Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 29.12

Szymon Gagatek 2016-12-29 13:50

Kolejne znane twarze oficjalnie ogłaszają koniec kariery; Fred Vergnoux obejmie nową posadę i przygotuje Belmonte do igrzysk w Tokio?; nowy cykl zawodów dla niepełnosprawnych pływaków ruszy już w przyszłym roku; czwarta zawodniczka igrzysk w Rio zawieszona - czas na poświąteczne wydanie przeglądu najważniejszych wydarzeń z całego świata.

Ostatnie tygodnie 2016 roku to dla wielu pływaków dobry moment na ogłoszenie decyzji o zakończeniu kariery. Jednym z tych, którzy postanowili rozstać się z profesjonalnym uprawianiem sportu po sezonie olimpijskim jest Sebastiaan Verschuren. Tegoroczny mistrz Europy z Londynu na dystansie 200 m stylem dowolnym przekazał światu tę informację na swoim profilu na Facebooku. Do grona pływackich "emerytów" dołączyli też Robbie Renwick z Wielkiej Brytanii, Giulio Zorzi z RPA oraz legenda fińskiego pływania, Hanna-Maria Seppala. Mistrzyni świata z 2003 roku na 100 m stylem dowolnym, mająca na swoim koncie także pełnienie funkcji chorążego reprezentacji olimpijskiej w 2012 roku, po raz ostatni wystartowała na czempionacie globu w Windsorze, jednak nie odniosła tam większych sukcesów.

W sieci pojawił się też niedawno zabawny filmik z udziałem Connora Jaegera - tegorocznego wicemistrza olimpijskiego na dystansie 1500 m stylem dowolnym, który po występie w Rio porzucił pływanie dla pracy w agencji nieruchomości. Przedstawia on fikcyjny dzień z życia reprezentanta USA w biurze Areny po zakończeniu jego kariery.

========================

Po zakończeniu igrzysk na brak zainteresowania na pewno nie narzeka Fred Vergnoux. W listopadzie brazylijskie media obiegła informacja, że Francuz od 2017 roku rozpocznie pracę w jednym z najlepszych klubów w Kraju Kawy, Minas. W międzyczasie rodacy znakomitego szkoleniowca rozważali czy nie będzie on w stanie wziąć się za budowanie odmłodzonej drużyny narodowej Trójkolorowych na olimpijskie zmagania w Tokio. Ostatnio Craig Lord z poratlu SwimVortex doniósł jednak, że wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach Vergnoux obejmie stanowisko głównego trenera kadry Hiszpanii. To oznaczałoby przedłużenie jego współpracy z Mireią Belmonte, którą doprowadził w tym roku do złotego medalu w Rio, przynajmniej o kolejne cztery lata.

========================

W 2017 roku do pływackiego kalendarza trafi nowy cykl zawodów. Bazując na wielkiej popularności jaką zyskała rywalizacja na basenie podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro, World Para Swimming (dawniej IPC Swimming) zamierza wprowadzić w życie pomysł tak zwanego "World Series". Ma to być pierwsza w historii seria zmagań w kilku miastach na całym świecie, w której będą mogli wziąć udział najlepsi niepełnosprawni pływacy globu. Inauguracyjna edycja obejmie pięć imprez: w Kopenhadze (11-12 marca), Sao Paulo (20-22 kwietnia), Sheffield (27-30 kwietnia), Indianapolis (9-11 czerwca) i Berlinie (6-9 lipca) i może się okazać doskonałą okazją do sprawdzenia sił przed mistrzostwami świata, które odbędą się na przełomie września i października w Meksyku. 

========================

Na igrzyskach w Rio zajęła czwarte miejsce w finale 100 m stylem motylkowym. Do brązowego medalu zabrakło jej tylko dziewięciu setnych sekundy. Dzień po wyścigu finałowym w organizmie zaledwie 18-letniej Chen Xinyi wykryto środek maskujący stosowanie niedozwolonych substancji, hydrochlorotiazyd. Chińska mistrzyni świata z Kazania w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym natychmiast została zawieszona, a jej wyniki z olimpijskiej pływalni anulowano. Smaczku całej sprawie dodawał fakt, że według brazylijskich mediów delfinistka dopingową wpadkę zaliczyła również tuż przed igrzyskami. Teraz decyzję odnośnie jej dyskwalifikacji podjęła Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA). Chen Xinyi została zawieszona na dwa lata i do startów będzie mogła wrócić dopiero 10 sierpnia 2018 roku.