Świat

Dzień w Rio - 10.08

Szymon Gagatek 2016-08-10 17:27

Zmagania pływaków na igrzyskach w Rio de Janeiro są już na półmetku. Przez pierwsze cztery dni doczekaliśmy się tylko jednego polskiego występu w sesjach finałowych, ale dziś ma się to zmienić! Do gry na dystansie 200 m stylem grzbietowym wejdzie bowiem Radosław Kawęcki. W eliminacjach 100 m stylem dowolnym kobiet swoich sił w walce ze światową czołówką spróbuje natomiast Katarzyna Wilk.

To właśnie zawodniczka AZS AWF Katowice w środowe popołudnie wskoczy do wody jako pierwsza z dwojga naszych reprezentantów. Będzie to jej drugi w karierze olimpijski start wśród kraulistek na dystansie 100 metrów. W Londynie była w tej konkurencji dwudziesta siódma, na tej samej pozycji zawodniczka trenująca na co dzień w Los Angeles znalazła się również na liście startowej zmagań w Rio. Przyjemnie byłoby więc, gdyby udało się ją poprawić.

Następnie będziemy świadkami długo wyczekiwanego występu Radosława Kawęckiego na 200 m stylem grzbietowym. Podopieczny Pawła Słomińskiego cztery lata temu w stolicy Wielkiej Brytanii znalazł się tuż za podium igrzysk. Teraz, z bagażem olimpijskich doświadczeń i workiem medali, które zdołał wywalczyć od tamtej pory, bez wątpienia ma chrapkę na coś więcej. Na celownik weźmie też na pewno odzyskanie rekordu Europy, który stracił w kwietniu na rzecz rosyjskiego pływaka, Jewgienija Ryłowa. Już w wyścigu eliminacyjnym dojdzie do konfrontacji reprezentanta AZS AWF Warszawa z Mitchellem Larkinem. Obaj popłyną obok siebie na środkowych torach.

sesja eliminacyjna (18:00)
18:02 – 100 m stylem dowolnym kobiet
   Katarzyna Wilk (seria 3/6; tor 3.)

18:25 – 200 m stylem grzbietowym mężczyzn
   Radosław Kawęcki (seria 4/4; tor 5.)

sesja finałowa (3:00)
3:12 – 100 m stylem dowolnym kobiet – półfinały
   ew. Katarzyna Wilk

3:28 – 200 m stylem grzbietowym mężczyzn – półfinały
   ew. Radosław Kawęcki

Wśród pań na 100 m stylem dowolnym trudno sobie wyobrazić inne rozstrzygnięcie, niż złoto Cate Campbell. Australijka kilka tygodni temu ustanowiła nowy rekord świata i w Rio zdążyła już pokazać, że jest w dobrej formie. Podobnie mogło się jednak wydawać również w ubiegłym roku, a na mistrzostwach świata lepsza okazała się niespodziewanie jej młodsza siostra, Bronte. Natomiast na 200 m stylem grzbietowym panów medal z najcenniejszego kruszcu powinien trafić do innego zawodnika z Antypodów, Mitchella Larkina. On z kolei będzie musiał uważać przede wszystkim na będącego w fantastycznej formie Ryana Murphy'ego z USA.

Rywalizacja na 200 m stylem klasycznym kobiet to kolejny rozdział "zimnej wojny" pomiędzy Julią Jefimową i resztą świata. Światowa czołówka prezentuje ostatnio bardzo wyrównany poziom, trudno więc wskazać wyraźną faworytkę do końcowego triumfu. Być może będzie to mistrzyni globu z Kazania Kanako Watanabe, być może rekordzistka świata Rikke Moeller Pedersen. Do walki spróbuje się włączyć zapewne także posiadaczka najlepszego czasu w historii juniorskiego pływania, Viktoria Zaynep Gunes.

Chwilę później po swoje kolejne złoto olimpijskie ruszy Michael Phelps. Na dystansie 200 m stylem zmiennym podopieczny Boba Bowmana będzie mógł na dobre zapisać się w historii pływania jako pierwszy człowiek, któremu udało się zwyciężyć w jednej konkurencji na czterech kolejnych igrzyskach. Rywale na pewno łatwo mu na to nie pozwolą. Świetnie dysponowany jest przecież Kosuke Hagino, a dla Ryana Lochte'ego, rekordzisty świata i rodaka Phelpsa, będzie to jedyny indywidualny start w Brazylii - na pewno włoży więc w niego wszystkie swoje siły.

Na zakończenie piątej sesji eliminacyjnej odbędą się jeszcze wyścigi sztafetowe pań na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Na igrzyskach w Pekinie i Londynie mieliśmy w tej konkurencji nasze reprezentantki, tym razem nasze kraulistki nie zdołały jednak zdobyć olimpijskiej kwalifikacji. Faworytkami zmagań będą oczywiście Amerykanki - obrończynie tytułu i aktualne mistrzynie świata, prowadzone przez najlepszą indywidualnie na 200 metrów Katie Ledecky.

Program sesji eliminacyjnej:
18:00 - 100 m stylem dowolnym kobiet
18:25 - 200 m stylem grzbietowym mężczyzn
18:47 - 200 m stylem klasycznym kobiet
19:09 - 200 m stylem zmiennym mężczyzn
19:31 - 4x200 m stylem dowolnym kobiet