Polska

ZMP Olsztyn 2016: Dominacja Piechoty i Wojdka

Joanna Kwatera 2016-12-18 22:35

Sobota obfitowała nie tylko w rekordy Polski, ale również bardzo wartościowe wyniki. Swoją dominację wśród długodystansowców potwierdzili Paulina Piechota i Wojciech Wojdak. Dwa złote medale do swoich bogatych zdobyczy dorzuciła dziś także Alicja Tchórz. Poznaliśmy także nowego mistrza Polski na najdłuższym dystansie w stylu motylkowym.

W rywalizacji długodystansowców kolejny raz o zwycięstwo postarała się Paulina Piechota, która udowodniła, ze jest obecnie najlepszą polską pływaczką na dwóch najdłuższych dystansach w stylu dowolnym. Po czwartkowym sukcesie Łodzianki na dystansie 800m, gdzie wyprzedziła Justynę Burską na finiszu o zaledwie  jedną setną sekundy, w sobotę znów pokazała koleżance, płynąc w konkurencji 1500m, że szybki finisz jest jej mocną stroną, a ostatnie sto metrów tego dystansu potrafi przepłynąć nawet cztery sekundy szybciej od rywalki! Co prawda Piechota nie popłynęła tak szybko jak w zeszłym roku podczas czempionatu kraju w Lublinie, gdzie ustanawiała rekord Polski seniorów, ale czas 16:21.80 dał jej bezpieczną wygraną nad resztą stawki. Druga na mecie była Burska, a trzecia Dominika Janiszewska.

Na dwóch najdłuższych dystansach w stylu dowolnym swoją dominację w kraju potwierdził również Wojciech Wojdak. Zawodnik Unii Oświęcim w konkurencji 800m stylem dowolnym pokonał dystans w czasie 7:35.95, a więc niecałe dwie i pół sekundy słabszym od jego rekordu Polski, który także ustanawiał w zeszłym roku w Lublinie. Drugą lokatę wywalczył Filip Zaborowski, a trzecią Kacper Klich.

W sobotę rywalizację na najdłuższym dystansie stylem motylkowym rozegrali mężczyźni. Na stracie zabrakło obrońcy tytułu Jana Świtkowskiego, który na te mistrzostwa w ogóle nie przyjechał. Walka o złoty medal rozegrała się właściwie tylko pomiędzy dwoma - Michałem Poprawą i Damianem Chrzanowskim. Przez całe osiem długości basenu różnica pomiędzy nimi była minimalna, a o „długość dłoni” z przodu trzymał się srebrny medalista z zeszłego roku - zawodnik z Katowic. Na metę wpadł pierwszy, notując czas 1:53.66 i o 0,72 sekundy wyprzedził brązowego medalistę mistrzostw Europy juniorów z Hodmezovasarhely Chrzanowskiego, który tym wynikiem poprawił znacznie swój rekord życiowy. Trzeci był Michał Cukanow (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki.

Dwa złote medale padły też wczoraj łupem Alicji Tchórz. Pod nieobecność Aleksandry Urbańczyk, która w swojej koronnej konkurencji 50m stylem grzbietowym odpuściła rywalizację, główną pretendentką do wygranej była właśnie zawodniczka Juvenii Wrocław. W wyścigu finałowym nie było niespodzianki. Tchórz zwyciężyła, notując czwarty czas w swojej karierze i jako jedyna w tej stawce popłynęła rezultat poniżej dwudziestu siedmiu sekund (26.72). Drugie miejsce wywalczyła Klaudia Naziębło, a trzecie Agata Naskręt. Kolejny złoty krążek zawisł na szyi Alicji Tchórz za wygraną na dystansie 100m stylem zmiennym (1:00.75). Tu również na starcie nie stawiła się obrończyni tytułu Urbańczyk. Za Wrocławianką finiszowały jej koleżanka klubowa Dominika Sztandera i reprezentantka MKP Szczecin Katarzyna Rogowska.