Polska

Lublin 2015: Stolarski przejmuje stery w stylu klasycznym!

Szymon Gagatek 2015-12-19 03:11

W ubiegłym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim Marcin Stolarski, będąc jeszcze w wieku juniora, zdobywał tytuł na 200 m stylem klasycznym. Kilka miesięcy później w Szczecinie jego zaskakujący występ w finale B na o połowę krótszym dystansie dał mu wyjazd na mistrzostwa świata. W piątek zawodnik Żoliborza Warszawa dołożył do swojej kolekcji kolejne złoto, a dodatkowo poprawił swój pierwszy seniorski rekord Polski!

W dzisiejszym finale aż dziewięciu zawodników złamało barierę jednej minuty, najszybszy w tej stawce był jednak właśnie Stolarski. Reprezentant stołecznego klubu, jako pierwszy Polak w dziejach, pokonał w stroju tekstylnym cały dystans 100 metrów w czasie poniżej pięćdziesięciu dziewięciu sekund! Dziewiętnastolatek przepłynął cztery długości basenu w 58.68 s i o dwanaście setnych wyśrubował dotychczasowy najlepszy wynik w historii naszego kraju, który należał od 2009 roku do Adama Pluteckiego.

Choć do wyśrubowanego minimum na mistrzostwa Europy Stolarskiemu zabrakło dokładnie pół sekundy, to jednak potwierdził, że z każdym kolejnym miesiącem robi postępy, by przybliżyć się do zajęcia miejsca w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, która wystąpi na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Znaczącą rolę w odniesionym dziś sukcesie odegrał zapewne również jego sparingpartner i klubowy kolega, Bartłomiej Roguski, który w ostatnim czasie także zaliczył zdecydowany progres i powrócił do walki o medale najważniejszych krajowym imprez. Dziś przegrał tylko ze Stolarskim, po raz drugi w swoim życiu stając na podium mistrzostw Polski (w 2013 roku w Ostrowcu na jego szyi zawisł brąz za występ na 100 m stylem klasycznym).

Trzecią lokatę zajął w piątek Mikołaj Machnik z AZS AWF Katowice (59.33 s), a tuż za pierwszą trójką znalazł się prowadzący przez większą część wyścigu Maciej Hołub z AZS AGH Kraków (59.41 s). Dopiero na ósmej pozycji został natomiast sklasyfikowany obrońca tytułu, Dawid Szulich (59.76 s).

Jutro kolejna odsłona rywalizacji żabkarzy. Tym razem powalczą oni o medale na sprinterskim dystansie. Z kolei na niedzielę zaplanowano zmagania na 200 metrów, gdzie powinno dojść do bardzo ciekawego pojedynku Stolarskiego z Jackiem Arentewiczem, który ostatnio świetnie zaprezentował się na mistrzostwach okręgu dolnośląskiego i odebrał zawodnikowi Żoliborza Warszawa rekord Polski 18-latków w tej konkurencji.