Świat

Trofeo Sette Colli: Rekord świata Govorova!

Joanna Kwatera 2018-07-03 00:59

Rekord świata Andriia Govorova w sprincie stylem motylkowym, a także rekord Ameryki Południowej i rekordy narodowe oraz wiele znakomitych wyników, plasujących zawodników na czołowych miejscach w historii pływackich osiągnięć, były ozdobą rozegranego w weekend w Rzymie mitingu Sette Colli. A działo się naprawdę dużo!

Prawdziwą petardą tych zawodów był niedzielny występ w finale sprintu stylem motylkowym Govorova, w którym Ukraiński sprinter zmiażdżył dotychczasowy najszybszy wynik w historii tej konkurencji jeszcze z czasów ery strojów poliuretanowych Rafael’a Munoz’a o 0,16 sekundy. Pływak naszych wschodnich sąsiadów błyskawicznie przesuwał się do przodu wyprzedając swoich rywali z każdym metrem i zostawiając niemal pół długości ciała za sobą mistrza globu i dotychczasowego lidera tegorocznych rankingów światowych Ben’a Proud’a, a na finiszu na tablicy wyników pokazał się czas 22.27! Blisko poprawienia tego osiągnięcia Govorov był już dwa tygodnie temu w Monte Carlo podczas mitingu Mare Nostrum, ale wtedy do pełni szczęścia zabrakło mu jedenastu setnych sekundy. Co więcej do dziesiątki najlepszych rezultatów w historii na tym dystansie, wśród których aż siedem zostało uzyskanych w roku 2009 roku, udało się wedrzeć tylko dwóm aktualnie startującym pływakom: czterokrotnie Govorov’owi i raz Nicolasowi Santosowi.

Drugim, któremu udało się złamać w tym wyścigu w Rzymie barierę dwudziestu trzech sekund był Proud, a czas 22.93 to jego najlepszy wynik w tym sezonie. Anglik jednak również miał podczas tego weekendu w Foro Italico swoje „pięć minut”, a fanów pływania najbardziej zachwycił jego występw sprincie stylem dowolnym, gdzie uzyskał siódmy w dziejach tej konkurencji rezultat 21.16! Ten czas to także nowy rekord Wielkiej Brytanii oraz rekord Wspólnoty Narodów, który od 2009 roku należał do Australijczyka Ashley Callus’a i wynosił 21.19. Wynik Proud’a jest zaledwie jedną setną sekundy słabszy od tekstylnego rekordu świata, ustanowionego w Budapeszcie przez Caeleb’a Dressel’a. Oni obaj zdołali wedrzeć ze swoimi wynikami do TOP 10 tej konkurencji  pomiędzy zawodników, którzy uzyskiwali swoje najlepsze wyniki w 2009 roku .

Zmagania na dystansie 800m stylem dowolnym zwyciężył Gregorio Paltrinieri. Brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata na Węgrzech, wyprzedził na mecie 19-letniego Brazylijczyka Guilherme Costę, a ten wynikiem 7:50.92 ustanowił nowy rekord Ameryki Południowej.

Na pozycję liderki w rankingu światowym na 100m stylem klasycznym powróciła Yulia Efimova, która pokonała dwie długości basenu w czasie 1:04.98, pierwszy raz w tym roku łamiąc granicę minuty i pięciu sekund na tym dystansie. Rosjanka tym wynikiem poprawiła też dziesięcioletni już rekord mitingu należący do Leisel Jones. Tylko dwie setne sekundy wolniej od swojego najszybszego rezultatu w tym sezonie przepłynął ten dystans Adam Peaty, notując czas 58.61. Na piąte miejsce w światowym rankingu wskoczył w piątek drugi na mecie Holender Arno Kamminga, który dwukrotnie w Rzymie poprawiał rekord swojego kraju, śrubując go do wyniku 59.14. Rewelacyjną formę Peaty zaprezentował też na dystansie połowę krótszym, wygrywając zmagania z najlepszym czasem, uzyskanym do tej pory na rzymskim mitingu 26.41. To najlepszy czas w tegorocznym rankingu na świecie. Efimova imponujący występ zaliczyła także w rywalizacji żabkarek na 200m. Mistrzyni świata z Budapesztu nie dała szans konkurentkom, odskakując im już na drugiej długości basenu i wyprzedzając drugą na mecie Molly Renshaw o niemal pięć sekund, a jej rezultat 2:20.72, który jest jednocześnie nowym rekordem mitingu, pozwolił jej wpisać się po raz kolejny w ranking tego sezonu na pozycję liderki. Wielką klasę Rosjanka zaprezentowała jeszcze w wyścigu 200m stylem zmiennym, uzyskując międzyczas w swoim głównym stylu na poziomie tych, jakie osiągali mężczyźni i to Ci najlepsi - 34.76.

Szybki basen we Włoszech okazał się też szczęśliwy dla mistrzyni olimpijskiej Pernille Blume, która wygrała swój koronny dystans 50m stylem dowolnym, pierwszy raz w życiu łamiąc barierę dwudziestu czterech sekund, a jej rekord Danii od piątku wynosi 23.92. Bliska tej sztuki była także na dystansie dwa razy dłuższym, gdzie po raz kolejny na mecie pokonała rekordzistkę świata Sarah Sjoestroem, płynąc jedynie trzy setne sekundy wolniej od swojego najlepszego osiągnięcia w historii kraju (52.72). To trzeci wynik w tym roku na świecie i nowy rekord mitingu w Rzymie.

Rekord Włoch poprawiła w konkurencjach 100 i 200m stylem grzbietowym Margherita Panziera, osiągając czasy odpowiednio 59.80 i 2:07.16. Na dłuższym z nich udało jej się wymazać z tabel najlepsze osiągnięcie Alesii Filippi jeszcze z epoki poliuretanu, uzyskane w 2009 roku. To jednak nie jedyny rekord, jaki straciła w niedzielę Filippi. W przedostatniej konkurencji dnia 200m stylem zmiennym formą błysnęła Ilaria Cusinato, uzyskując wynik 2:10.92, a wiec o,33 sekundy lepszy od tego, który widniał w rekordowych tabelach Italii od 2009 roku.

KOMPLET WYNIKÓW

foto: DeepBlueMedia