Świat

Pięć medali Czerniaka w mistrzostwach Hiszpanii

Szymon Gagatek 2014-07-21 16:50

W niedzielę zakończyły się letnie mistrzostwa Hiszpanii w pływaniu na długim basenie (50 m), które zorganizowano w Barcelonie. W stawce nie zabrakło trenującego na co dzień na półwyspie Iberyjskim Konrada Czerniaka, który na podium zawodów stawał pięciokrotnie, wygrywając rywalizację na dystansie 100 m stylem dowolnym i motylkowym!

Podopieczny Bartosza Kizierowskiego na ostatniej prostej do berlińskiego czempionatu Starego Kontynentu spisał się bardzo dobrze, zwyciężając w dwóch konkurencjach. Na 100 m stylem dowolnym uzyskał czas 48.98 s, a więc popłynął tylko dziewięć setnych sekundy wolniej niż podczas tegorocznych mistrzostw Polski w Olsztynie. Na finiszu wyprzedził Federico Grabicha (49.43 s) i Markela Alberdiego (49.98 s). Nikt nie był w stanie pokonać Czerniaka również w jego koronnej konkurencji, 100 m stylem motylkowym. Reprezentant Polski pokonał dwie długości basenu w 52.58 s i wyprzedził Jose Manuela Valdivię, który zakończył wyścig finałowy na drugiej pozycji, o dokładnie 1.3 s! W obu przypadkach nasz pływak ustanawiał rekordy zawodów.

Indywidualnie Czerniak znalazł się również na drugim miejscu na 50 m stylem dowolnym (22.64 s), przegrywając z Grabichem tylko o sześć setnych sekundy. Na sprinterskim dystansie w stylu motylkowym był z kolei trzeci (24.20 s). Na najniższym stopniu podium stanął również wraz z kolegami ze sztafety 4x100 m stylem dowolnym (na ostatniej zmianie uzyskał wynik 48.54 s). Club Natación Metropole, z Polakiem w składzie, zajął też piąte miejsce na dystansie 4x100 m stylem zmiennym (Czerniak popłynął na trzecim odcinku, w stylu motylkowym, notując świetny czas, 51.43 s.

Jednym z ważniejszych wydarzeń hiszpańskiego czempionatu był rekord kraju Mirei Belmonte na 1500 m stylem dowolnym. Rekordzistka świata w tej konkurencji na krótkim basenie, która szykuje się do mistrzostw Europy w Berlinie (gdzie wystartuje nie tylko na długim basenie, ale także w rywalizacji na otwartym akwenie), uzyskała w Barcelonie rezultat 15:58.03 i o cztery setne sekundy poprawiła swoje własne osiągnięcie z kwietnia tego roku, pokonując ten dystans po raz trzeci w swojej karierze w czasie poniżej szesnastu minut. W tym roku na świecie szybsza była jedynie Katie Ledecky ze Stanów Zjednoczonych, ustanawiając nowy najlepszy czas w historii pływania (15:34.23).

KOMPLET WYNIKÓW