Polska

MP 16-latków Gliwice: Ciasno w czołówce

Joanna Kwatera 2017-03-12 01:14

Po drugim dniu pływackich zmagań w mistrzostwach Polski juniorów 16-letnich, które rozgrywane są w ten weekend w Gliwicach, do rywalizacji o miano najlepszej drużyny tego czempionatu włączyły się jeszcze zespoły z Poznania i Bydgoszczy. W dzisiejszej potyczce indywidualnej pomiędzy Marcinem Gorajem a Janem Karolczakiem, 2:1 dla zawodnika ze stolicy.

Pływak G-8 Bielany Warszawa stawał dziś na najwyższym stopniu podium dwukrotnie, a w sobotniej rywalizacji głównym jego rywalem był Jakub Mościcki. Karolczak pokonał reprezentanta Kormorana Olsztyn w dwóch wyścigach: najpierw na dystansie sprinterskim w stylu grzbietowym, a zaraz później w konkurencji 400m stylem dowolnym. W wyścigu grzbiecistów rywalizacja między dwoma pierwszymi zawodnikami była bardzo wyrównana , a losy zwycięstwa ważyły się do ostatnich metrów. Dosłownie „o włos” szybszy był Karolczak, który wyprzedził Mościckiego o siedem setnych sekundy (25.43 – 25.50). Zupełnie inaczej potoczyły się wydarzenia na dystansie 400m stylem dowolnym. Warszawianin zaczął ten wyścig bardzo mocno i wydawało się, że już nikt nie jest w stanie go dogonić, gdyż drugi Jakub Mościcki tracił do niego po 250 metrach cztery sekundy. Jednak Olsztynianin zaczął odrabiać starty, a doskonały finisz zaprezentował na ostatnich czterech długościach basenu, na których prawie dogonił Karolczaka. Do mety pierwszy jednak dotarł zawodnik G-8 Bielany Warszawa, który wyprzedził Mościckiego o 0,29 sekundy (3:56.32 – 3:56.61). Trzecią lokatę zanotował Emil Krzykała (Avia Świdnik).

Ciekawie wyglądał również wyścig dziewcząt w konkurencji 400m stylem dowolnym. Pretendentkami do zwycięstwa były dwie wielkie faworytki: piąta zawodniczka mistrzostw Polski seniorów z Olsztyna Dominika Kossakowska oraz finalistka tegoż czempionatu kraju, doskonale spisująca się ostatnio w zawodach z cyklu Grand Prix Polski Karolina Piechota. Do walki o triumf włączyła się jeszcze reprezentująca nasz kraj na mistrzostwach Europy i świata na wodach otwartych Julia Zaborowicz. Przez cały dystans Piechota i Zaborowicz płynęły „łeb w łeb”, choć minimalnie na czoło wysunęła się reprezentantka Górnika Sosnowiec. Na ostatnich stu metrach Łodzianka próbowała finiszować, ale nie wystarczyło to do pokonania Zaborowicz, która na metę wpadła jedną dziesiątą sekundy przed Piechotą. Wynik pływaczki z Sosnowca (4:16.68) okazał się ex aequo najwyżej punktowanym rezultatem, uzyskanym dotąd na pływalni „Olimpijczyk” w tej imprezie (762 pkt), a czas Piechoty wskoczył na drugi szczebelek tego rankingu. Obie zawodniczki poprawiły też swoje rekordy życiowe na tym dystansie. Na trzeciej lokacie wyścig ukończyła Kossakowska (Sikret Gliwice).

Trzeci już indywidualnie złoty krążek gliwickiego czempionatu dorzucił do swoich zdobyczy medalowych Marcin Goraj. Pływak z Krakowa zwyciężył w sobotę w konkurencji 50m stylem motylkowym, osiągając jako jedyny czas poniżej dwudziestu pięciu sekund (24.64). Na zakończenie dzisiejszej rywalizacji Goraj wziął jeszcze udział w wyścigu sztafetowym na dystansie 4x100m stylem dowolnym, gdzie wraz z Bogdanem Astashevem, Sebastianem Dudzikiem i Karolem Batko, wywalczył drugą lokatę, ustępując miejsca nieznacznie jedynie ekipie z Poznania. Wiktor Muszyński, Szymon Zimniak, Mateusz Głuszkowski i Albert Warzocha triumfowali z czasem 3:31.89. Srebro dla klubu Galicja Kraków zdobyły także w wyścigu sztafetowym dziewczęta – Magdalena Sarafin, Laura Pogorzelska, Karolina Śmietana i Andrea Litwin do końca ambitnie walczyły o drugą lokatę z drużyną Juvenii Wrocław, która w składzie miała fenomenalnie pływającą Kornelię Fiedkiewicz. Ostatecznie Krakowianki zameldowały się na mecie 0,25 sekundy przed pływaczkami z Wrocławia, a najwyższy stopień podium, z ogromną przewagą wywalczyły w tej rywalizacji reprezentantki MUKS Piętnastka Bydgoszcz (3:54.23).

Złotego medalu nie udało się dzisiaj zdobyć Lidii Halickiej, która dwa razy stawała na drugim stopniu podium. Zawodniczka Śląska Wrocław najpierw dała się pokonać o 0,44 sekundy na dystansie  200m stylem klasycznym Agnieszce Rutkowskiej (Skalar Słupsk), a w następnej konkurencji 200m stylem zmiennym uległa Kindze Paradowskiej (MUKS Piętnastka Bydgoszcz) już dosyć znacznie, bo o prawie półtorej sekundy.

Mistrzowie Polski 16-latków, dzień II:

Dziewczęta:

50m stylem motylkowym: Karolina Jurczyk (MKS 9 Dzierżoniów) 27.23

50m stylem grzbietowym: Aleksandra Juc (UKS Manta Warszawa Włochy) 28.54

400m stylem dowolnym: Julia Zaborowicz (KS Górnik Sosnowiec) 4:16.68

200m stylem klasycznym: Agnieszka Rutkowska (Skalar Słupsk) 2:29.70

200m stylem zmiennym: Kinga Paradowska (MUKS Piętnastka Bydgoszcz) 2:15.80

4x100m stylem dowolnym: MUKS Piętnastka Bydgoszcz (Aleksandra Dudek, Agnieszka Włodarczyk, Karolina Wolska, Kinga Paradowska) 3:54.23

Chłopcy:

50m stylem motylkowym: Marcin Goraj (Galicja Kraków) 24.64

50m stylem grzbietowym: Jan Karolczak (G-8 Bielany Warszawa) 25.43

400m stylem dowolnym: Jan Karolczak (G-8 Bielany Warszawa) 3:56.32

200m stylem klasycznym: Mateusz Dubas (AZS AWF Katowice) 2:15.38

200m stylem zmiennym: Albert Warzocha (UKS Cityzen Poznań) 2:03.48

4x100m stylem dowolnym: UKS Cityzen Poznań (Wiktor Muszyński, Szymon Zimniak, Mateusz Głuszkowski i Albert Warzocha) 3:31.89