Polska

Pływacy na wigilii u Prezydenta

Szymon Gagatek 2015-12-23 03:06

Medaliści tegorocznych mistrzostw świata w Kazaniu i czempionatu Starego Kontynentu w Netanji, a także czołowi polscy pływacy niepełnosprawni wzięli dziś w Warszawie udział w uroczystym spotkaniu wigilijnym z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzejem Dudą. Do stolicy zostali zaproszeni wraz z innymi czołowymi sportowcami z naszego kraju.

W Pałacu Prezydenckim pojawili się pływaccy bohaterowie ostatniego roku, na czele z medalistami tegorocznego czempionatu globu: Radosławem Kawęckim i Janem Świtkowskim. Nie zabrakło także tych, którzy stawali na podium grudniowych mistrzostw Europy w Netanji: Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk, Alicji Tchórz, Tomasza Polewki i Sebastiana Szczepańskiego. Naszym zawodnikom towarzyszyli ich trenerzy, a także przedstawiciele Polskiego Związku Pływackiego. Część delegacji miała już za sobą niedawną wizytę u premier Beaty Szydło, tym razem uroczystość przebiegała jednak inaczej. Stawiły się na niej nie tylko osoby związane ze środowiskiem pływackim, ale również z innymi dyscyplinami sportu: kadra szczypiornistów, liczne grono lekkoatletów czy specjalistka od kolarstwa górskiego, Maja Włoszczowska.

Na wigilijnym spotkaniu nie zabrakło też naszych wielkich nadziei na sukcesy podczas przyszłorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Rio. Kadra niepełnosprawnych pływaków była reprezentowana przez Oliwię Jabłońską, Joannę Mendak, Patryka Biskupa, Wojciecha Makowskiego i Jacka Czecha, którym towarzyszyli trenerzy Wojciech Seidel, Edward Dec i Maciej Siemianowski.

- Chciałem pogratulować wszystkim tym, którzy osiągali sukcesy, zdobywali tytuły i medale. Bardzo dziękuję młodym, którzy cały czas reprezentują nas i nasze barwy, ale też tym, którzy już zakończyli swoje kariery. Jesteśmy z państwa bardzo dumni - mówił Prezydent Duda. Głos w imieniu sportowców zabrała Anita Włodarczyk. Rekordzistka świata w rzucie młotem podziękowała za zaproszenie i wyraziła nadzieję, że w przyszłym roku w Rio de Janeiro reprezentanci Polski dostarczą wszystkim mnóstwo emocji.