukrainiec Mychajło Romanczuk (8.0%), wyprzedzając swojego rodaka Andrija Howorowa (6.7%), Floriana Wellbrocka z Niemiec (4.0%) i Jeremy'ego Desplanchesa ze Szwajcarii (1.3%). 

Najlepszymi pływakami na wodach otwartych zostali natomiast Kristof Raszovsky i Shaaron van Rouwendaal. Najbardziej zacięta była rywalizacja o zwycięstwo w męskim pływaniu artystycznym i kobiecej piłce wodnej. O końcowym rezultacie decydowały pojedyncze głosy.

Pływanie
Kliment Kolesnikov (RUS) | Sarah Sjostrom (SWE)

Pływanie na wodach otwartych
Kristof Rasovszky (HUN) | Sharon van Rouwendaal (NED)

Skoki do wody
Jack Laugher (GBR) | Celine van Duijn (NED)

Pływanie artystyczne
Giorgio Minisini (ITA) | Svetlana Kolesnichenko (RUS)

Piłka wodna
Filip Filipovic (SRB) | Sabrina van der Sloot (NED)

foto: A.Masini/Deepbluemedia