Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 28.10

Szymon Gagatek 2017-10-28 16:45

Jeden z najlepszych brazylijskich zmiennistów zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu; Amerykanie wybrali nowego dyrektora generalnego kadry narodowej; włoscy pływacy wiedzą już, gdzie będą przygotowywać się do igrzysk w Tokio; Cesar Cielo szykuje formę na mistrzostwa świata na krótkim basenie - oto dzisiejszy Pływacki Przegląd Wydarzeń!

Dziewiąty zawodnik igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro na dystansie 200 m stylem zmiennym, Henrique Rodrigues, został zawieszony na okres jednego roku za stosowanie dopingu. W organizmie Brazylijczyka wykryto steryd anaboliczny znajdujący się na liście środków zakazanych Światowej Organizacji Antydopingowej (WADA), clostebol. Badanie przeprowadzono 13 marca 2017 roku i to właśnie od tego dnia będzie liczony czas dyskwalifikacji. Rodrigues, mistrz Igrzysk Panamerykańskich w 2015 roku, powróci więc do startów przed zawodami Trofeu Maria Lenk, będącymi imprezą kwalifikacyjną na przyszłoroczne mistrzostwa Pacyfiku.

====================

Zmiany w amerykańskim pływaniu. Nowym dyrektorem generalnym kadry narodowej Stanów Zjednoczonych została Lindsay Mintenko. Zastąpiła ona Franka Buscha, który po sześciu latach zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Mintenko, mistrzyni olimpijska z Sydney i Aten w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym, jest pierwszą w historii USA Swimming kobietą, która zajmie się organizacją krajowej reprezentacji. Jej nominacja zbiegła się w czasie z restrukturyzacją w federacji, w wyniku której powstało między innymi stanowisko doradcy technicznego kadry narodowej. Nazwisko osoby, która będzie pełniła tę rolę ma zostać ogłoszone w najbliższym czasie.

====================

Włosi dołączyli do takich krajów jak Wielka Brytania czy Hiszpania, które wybrały już bazę pobytu swoich pływaków przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio w 2020 roku. Włoski komitet olimpijski (CONI) podpisał umowę z Uniwersytetem Waseda, który udostępni sportowcom z Italii obiektów sportowych na swoim kampusie. Reprezentanci Włoch będą się aklimatyzować w Tokorozawie, mieście oddalonym od stolicy Japonii o zaledwie 30 kilometrów. Na kampusie znajduje się między innymi 50-metrowy basen, w którym na co dzień pływają wielkie gwiazdy Kraju Kwitnącej Wiśni: rekordzista świata na 200 m stylem klasycznym Ippei Watanabe, medaliści olimpijscy Dayia Seto i Masato Sakai oraz mistrzyni globu: Kanako Watanabe. 

====================

Po nieudanych dla Cesara Cielo kwalifikacjach olimpijskich w 2016 roku wydawało się, że znakomitego brazylijskiego sprintera nie będziemy już oglądać na światowych pływalniach. Nic bardziej mylnego. Złoty medalista olimpijski z Pekinu powrócił do kadry narodowej i zdobył srebrny medal mistrzostw globu w Budapeszcie w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Teraz czekają go kolejne wyzwania. Wiemy już, że w 2018 roku priorytetową imprezą będzie dla niego światowy czempionat na krótkim basenie w Hangzhou. Cielo zamierza w Chinach walczyć o najwyższe lokaty. Także w drużynie, wraz ze swoimi młodszymi kolegami, takimi jak Gabiel Santos czy Luis Gustavo Borges, którym zamierza przekazać jak najwięcej ze swojego doświadczenia. Natomiast pod znakiem zapytania wciąż stoi jego start na mistrzostwach Pacyfiku. 

====================

BONUS: Społeczność YouTube'a wzbogaciła się o kolejnego pływackiego vlogera. Tym razem w roli głównej mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Cody Miller.