Świat

NCAA: Jankiewicz zmierza po drugi tytuł

Szymon Gagatek 2015-03-14 19:36

Krzysztof Jankiewicz po wczorajszym zwycięstwie na 100 jardów stylem grzbietowym nie zwalnia tempa! Zawodnik Lindenwood awansował dziś do finału mistrzostw II Dywizji NCAA w rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie z najlepszym czasem. Aż pięcioro Polaków zakwalifikowało się natomiast do finałów A 200 jardów stylem klasycznym wśród kobiet i mężczyzn.

Jankiewicz uzyskał czas 1:42.80, poprawił swój rekord życiowy i drugiego w końcowym zestawieniu Metina Aydina wyprzedził o niespełna dwie sekundy! Z trzeciego miejsca do finału A wszedł wielki faworyt całej rywalizacji i rekordzista ligi w tej konkurencji, Matthew Josa z Queens. Jego rywalizacja z Polakiem w finale zapowiada się niezwykle ciekawie i może mieć też wpływ na... ostateczne rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej. Gdyby ewentualnie Jankiewiczowi udało się pokonać Josę, spowodowałby utratę przez Uniwersytet Queens kilku cennych punktów, które mogą być bardzo znaczące w kontekście walki o końcowy tytuł z Uniwersytetem Drury, w barwach którego pływają Daniel Rzadkowski i Kacper Pełczyński.

Pełczyński jest jednym z trzech Polaków, którzy popłyną dziś w finale A 200 jardów stylem klasycznym. W kwalifikacjach zajął szóste miejsce, z czasem 1:57.83, poprawiając o dziewięć setnych sekundy swój rekord życiowy. Czwarty był Piotr Jachowicz z Wayne State (1:57.80), dla którego popołudniowy start będzie pożegnaniem z akademicką rywalizacją, natomiast z ósmym rezultatem do finału dostał się Mateusz Pacholczyk (1:58.55). Do ósemki w rywalizacji pań dostały się obie nasze reprezentantki, które zaprezentowały sie w tej konkurencji! Siódma była Ewa Dymarek (2:16.36), a ósma Paulina Szydło (2:16.81).

W sesji finałowej na dystansie 100 jardów stylem dowolnym wystąpi natomiast Jakub Jończyk, który rano był szósty, bijąc swój rekord życiowy (44.11 s). Z rywalizacją pożegnał się niestety Daniel Rzadkowski, plasując się na dwudziestej lokacie (44.78 s). Dwie setne sekundy lepszy rezultat zawodnik Drury uzyskał na pierwszej zmianie sztafet 4x100 jardów stylem dowolnym, a jego drużyna wygrała kwalifikacje. Nie powiodło się Michałowi Szczukowskiemu i Jończykowi, którzy w sztafecie Lindenwood zajęli jedenastą lokatę i popłyną jedynie w finale B.

W kwalifikacjach 100 jardów stylem dowolnym wystąpiła również Kinga Lesińska. Zawodniczka Lindenwood uplasowała się w tej konkurencji na trzydziestym czwartym miejscu, uzyskując czas 52.06 s, a następnie popłynęła w barwach swojej uczelni na pierwszej zmianie sztafety 4x100 jardów stylem dowolnym, gdzie niestety odnotowała odrobinę gorszy wynik niż w starcie indywidualnym (52.45 s). Ekipa Lwów zajęła ostatecznie dziewiątą pozycję i wystartuje w finale B. Do zakwalifikowania się do najlepszej ósemki zabrakło czterech dziesiątych sekundy.

Na zakończenie porannej sesji odbyły się jeszcze wolniejsze serie rywalizacji na dystansie 1650 jardów stylem dowolnym. W jednym z wyścigów udział wziął Sylwester Borowicz-Skoneczny, który jedną milę pokonał w czasie 15:52.77 i przed startem ósemki zawodników z najlepszymi czasami zgłoszeń (między innymi Daniela Bisia z Saint Leo) jest siódmy.

KOMPLET WYNIKÓW