Rezygnacji ciąg dalszy

Szymon Gagatek 2012-11-28 00:42

Kolejna pływaczka postanowiła zakończyć swoją sportową karierę. Tym razem taką decyzję podjęła 26-letnia Brytyjka Joanne Jackson, która zaledwie kilka dni temu straciła rekord świata na 400 m stylem dowolnym na krótkim basenie.

Swoje największe sukcesy Jackson odnosiła w erze strojów poliuretanowych, kiedy to zdobyła między innymi złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Jednak pierwszy medal międzynarodowej imprezy zawisł na jej szyi znacznie wcześniej. Już w 2003 roku – w wieku 17 lat – wywalczyła pierwsze miejsce w wyścigu na 400 m stylem dowolnym podczas Mistrzostw Europy na krótkim basenie. Rok później wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich. W Atenach wyścig na 400 m kraulem ukończyła dopiero na 21. pozycji.

W 2006 roku zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy w swojej koronnej konkurencji. Dwa lata później nastała era poliuretanu, która okazała się dla Jackson najlepszym czasem w karierze. Najpierw - na Igrzyskach w Pekinie – zajęła trzecie miejsce na 400 m stylem dowolnym, minimalnie przegrywając tylko ze swoją rodaczką Rebeccą Adlington i Amerykanką Katie Hoff. Po drodze na Mistrzostwa Świata w Rzymie odbył się jeszcze czempionat globu na krótkim basenie w Manchasterze. Tam Jackson wywalczyła dwa medale. Z kolei na krajowym czempionacie (basen 50-metrowy) ustanowiła niespodziewanie nowy rekord Świata na dystansie 400 m stylem dowolnym (4:00.66) – dopiero po trzech miesiącach straciła go na rzecz Włoszki Federici Pellegrini. Najpiękniejsze chwile Brytyjka przeżyła jednak w stolicy słonecznej Italii…

Na Foro Italico sięgnęła po trzy krążki. Indywidualnie była dwukrotnie druga: na 400 i 800 m stylem dowolnym. Do tego razem z koleżankami z reprezentacji zdobyła brąz w sztafecie 4x200 m kraulem. Kilka dni po zakończeniu Mistrzostw Świata była jeszcze w stanie pobić rekord globu na 400 metrów na basenie 25-metrowym (3:54.92). Ten wynik przetrwał w tabelach zdecydowanie dłużej – dopiero w sobotę, na Mistrzostwach Europy, pobiła go Francuzka - Camille Muffat.

Problemy Jackson pojawiły się na przełomie 2009 i 2010 roku, kiedy to bardzo poważnie zaczęła doskierwać jej astma. Później już nigdy nie była w stanie wrócić do tak znakomitej formy. Na zakończenie kariery wystartowała jeszcze na swoich trzecich Igrzyskach Olimpijskich - na ojczystej ziemi - w Londynie.

news.omegatiming.eu/igrzyska24.pl