Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 2.11

Szymon Gagatek 2015-11-02 14:25

Mistrzyni Europy zawieszona za stosowanie niedozwolonych środków, znamy przyczynę słabej formy Macka Hortona w Kazaniu, MKOl straszy Sri Lankę, olimpijska pływalnia w Rio de Janeiro prawie gotowa – to informacje z naszego dzisiejszego przeglądu wydarzeń z pływackiego świata!

Złota medalistka mistrzostw Europy w pływaniu na wodach otwartych na dystansie 25 km z 2010 roku, Olga Beresnyeva, została ukarana przez Międzynarodową Federację Pływacką dwuletnim zawieszeniem za stosowanie dopingu. W czerwcu MKOl ogłosił, że podczas przeprowadzania ponownych badań próbek krwi z Igrzysk Olimpijskich w Londynie, gdzie Ukrainka zajęła siódmą pozycję na 10 km, w jej organizmie wykryto rEPO (rekombinowaną erytropoetynę). Sprawa została przekazana do FINA, która ukarała pływaczkę dyskwalifikacją obowiązującą do 18 sierpnia 2017 roku. Bardzo możliwe, że brak 30-letniej Beresnyevej na przyszłorocznych igrzyskach oraz mistrzostwach świata w Budapeszcie oznacza koniec jej kariery.

Dyskwalifikacja Ukrainki spowodowała też wykreślenie jej z listy wyników londyńskiego maratonu. Oznacza to zatem, że w końcowym zestawieniu olimpijskich zmagań o jedną pozycję do góry przesunęła się Natalia Charlos. Polka jest więc teraz klasyfikowana na czternastym miejscu.

===========================

Dopiero po kilku miesiącach w australijskich mediach pojawiła się informacja o przyczynach słabego występu Mackenziego Hortona na mistrzostwach świata. Wielki talent z Antypodów pojawił się w Kazaniu jako lider światowych list na 400 i 1500 m stylem dowolnym i jeden z najpoważniejszych kandydatów do pokrzyżowania szyków Sun Yangowi w rywalizacji na długich dystansach, ale zawody zakończył jedynie z brązowym medalem na 800 m stylem dowolnym. Teraz wyszło na jaw, że tuż po przylocie do Rosji w wyniku poważnego zatrucia pokarmowego (wywołanego chorobą pasożytniczą – blastocystozą) schudł aż pięć kilogramów i po prostu zabrakło mu sił, by liczyć się w walce o wyższe pozycje.

===========================

Pływacy ze Sri Lanki wystartują na przyszłorocznych igrzyskach pod flagą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego? Takie rozwiązanie wydaje się być coraz bardziej prawdopodobne. Już od czerwca trwa impas w sprawie wyników wyborów w tamtejszej federacji. To właśnie wtedy FINA nie uznała nowych władz pływania na Cejlonie, wybranych po interwencji rządu. Związek do dziś pozostaje zawieszony przez Międzynarodową Federację Pływacką i już w Kazaniu zawodnicy z tego kraju startowali pod flagą FINA. Teraz Sri Lance grozi również zawieszenie w strukturach MKOl. Stanie się tak najprawdopodobniej, jeżeli konflikt nie zostanie rozstrzygnięty do końca bieżącego roku.

===========================

Olimpijska pływalnia w Rio de Janeiro, która w przyszłym roku będzie gościć najlepszych zawodników na świecie, jest już niemal gotowa! W październikowym raporcie, dotyczącym stanu przygotowań obiektów na igrzyska, brazylijski rząd ocenił, że na arenie w Barra da Tijuca wykonano już 94% zaplanowanych robót. To wzrost o pięć punktów procentowych, w porównaniu z wrześniowym zestawieniem. Aktualne zdjęcia konstrukcji możecie znaleźć TUTAJ.