Świat

NCAA: Dominacja Wilk w starciu z Washington State

Szymon Gagatek 2014-10-10 19:50

Kobieca drużyna Uniwersytetu Południowej Kalifornii udanie rozpoczęła sezon w lidze NCAA. Zawodniczki Trojans pokonały 150-106 ekipę Washington State University. Spory wkład w ten sukces miała nasza reprezentantka, Katarzyna Wilk, która indywidualnie wygrała rywalizację na 50 i 100 jardów stylem dowolnym.

Po zakończeniu ubiegłego sezonu z zespołu Dave'a Salo odeszło kilka ważnych zawodniczek, między innymi szwedzka olimpijka Stina Gardell, czy też brązowa medalistka mistrzostw świata w Rzymie na 100 m stylem klasycznym, Kasey Carlson. Na miejsce pływaczek, które zakończyły studia, weszły te, które swoją naukę dopiero zaczynają. Największym wzmocnieniem drużyny Kasi Wilk wydaje się być Hannah Weiss - wyjątkowo utalentowana grzbiecistka, mistrzyni USA juniorów z 2012 roku na dystansie 100 m stylem grzbietowym. Dla niej akademicki sezon rozpoczął się wyjątkowo...

Na obiekcie Uytengsu Aquatics Center w Los Angeles, a więc w "domu" Trojans, Uniwersytet Południowej Kalifornii zmierzył się z Washington State University, a więc ekipą ze stanu Waszyngton, z którego Weiss pochodzi. Amerykanka nie dała swoim rywalkom najmniejszych szans na 100 i 200 jardów stylem grzbietowym, fantastycznie otworzyła również wyścig sztafetowy 4x50 jardów stylem zmiennym. Dwie długości basenu pokonała w czasie lepszym o ponad sekundę od rywalek, a pozostałe zawodniczki USC jeszcze tę zaliczkę powiększyły i nie oddały prowadzenia już do samego końca. W sztafecie razem z Weiss popłynęła również Katarzyna Wilk, która na ostatniej zmianie uzyskała czas 22.88 s.

Polka również mogła się pochwalić dubletem na otwarcie sezonu. Na 50 i 100 jardów stylem dowolnym swoim rywalkom nie pozostawiła żadnych złudzeń, imponując zwłaszcza na sprinterskim dystansie. Zwycięstwo dał jej wynik 23.06 s, gorszy o zaledwie siedem setnych od minimum B na marcowe mistrzostwa NCAA. Tak szybko w październiku krakowianka, która rozpoczęła trzeci rok studiów w Mieście Aniołów, nie pływała ani rok, ani dwa lata temu. Z kolei na 100 jardów stylem dowolnym zanotowała rezultat 51.23 s i drugą zawodniczkę na finiszu wyprzedziła o ponad sekundę. Pomogła też swoim koleżankom w uzyskaniu najlepszego czasu w sztafecie 4x100 jardów stylem dowolnym (51.59 s na trzeciej zmianie).

KOMPLET WYNIKÓW

W przyszłym tygodniu część kobiecej drużyny Uniwersytetu Południowej Kalifornii uda się do Corvallis na dwa pojedynki z Oregon State University, pozostałe zawodniczki wystąpią w Dallas na tradycyjnym SMU Classic. Męska ekipa, z Pawłem Furtkiem i Michałem Domagałą, zainauguruje sezon 17 października starciem z Cal Poly.