Świat

Przez Londyn do Rio [4]

Szymon Gagatek 2016-05-18 22:28

Mistrzostwa Europy w pływaniu nieuchronnie zbliżają się do półmetka. Podczas czwartej sesji eliminacyjnej zawodów w London Aquatics Centre czekają nas zaledwie cztery polskie starty. Troje Biało-czerwonych wystąpi indywidualnie, a o kwalifikację olimpijską powalczy sztafeta 4x200 m stylem dowolnym kobiet. Początek porannych wyścigów o godzinie 11:00.

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

Jako pierwsza do wody wskoczy Weronika Paluszek. Zawodniczka, która ostatnie cztery lata spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie pływała w barwach akademickiej drużyny Virginia Tech, zaprezentuje się na dystansie 200 m stylem klasycznym, a więc w swojej koronnej konkurencji, w której jest aktualną mistrzynią Polski. Wrocławianka spróbuje zmierzyć się ze swoim rekordem życiowym (2:29.41) i minimum olimpijskim, które wynosi 2:26.94 i jest gorsze tylko o jedną dziesiątą sekundy od rekordu naszego kraju, należącego od 2009 roku do Wiktorii Bieńkowskiej.

Następnie na słupku startowym stanie Kacper Majchrzak. Autor jednego z dwóch najlepszych jak do tej pory polskich wyników w Londynie (6. miejsce na 200 m stylem dowolnym), tym razem spróbuje swoich sił na o połowę krótszym dystansie. By zapewnić sobie kolejne minimum na Igrzyska w Rio i znacznie przybliżyć do wywalczenia miejsca w olimpijskiej sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, będzie musiał po raz pierwszy w życiu pokusić się o rezultat poniżej czterdziestu dziewięciu sekund. Biorąc pod uwagę jego występy w ostatnich dwóch dniach, można być przekonanym, że stać go na to osiągnięcie.

Start na trzecim dystansie w stolicy Wielkiej Brytanii czeka rano Filipa Zaborowskiego. Tym razem zawodnik MKP Szczecin spróbuje swoich sił w nieolimpijskiej konkurencji, 800 m stylem dowolnym. Mocna obsada gwarantuje spore emocje, a naszemu reprezentantowi może tylko pomóc w poprawieniu rekordu życiowego, który ustatnowił trzy lata temu - na mistrzostwach świata w Barcelonie. Jeżeli Zaborowskiemu uda się zbliżyć do tamtego rezultatu (7:55.65), miejsce w finałowej stawce powinno być w jego zasięgu.

Na zakończenie sesji porannej czeka nas jeszcze bardzo ciekawa walka sztafet 4x200 m stylem dowolnym pań. Wśród ekip, które przystąpią do rywalizacji o finał znajdą się również Polki: wyścig otworzy Diana Sokołowska, zmieni ją Paula Żukowska, a następnie zaprezentują się Monika Czerniak i Wioletta Orczykowska. Cała czwórka zapewniła sobie miejsca w drużynie na grudniowych mistrzostwach Polski, a cel jaki przed nimi postawiono od samego początku był jasny - próba zdobycia przepustki olimpijskiej. Chętnych na cztery bilety do Rio jest jednak zdecydowanie więcej. Aktualny ranking sztafetowy przedstawia się następująco:

Ranking olimpijski 4x200 m stylem dowolnym kobiet:
7:52.06   Holandia [Eindhoven Cup 2016)
8:05.23   Austria [mistrzostwa świata 2015]
8:06.51   Hongkong [mistrzostwa świata 2015]
8:08.02   Hiszpania [mistrzostwa świata juniorów 2015]

Praktycznie pewną kwalifikację mają zatem Holenderki. Pozostają trzy wolne lokaty, dwie zajmowane w tym momencie przez drużyny ze Starego Kontynentu: Austrię i Hiszpanię. Podstawowym warunkiem, który trzeba będzie spełnić, jest uzyskanie czasu lepszego od rezultatu pływaczek z Półwyspu Iberysjkiego z mistrzostw świata juniorów w Singapurze, 8:08.02. To jednak dopiero pierwszy krok w drodze do Rio. Chętne do poprawienia tego wyniku będą przecież same Hiszpanki, ale także Słowenki, Węgierki, Belgijki, Finki i Szwajcarki.

Starty Polaków, dzień IV - eliminacje:
11:00 - 200 m stylem klasycznym kobiet [minimum olimpijskie: 2:26.94]
Weronika Paluszek (seria 4/5; tor 8.)

11:20 - 100 m stylem dowolnym mężczyzn [minimum olimpijskie: 48.99]
Kacper Majchrzak (seria 10/10; tor 1.)

11:53 - 800 m stylem dowolnym mężczyzn
Filip Zaborowski (seria 4/4; tor 1.)

12:32 - 4x200 m stylem dowolnym kobiet
Polska (Diana Sokołowska, Paula Żukowska, Monika Czerniak, Wioletta Orczykowska)