Świat

Glasgow 2018: Czas na finały - dzień 5.

Szymon Gagatek 2018-08-07 14:30

Pół godziny wcześniej niż do tej pory, a więc o 17:30 polskiego czasu, rozpocznie się piąta sesja finałowa mistrzostw Europy w pływaniu na długim basenie. Tego popołudnia na starcie rywalizacji w Glasgow zobaczymy dwa finały z udziałem reprezentantów Polski. Troje Biało-czerwonych wystartuje też w wyścigach półfinałowych.

Pierwszym z Polaków, który pojawi się na platformie startowej w Tollcross International Swimming Centre, będzie Konrad Czerniak. Nasz delfinista dostał się z 5. czasem do sprinterskiego finału i na pewno spróbuje nawiązać do swoich największych sukcesów w tej konkurencji z 2015 roku, gdy zdobył brązowy medal mistrzostw świata w Kazaniu. Czerniak pokazał już w Glasgow, że jest w dobrej dyspozycji, uzyskując w półfinałach swój trzeci wynik w karierze (23.37). By zająć miejsce na podium, trzeba będzie jednak najprawdopodobniej zbliżyć się do rekordu Polski (23.07). 

Następnie do wody wskoczą nasi grzbieciści. Radosław Kawęcki i Jakub Skierka popłyną wspólnie w drugim półfinale na dystansie 200 metrów i obaj mają realne szanse na finał. Dla Kawęckiego motywacja do walki o obronę tytułu powinna być po eliminacjach jeszcze większa. Sensacyjne odpadnięcie Klimenta Kolesnikowa zachwiało hierarchią najlepszych zawodników tej konkurencji i sprawiło, że droga do medalu wydaje się być znacznie łatwiejsza. Wciąż trzeba będzie jednak uważać na niezwykle mocnego rekordzistę Europy, Jewgienija Ryłowa czy solidnego Niemca Christiana Dienera. 

Tuż po Kawęckim i Skierce zaprezentuje się Katarzyna Wasick. Polka powalczy o finał swojej koronnej konkurencji 100 m stylem dowolnym. Już rano uzyskała drugi czas w karierze i dzięki zajęciu 12. miejsca trafiła do niezwykle mocno obsadzonego wyścigu. W pierwszym półfinale zmierzy się bowiem z Sarą Sjoestroem czy Femke Heemskerk, a na torze obok siebie będzie miała samą Federicę Pellegrini. Miejmy nadzieję, że to zmobilizuje ją do jeszcze lepszego startu i zbliżenia się do rekordu Polski z 2016 roku.

Na zakończenie dnia czeka nas jeszcze wyścig sztafet 4x200 m stylem dowolnym z udziałem Biało-czerwonych, które weszły do finału z 7. czasem. Polki na pewno spróbują ambinie powalczyć z Dunkami czy też Hiszpankami o zajęcie jak najwyższej lokaty. Przede wszystkim zdobędą jednak cenne doświadczenie, które przyda im się w walce o olimpijską kwalifikację na mistrzostwach świata w Gwangju. Nasza drużyna  najmłodsza w całej stawce, przystąpi do rywalizacji w takim samym składzie i ustawieniu jak rnao. Jako pierwsza do wody wskoczy Daniela Goerges. Zmieni ją Dominika Kossakowska, a następnie do walki ruszą jeszcze Aleksandra Knop i Aleksandra Polańska.

Początek zmagań już o 17:30. Transmija w TVP Sport (komentarz: Jarosław Idzi i Otylia Jędrzejczak) oraz na kanale Eurosport 1, gdzie obok Macieja Boneckiego za mikrofonem zasiądzie mistrz świata na 1500 m stylem dowolnym, Mateusz Sawrymowicz.

Starty Polaków 7.08 – sesja finałowa (17:30)
17:50 – 50 m stylem motylkowym mężczyzn - FINAŁ
   Konrad Czerniak (tor 7)

18:01 – 200 m stylem grzbietowym mężczyzn - półfinały
   Radosław Kawęcki (2. półfinał, tor 3.)
   Jakub Skierka (2. półfinał, tor 7.)

18:11 – 100 m stylem dowolnym kobiet - półfinały
   Katarzyna Wasick (1. półfinał, tor 7.)

18:49 – 4x200 m stylem dowolnym kobiet - FINAŁ
   Polska (tor 1)