Polska

Łódź 2018: Otwarcie z wysokiego "C"

Dagmara Macner 2018-05-24 15:22

Przed nami cztery dni Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Łodzi. Z pewnością nie zabraknie walki „ramię w ramię” podczas finałowych wyścigów oraz świetnych rezultatów. Poza rywalizacją o tytuł Mistrza Polski, pływacy rozpoczęli walkę o minima. Stawką są Mistrzostwa Europy w Glasgow oraz najważniejsze imprezy juniorskie tego sezonu. 

O poranku pierwszego dnia zawodów najlepsi polscy pływacy zmierzyli się ze sobą w pięciu konkurencjach indywidualnych – 200 m stylem motylkowym, 50 m stylem dowolnym, 200 m stylem grzbietowym oraz 800 m stylem dowolnym pań i 1500 m stylem dowolnym panów. Po południu oprócz wyścigów finałowych A i B zobaczymy zmagania sztafet na dystansie 4x200 metrów stylem dowolnym. 

„Polski dystans” na początek 

Czasy Otylii Jędrzejczak i Pawła Korzeniowskiego na pewno są w pamięci kibiców pływania, ale na słupkach startowych na dystansie 200 m stylem motylkowym już ich raczej nie zobaczymy. Są za to „młodzi zdolni”, którzy z powodzeniem odnajdują się w stawce nie tylko na krajowym podwórku. W eliminacjach pań najlepszy rezultat uzyskała Zuzanna Trambowicz (2:18.16) i to ona wystartuje na torze numer 4 w popołudniowym finale. Rok temu, podczas Mistrzostw Polski wywalczyła srebrny medal na tym dystansie, przegrywając zaledwie pięć setnych sekundy z Paulą Żukowską. W tym roku, Żukowska nie została zgłoszona do rywalizacji na 200 motylkiem, ale z pewnością pozostałe finalistki łatwo „złota” nie odpuszczą. Która z pań zostanie Mistrzynią Polski, przekonamy się kilka minut po 17.

Barierę dwóch minut w eliminacjach panów na 200 delfinem jako jedyny złamał Damian Chrzanowski (1:58.54). Zawodnik Śląska Wrocław, dziś z najlepszym czasem eliminacji, w ubiegłym roku stanął na najniższym stopniu podium. Zdecydowanym faworytem wyścigu jest jednak brązowy medalista Mistrzostw Świata w Kazaniu – Jan Świtkowski, który rano uzyskał drugi wynik. Zatem czwartkowe popołudnie zapowiada się bardzo ciekawie. 

Sprinterzy na starcie 

To był bardzo szybki poranek w wykonaniu kraulistów na pływalni w Łodzi. Nieobecność Aleksandry Urbańczyk – Olejarczyk, która w tym roku zawiesiła swoją karierę, otworzyła szansę wielu innym zawodniczkom na radość z tytułu mistrzowskiego na 50 kraulem. Najszybsza w eliminacjach była Anna Dowgiert (25.34). Reprezentantka Warty Poznań już rano popłynęła niewiele gorzej niż wynosi minimum do Glasgow (25.10). Szybkie były również dziewczyny walczące o juniorski czempionat. Lepiej od minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów (26.17) popłynęły: Karolina Jurczyk (25.47) i Kornelia Fiedkiewicz (25.65). W maju 2017 roku zwyciężyła Urbańczyk z czasem 25.37, Dowgiert była wtedy druga. Czy uda jej się odeprzeć atak konkurentek i sięgnąć po złoto? Finał kobiet zaplanowano na godzinę 17.13.

Przedsmak emocji jakie czekają kibiców w popołudniowym finale panów na 50 dowolnym mieliśmy już w eliminacjach. Najlepszy był Paweł Juraszek. Zawodnik Dziewiątki Dzierżoniów wynikiem 21.45 był zdecydowanie najszybszy. Minimum kwalifikacyjne na Mistrzostwa Europy do Glasgow wynosi 22.17 i musi zostać uzyskane w finale A. Aż czwórka naszych pływaków już porannych wyścigach pływała szybciej, ale żeby pojechać do Szkocji, po południu muszą ten wynik powtórzyć (Paweł Juraszek – 21.45, Konrad Czerniak – 21.90, Paweł Sendyk – 21.91, Filip Wypych – 22.14). Również juniorzy, dla których minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów w Helsinkach ustalono na poziomie wyniku 23.14, rano pokazali się z bardzo dobrej strony i notowali rezultaty lepsze od minimum: Szymon Pytlarczyk – 22.82, Jakub Kiszczak – 23.03, Kacper Piotrowski i Rafał Słowik– 23.08. Czy Paweł Juraszek obroni mistrzowski tytuł, czy może któryś z jego rywali stanie na najwyższym stopniu podium?  Finał na tym dystansie zapowiada się bardzo interesująco. 

Czas na grzbiecistów

W porannych eliminacjach 200 m stylem grzbietowym najlepsze rezultaty zanotowali Klaudia Naziębło (2:16.22) i Radosław Kawęcki (2:01.06). Oboje zwyciężali podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Polski, uzyskując przepustkę na Mistrzostwa Świata w Budapeszcie. Czy podobnie będzie i w tym roku? Czy Naziębło obroni tytuł Mistrzyni Polski, a Kawęcki po raz ósmy stanie na najwyższym stopniu podium? Czy uda im się wywalczyć minima na sierpniowy, europejski czempionat?  Odpowiedź na te wszystkie pytania poznamy już dzisiaj po południu.

Sesja finałowa

Finały pierwszego dnia Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców zaplanowano na godzinę 17.00. Wcześniej (godz. 16.30) nastąpi uroczyste otwarcie zawodów, podczas którego zostaną wręczone statuetki piątej edycji plebiscytu megatiming.pl na „Bohaterów Roku” oraz nagrody główne za cykl Arena Grand Prix Puchar Polski 2017/2018. Serdecznie zapraszamy na transmisję.