Świat

China Games 2017: Sprinterski rekord Azji!

Szymon Gagatek 2017-09-06 16:38

Przedostatni dzień pływackich zmagań na Chińskich Igrzyskach w Tianjin również obfitował w znakomite rezultaty, a te padały dziś na sprinterskim dystansie wśród kraulistek, gdzie Liu Xiang dwa razy poprawiała rekord kontynentu. W środę po raz kolejny na najwyższym stopniu podium stawali Li Bingjie, Ning Zetao i Li Zhuhao.

Najwięcej uwagi wśród kibiców skupiły dzisiaj jednak zmagania kobiet w konkurencji 50m stylem dowolnym. Ósma zawodniczka czempionatu globu z Budapesztu Liu Xiang już w stolicy Węgier miała ochotę rozprawić się z rekordem kraju na tym dystansie, jednak do sukcesu zabrakło jej wtedy zaledwie pięciu setnych sekundy. Znakomita forma przyszła dopiero dziś i ujawniła się już eliminacjach. Chinka uzyskała czas 24.32, a w popołudniowym półfinale poprawiła się jeszcze o dwadzieścia osiem setnych sekundy, ustanawiając rekord Azji na poziomie 24.04! Liu została zatem jedenastą najszybszą pływaczką na świecie w historii tej konkurencji.

Trzeci złoty medal Chińskich Igrzysk wywalczyła dziś Li Bingjie, która tym razem triumfowała w konkurencji 800m stylem dowolnym. Wicemistrzyni świata z Budapesztu nie musiała jednak w Tianjin płynąć aż tak szybko jak podczas zmagań czempionatu globu, gdzie poprawiła rekord Azji, a spokojną wygraną dał jej drugi najlepszy w karierze wynik 8:20.98. Co ciekawe na drugiej lokacie zameldowała się jej rówieśniczka Wang Jianjiahe, która straciła do rekordzistki kontynentu niecałe dwie sekundy, ale utalentowanej juniorce udało jej się minimalnie wyprzedzić na finiszu szóstą pływaczkę ostatnich mistrzostw świata Zhang Yuhan.

Wynik na poziomie czternastego miejsca na tegorocznych listach światowych zanotowała finalistka igrzysk olimpijskich w Rio Liu Yaxin, która szybko rozprawiła się z dystansem 200m stylem grzbietowym. Aby pokonać i to wyraźnie wszystkie swoje rywalki potrzebowała 2:08.41, co okazało się być drugim najlepszym wynikiem w jej karierze.

Minimalnie wolniej niż w eliminacjach i półfinale na sprinterskim dystansie stylem dowolnym wystartował Ning Zetao, jednak pomimo to w rywalizacji medalowej również okazał się najszybszy, kończąc zmagania z rezultatem 22.04. Z kolei dużo szybciej niż w Budapeszcie jedną długość basenu przepłynął drugi na mecie Shi Yang i zaliczył w tej konkurencji najlepszy występ w życiu, osiągając czas 22:19.

Po raz kolejny w Tianjin, tym razem na dystansie 100m stylem motylkowym, z dobrej strony zaprezentował się osiemnastoletni Li Zhuhao. Rekordzista kraju pokonał dystans tylko czternaście setnych sekundy wolniej niż na mistrzostwach świata w Budapeszcie, notując czas 51.10. Nikomu poza nim nie udało się już w tym wyścigu złamać granicy pięćdziesięciu dwóch sekund.