Świat

Glasgow 2018: Czas na finały - dzień 7.

Szymon Gagatek 2018-08-09 14:45

Ostatniego dnia mistrzostw Europy w pływaniu na długim basenie w Glasgow zostanie rozdanych aż dziewięć kompletów medali. W trzech konkurencjach finałowych wystąpią Biało-czerwoni. Warto pamiętać, że zmagania w Tollcross International Swimming Centre rozpoczną się dziś po południu nietypowo, bo dokładnie o 17:45 polskiego czasu.

Już w pierwszym wyścigu zobaczymy Annę Dowgiert. Podopieczna Michała Szymańskiego po raz trzeci w karierze awansowała do finału mistrzostw Europy na długim basenie na 50 m stylem motylkowym. Sześć lat temu w Debreczynie znalazła się w tej konkurencji tuż za podium, a w 2016 roku w Londynie finiszowała na 8. lokacie. Tym razem weszła do ósemki z 7. wynikiem, ale przy dobrej postawie i ataku na rekord Polski (25.91), nawet w bardzo mocnej stawce delfinistek, może się pokusić o poprawienie tej pozycji. 

Następnie do wody wskoczy najszybszy obecnie polski pływak, Paweł Juraszek. W finale 50 m stylem dowolnym będzie chciał zaskoczyć rywali i wdrapać się na podium. Nie będzie to wcale proste zadanie. Zdecydowanym faworytem zmagań wydaje się być Benjamin Proud, który w tym sezonie pokazywał już, że rekord świata Cesara Cielo może być zagrożony. Mocni są też Władimir Morozow z Rosji czy Andrea Vergani z Włoch. Obaj osiągnęli wczoraj czasy lepsze od rekordu naszego kraju, należącego właśnie do zawodnika z Dzierżoniowa. Juraszek będzie musiał wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, by zagrozić tej trójce. Ale na pewno stać go na kolejny niesamowicie efektowny występ, po którym będziemy przecierać oczy ze zdumienia. 

Ostatnim Biało-czerwonym, który stanie na słupku startowym w Glasgow, będzie Konrad Czerniak. Puławianin wystąpi w swojej koronnej konkurencji 100 m stylem motylkowym. Wyścig finałowy zapowiada się wyjątkowo emocjonująco i powinien być bardzo wyrównany. Stawka finalistów we wczorajszych półfinałach zmieściła się w zaledwie 37 setnych sekundy. W tym tłoku Czerniak został sklasyfikowany na 3. miejscu. Nie mielibyśmy nic przeciwko, by taka sytuacja dziś się powtórzyła. A może uda się ugrać jeszcze coś więcej?

W czwartek medale zostaną rozdane jeszcze wśród kobiet na 50 m stylem klasycznym, 200 m stylem grzbietowym i 400 m stylem dowolnym, wśród mężczyzn na 400 m stylem zmiennym oraz w wyścigach sztafetowych pań i panów na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Początek o 17:45, transmisja w TVP Sport i na kanale Eurosport 1.

Starty Polaków 9.08 – sesja finałowa (17:45)
17:45 – 50 m stylem motylkowym kobiet - FINAŁ
   Anna Dowgiert (tor 1.)

17:50 – 50 m stylem dowolnym mężczyzn - FINAŁ
   Paweł Juraszek (tor 2.)

18:00 – 100 m stylem motylkowym mężczyzn - FINAŁ
   Konrad Czerniak (tor 3.)