Świat

Okazja do rewanżu - zapowiedź 4. dnia ME

Szymon Gagatek 2015-12-04 18:48

Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie w Netanji przekroczyły już półmetek. Podczas przedostatniej sesji kwalifikacyjnej na słupkach startowych pojawi się czworo reprezentantów Polski. W sobotę nie będziemy pozbawieni szans na podium. W sprincie stylem grzbietowym o drugi z rzędu medal czempionatu Starego Kontynentu powalczy Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk.

Łodzianka to srebrna medalistka poprzedniego czempionatu Starego Kontynentu i nasza najpoważniejsza kandydatka do zajęcia miejsca na podium w sobotnie popołudnie. Dwa lata temu w Herning podopieczna Bartosza Olejarczyka przegrała jedynie z Simoną Baumrtovą. Wydaje się, że Czeszka będzie faworytką tej konkurencji również na pływalni Instytutu Wingate. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów zdążyła już postraszyć pozostałe grzbiecistki we wczorajszej rywalizacji sztafet mieszanych 4x50 m stylem zmiennym. W sesji porannej na pierwszej zmianie uzyskała czas 25.55 s – lepszy od aktualnego rekordu świata Etienne Medeiros! Do udziału w sobotnich zmaganiach zgłosiła się także Katinka Hosszu, która (już tradycyjnie) popłynie w eliminacjach obok Alicji Tchórz. Zawodniczka Juvenii Wrocław zostawiła w ostatnich dniach w wodzie sporo sił, ale w Izraelu prezentuje świetną formę. Być może zatem doczekamy się nawet dwóch Polek w wyścigu finałowym!

Na dystansie 100 m stylem dowolnym zaprezentuje się Sebastian Szczepański. Brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów w tej konkurencji z 2013 roku przystąpi do rywalizacji jako jeden z najwyżej rozstawionych pływaków. Na liście startowej jest jednym z czterech mężczyzn, przy których widnieją rezultaty poniżej czterdziestu siedmiu sekund. Świetny start na zawodach Grand Prix w Poznaniu pokazał, że stać go na wiele, a pod nieobecność kilku zawodników z europejskiej czołówki może się pokusić o sprawienie wielkiej niespodzianki.

Szansę na rewanż za dzisiejszy występ na 200 m stylem zmiennym dostanie Marcin Cieślak. Podopieczny Gregga Troy’a, trenujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych, tym razem zaprezentuje się na o połowę krótszym dystansie. Ósmy zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw świata w Dausze wystartuje w eliminacjach z drugim czasem zgłoszenia. Lepszym może się pochwalić jedynie Sergey Fesikov z Rosji. Miejmy nadzieję, że nasz reprezentant tym razem nie będzie już miał problemów z wejściem do najlepszej szesnastki i po południu spróbuje znaleźć się w wielkim finale.

WYNIKI LIVE

TRANSMISJA

Starty Polaków na ME, dzień IV:
sesja eliminacyjna (od 8:30)
8:40 - 50 m stylem grzbietowym kobiet - eliminacje
     Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (seria 4/5, tor 4)
     Alicja Tchórz (seria 5/5, tor 3)
8:50 - 100 m stylem dowolnym mężczyzn - eliminacje
     Sebastian Szczepański (seria 5/7, tor 4)
9:28 - 100 m stylem zmiennym mężczyzn - eliminacje
     Marcin Cieślak (seria 5/6, tor 4)

sesja finałowa (od 16:30)
16:30 - 50 m stylem grzbietowym kobiet - półfinał
     ew. Alicja Tchórz, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk
16:51 - 100 m stylem dowolnym mężczyzn - półfinał
     ew. Sebastian Szczepański
17:12 - 100 m stylem zmiennym mężczyzn - półfinał
     ew. Marcin Cieślak
18:01 - 50 m stylem grzbietowym kobiet - FINAŁ
     ew. Alicja Tchórz, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk