Polska

GP POZNAN: Wojdak powalczy w Windsor!

Joanna Kwatera 2016-11-20 01:17

Popołudniowy blok dzisiejszych zawodów z cyklu Grand Prix Polski, odbywających się w Poznaniu był prawie tak samo ekscytujący jak zmagania poranne. Właściwie można by powiedzieć, że miał on trzech głównych bohaterów. Bilet do Kanady oprócz Radosława Kawęckiego wywalczył, uzyskując znakomity wynik, również Wojciech Wojdak, a juniorzy poprawili kolejne dwa rekordy Polski.

Wielką klasę zaprezentował dziś w ostatniej konkurencji drugiego bloku zawodów na Termach Maltańskich – 400m stylem dowolnym zawodnik Unii Oświęcim Wojciech Wojdak. Nasz doskonały kraulista w znakomitym tempie pokonywał kolejne długości basenu, zostawiając konkurentów coraz dalej w tyle. Oświęcimianin ostatecznie uzyskał czas 3:38.01 (922 pkt), który jest zaledwie o 0,44 sekundy słabszy od jego własnego rekordu kraju, uzyskanego w finale zeszłorocznego czempionatu Starego kontynentu w Netanji, a także plasuje się na trzecim miejscu w rankingu najlepszych czasów uzyskanych na tym dystansie przez polskich zawodników w historii. Tym samym Wojdak bez żadnego problemu wypełnił minimum kwalifikacyjne i powalczy o jak najlepszy wynik w grudniowych mistrzostwach świata w Windsor. Drugą lokatę w tej potyczce zajął reprezentant gospodarzy Kacper Majchrzak, który wyśrubował swój rekord życiowy o prawie trzy sekundy (3:43.94 – 851pkt).

Dużo emocji dostarczył kibicom również wyścig na dystansie 100m stylem grzbietowym mężczyzn.  Jego zwycięzca - srebrny medalista mistrzostw świata w Doha sprzed dwóch lat Radosław Kawęcki czasem 50.48 wypełnił kolejne minimum kwalifikacyjne i będzie mógł w Kanadzie zarówno bronić tytułu mistrzowskiego na dystansie dwa razy dłuższym jak i powalczyć o medal w tej konkurencji. Kroku dotrzymać próbował mu jedynie Tomasz Polewka, który  popłynął swój drugi najlepszy rezultat w karierze na tym dystansie, zatrzymując urządzenia pomiaru czasu na cyfrach 50.98. Szybciej zawodnik AZS AWF Katowice pływał jedynie na zeszłorocznych zimowych mistrzostwach Polski w Lublinie. Trzecie miejsce w tej konkurencji i trzeci dziś rekord Polski 17latków poprawił Kacper Stokowski. Zawodnik UKS G-8 Bielany po raz kolejny zaprezentował wyborną formę, śrubując swoje najlepsze osiągnięcie w historii kraju i rekord życiowy o ponad sekundę i wpisując w rekordowe tabele rezultat 51.16.

Stokowski poprawił jeszcze swoją „życiówkę” na dystansie 100m ale stylem dowolnym (48.90), zajmując również trzecią lokatę w tej konkurencji, a wyprzedzili go jedynie faworyci Konrad Czerniak i Kacper Majchrzak. Bardzo szybko wystartował Czerniak i mimo intensywnej pogoni Majchrzaka w drugiej części dystansu najszybciej finiszowej ściany dotknął jednak ten pierwszy. Pływak AZS UMCS Lublin, uzyskał wynik 47.29 (858 pkt) i wyprzedził Majchrzaka o 0,26 sekundy. Jeszcze jednym bohaterem tej konkurencji okazał się 14letni Filip Orlicz. Kolega klubowy Stokowskiego potrzebował 51.41, aby zameldować się na mecie tej konkurencji z nowym najlepszym osiągnięciem w historii kraju 14latków.

Niewiele do minimum na mistrzostwa świata w Windsor zabrakło w określanej mianem „polskiej konkurencji” 200m stylem motylkowym Michałowi Poprawie. Zawodnik AZS AWF Katowice pokonał osiem długości basenu w czasie 1:53.38 (877 pkt), co okazało się jego trzecim najlepszym rezultatem w karierze. Drugi na mecie był brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów w Hodmezovasarhely z długiego basenu Damian Chrzanowski (1:56.07 818 pkt).

Ponadto wysoko punktowane wyniki osiągali inni faworyci: na dystansie 100m stylem dowolnym Aleksandra Urbańczyk (53.89 – 843 pkt), w konkurencji 50m stylem klasycznym Dominika Sztandera (30.29 – 859 pkt) i Alicja Tchórz w wyścigu na dystansie 100m stylem grzbietowym (58.90 – 815 pkt).

Zawodnicy, którzy uzyskali minimum kwalifikacyjne na mistrzostwa świata w Windsor:

*Radosław Kawęcki (100 i 200m stylem grzbietowym)

*Wojciech Wojdak (400m stylem dowolnym)