Polska

Lublin 2015: London Calling [6]

Szymon Gagatek 2015-12-19 13:28

Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu przekroczyły już półmetek. Podobnie jak we wczorajszej sesji eliminacyjnej, dziś rano w Aqua Lublin również nie padł żaden wynik lepszy od minimum na czempionat Starego Kontynentu. Czy po południu ktoś dołączy do dwudziestodwuosobowej reprezentacji Polski, która zaprezentuje się w Londynie?

Najbliżej uzyskania wymaganego czasu w sobotni poranek był Jan Świtkowski. Brązowy medalista mistrzostw świata na dystansie 200 m stylem motylkowym w swojej koronnej konkurencji uzyskał czas 1:55.76. Trzeba jednak pamiętać, że zawodnik Skarpy Lublin występ w stolicy Wielkiej Brytanii zapewnił sobie już podczas czempionatu globu w Kazaniu i na lubelskim obiekcie może się skupić jedynie na walce o medale.

Po południu o braku minimów nie będzie już mowy. Pytanie tylko, czy będą je uzyskiwać jedynie zawodnicy, którzy kwalifikację do kadry mają już w kieszeni. Na 800 m stylem dowolnym o spełnienie wymagań Polskiego Związku Pływackiego na pewno powalczy Krzysztof Pielowski, który wczoraj był bardzo blisko szczęścia na najdłuższym dystansie w rywalizacji kraulistów. Być może na 1500 m stylem dowolnym pań lub 50 m stylem klasycznym panów również ktoś pokusi się o atak na minimum - w tych przypadkach zadanie będzie jednak zdecydowanie trudniejsze. By zapewnić sobie start w Londynie, trzeba popłynąć szybciej od seniorskiego rekordu kraju.

Kolejnych potencjalnych kandydatów do kadry można wypatrywać w finale 200 m stylem motylkowym mężczyzn. Dla Michała Poprawy z AZS AWF Katowice będzie to zapewne największa szansa na załapanie się na samolot do Londynu. Podopieczny Przemysława Ptaszyńskiego musi po południu popłynąć o trzy sekundy szybciej, niż w porannych eliminacjach.

Początek sesji finałowej już o 17:00. Po południu jedyną transmisję z zawodów w Lublinie przeprowadzi TVP Sport. Jej rozpoczęcie zaplanowano na piętnaście minut przed startem pierwszego wyścigu.

Zawodnicy, którzy uzyskali minima podczas MP:
*Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (100 m stylem dowolnym)
*Milena Karpisz (800 m stylem dowolnym)
*Dominika Sztandera (50 m stylem klasycznym)
*Weronika Paluszek (200 m stylem klasycznym)
*Katarzyna Baranowska (200 m stylem zmiennym)
*Alicja Tchórz (200 m stylem zmiennym)
*Kacper Majchrzak (50 m stylem dowolnym)
*Sebastian Szczepański (50 m stylem dowolnym)
*Filip Wypych (50 m stylem dowolnym)
*Kacper Klich (400 m stylem dowolnym)
*Filip Zaborowski (400 i 1500 m stylem dowolnym)
*Mateusz Sawrymowicz (1500 m stylem dowolnym)
*Tomasz Polewka (50, 100 m stylem grzbietowym)
*Oskar Krupecki (100 m stylem motylkowym)
*Marcin Tarczyński (200 m stylem zmiennym)

Zawodnicy, którzy start w Londynie zapewnili sobie na MŚ:
*Anna Dowgiert
*Marcin Cieślak
*Konrad Czerniak
*Radosław Kawęcki
*Paweł Korzeniowski
*Jan Świtkowski
*Wojciech Wojdak