Polska

MP 17-18lat: Naskręt i Kusto najlepsi!

Joanna Kwatera 2016-07-22 00:32

Ostatniego dnia mistrzostw Polski 17-18latków w Opolu kibice znów mogli oglądać kilka ciekawych pojedynków, a znakomitych wyników nie zabrakło. Najlepszymi pływakami tej imprezy zostali Agata Naskręt i Robert Kusto. W klasyfikacji medalowej triumfowała drużyna Wodnika Radom.

Swój trzeci już złoty medal w stylu grzbietowym zdobyła Agata Naskręt. Pływaczka Astorii Bydgoszcz popisała się dzisiaj fantastycznym wynikiem, przepływając dwie długości basenu tym stylem w czasie 1:01.90. Rezultatem tym poprawiła najlepsze dotychczas swoje życiowe osiągnięcie, które ustanowiła na mistrzostwach Polski seniorów w maju w Szczecinie, o 0,45 sekundy! Do wyrównania rekordu kraju Klaudii Naziębło z 2009 roku brakło jej jedynie 0,41 sekundy. To już drugi wynik Naskręt w tych mistrzostwach, za który zdobyła ponad osiemset punktów (827 pkt) i najlepszy jaki osiągnęła za swoje starty w Opolu. Druga na mecie Paulina Peda (AZS AWF Katowice) straciła do niej ponad trzy sekundy! Zawodniczka z Bydgoszczy kończy zatem te zawody z trzema złotymi krążkami zdobytymi w stylu grzbietowym oraz jednym srebrnym medalem wywalczonym na dystansie 50m stylem dowolnym. Naskręt wynikiem, uzyskanym za występ na dystansie 100m stylem grzbietowym wypływała sobie również tytuł najlepszej pływaczki opolskich mistrzostw, a także może się ona pochwalić pierwszym, drugim i czwartym najlepszym wynikiem tych zawodów wśród dziewcząt! Była ona też jedyną pływaczką tej imprezy, która uzyskała rezultaty ponad ośmiuset punktowe.

Najlepszym pływakiem w Opolu został Robert Kusto. Starszy z braci naszych eksportowych żabkarzy-juniorów tytuł ten zapewnił sobie dziś dzięki wspaniałej postawie w wyścigu na dystansie 100m stylem klasycznym. Czas jaki zanotowały urządzenia pomiaru czasu na mecie – 1:02.39 (822 pkt) to czwarty najlepszy wynik w jego karierze, słabszy tylko od rezultatów jakie uzyskiwał podczas MEJ w Hodmezovasarhely. Reprezentant Orki Lubań zgarnął na tych mistrzostwach tytuł najlepszego żabkarza zawodów, wygrywając wszystkie trzy dystanse stylem klasycznym.

Kolejny dobry występ w Opolu zaliczył Damian Chrzanowski. Brązowy medalista węgierskich MEJ w konkurencji 200m stylem motylkowym szósty raz w karierze przepłynął ten dystans w czasie poniżej dwóch minut, notując wynik 1:59.49. Rezultat ten – piąty najlepszy wynik zawodów wśród chłopców, dał mu 812 pkt. Kolejny zawodnik na finiszu – Michał Cukanow (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) zameldował się dopiero pięć sekund za nim!

W wyścigu na najdłuższym dystansie w stylu kraulowym w walce o zwycięstwo liczyło się dwóch – Antoni Kałużyński (MUKP Warszawianka Wodny Park) i Paweł Krawczyk (BUKS Warszawa). Pierwszą połowę dystansu przepłynęli niemal równo, ale drugiej części to jednak piąty zawodnik MEJ w tej konkurencji już tylko systematycznie powiększał dystans nad Krawczykiem. Kałużyński dotarł do mety po 15:38.40 (trzeci czas w karierze), dystansując rywala o prawie sześć sekund. Wśród dziewcząt w konkurencji 800m stylem dowolnym najszybsza okazała się Paulina Piechota. Reprezentantka UKS 190 Łódź tym samym zdobyła trzeci złoty medal na tych mistrzostwach, osiągając wynik 8:52.08 i notując piąty najlepszy czas zawodów wśród dziewcząt. I choć rezultat ten trochę odbiega od czasu, który uzyskała podczas MEJ na Węgrzech, spokojnie wystarczył jej, aby pokonać zdobywczynię drugiej lokaty Julię Adamczyk (KU AZS UMCS Lublin). Piechota do swoich zdobyczy medalowych dołożyła dziś także srebro, wywalczone w konkurencji 200m stylem motylkowym.

Piąty złoty medal na tych mistrzostwach wywalczyła Paulina Nogaj. Pływaczka MKS Wodnik Radom triumfowała dziś w konkurencji 100m stylem dowolnym, jako jedyna schodząc poniżej pięćdziesięciu ośmiu sekund. Wynik 57.21, zarazem jej nowy rekord życiowy, dał jej 753 pkt. Zawodniczka z Radomia indywidualnie zdobyła w Opolu najwięcej krążków i wszystkie z najcenniejszego kruszcu, wygrywając konkurencje 50 i 100m stylem dowolnym, 200m stylem zmiennym oraz 50 i 100m stylem motylkowym, w ostatniej z nich notując trzeci najlepszy rezultat zawodów wśród dziewcząt (1:00.33).

Pozostali złoci medaliści III dnia mistrzostw Polski w Opolu:

* Wiktoria Musioł (UKP Unia Oświęcim) – 200m stylem motylkowym, czas 2:16.95

*Bartosz Piszczorowicz (KKS Włókniarz 1925 Kalisz) – 100m stylem dowolnym, czas 51.06

*Jakub Skierka (Trops Kartuzy) – 100m stylem grzbietowym, czas 55.96

*Wiktoria Samuła (KU AZS UMCS Lublin) – 100m stylem klasycznym, czas 1:12.57

*sztafeta 4x100m stylem zmiennym K – WKS Śląsk Wrocław, czas 4:22.88

*sztafeta 4x100m stylem zmiennym M- MKP Szczecin, czas 3:51.12

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski 17-18lat w Opolu triumfował zespół MKS Wodnik Radom, z 7 medalami – pięć złotych, jeden srebrny i jeden brązowy krążek, głównie dzięki doskonałej postawie Pauliny Nogaj, która zdobyła dla niego aż 5 złotych medali, a ponadto na podium stawała sztafeta tego klubu w konkurencjach 4x100m stylem zmiennym i dowolnym. Na drugim miejscu w tym rankingu znaleźli się pływacy Kormorana Olsztyn (8 medali), a na trzeciej lokacie zmagania zakończyli zawodnicy WKS Śląsk Wrocław (8 medali).

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli pływacy UKP Unii Oświęcim, ktorzy wyprzedzili w rankingu zespoły WKS Śląsk Wrocław i MKP Szczecin.