Polska

Liga SMS I runda: Rekordowy początek!

Joanna Kwatera 2016-12-03 12:19

O tym, że polscy juniorzy są znakomicie przygotowani do sezonu zimowego mogliśmy się przekonać już dwa tygodnie temu podczas zawodów Grand Prix Polski na Termach Maltańskich. Tam ustanowili oni aż 10 nowych rekordów Polski. W pierwszym dniu I rundy Ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego, która odbywa się w ten weekend w Olsztynie, młodzi pływacy potwierdzają tylko, że tuż przed startem zimowych mistrzostw kraju seniorów, które rozpoczną się już za niespełna dwa tygodnie właśnie tutaj, ich forma nadal rośnie, a kolejne rekordowe osiągnięcia padają jedno po drugim.

W drugiej konkurencji wczorajszego bloku pływackich zmagań na dystansie 50m stylem klasycznym rekordową passę zapoczątkował Andrzej Michalczyk z SMSu Oświęcim, który wypływał rekordowy  rezultat wśród 16latków. Z dobrej strony Michalczyk pokazywał się już w tym sezonie podczas zawodów z cyklu Grand Prix w Krakowie i Poznaniu, a dwa tygodnie temu na Termach Maltańskich poprawiał swój rekord życiowy, uzyskując czas 28.55. W Olsztynie dwie długości basenu popularną żabką pokonał jeszcze szybciej, a wynik 28.11 jest o dwie setne sekundy lepszy od dotychczas najlepszego krajowego osiągnięcia Piotra Siemińskiego.  

W konkurencji 100m stylem motylkowym, prezentujący w ostatnich tygodniach znakomitą formę, Kacper Stokowski, startując poza konkurencją, również potwierdził, że za dwa tygodnie podczas czempionatu kraju będzie walczył tutaj o najwyższe laury. Pokonanie tego dystansu zajęło mu 51.52 (831 pkt), a czas ten okazał się nowym rekordem Polski 17 i 18latków.

Najwięcej rekordowych osiągnięć zawodnicy ustanawiali na dystansie 200m stylem dowolnym. W konkurencji indywidualnej najszybciej do mety dotarł zawodnik SMSu Bielany Warszawa (która pierwszy raz rywalizuje w lidze SMS) Bartosz Piszczorowicz, śrubując rekord życiowy i rekord Polski do wyniku 1.46.40 (814 pkt). Konkurencję zwyciężył i największą ilość punktów dla szkoły wywalczył jednak Karol Młynarczyk, który również złamał granicę minuty i pięćdziesięciu sekund na tym dystansie (1:49.23), gdyż Piszczorowicz startował PK. Na zakończenie I bloku zmagań uczniów szkół mistrzostwa sportowego rozegrane zostały wyścigi sztafetowe 4x200m stylem dowolnym, a tam szkoła z Bielan wystawiła dwa składy, z których jeden zdobył punkty dla drużyny, kończąc te zmagania na trzeciej lokacie (za SMSem Olsztyn i Szczecin), a drugi ścigał się poza konkurencją , uzyskując najlepszy czas rywalizacji 7:16.86. W obydwu z nich na pierwszej zmianie zawodnicy popłynęli tak szybko, że ich rezultaty okazały się nowymi rekordami kraju. W pierwszym zespole autorem najlepszego wyniku w Polsce 14latków okazał się najlepszy kraulista w tej kategorii wiekowej – Filip Orlicz, który pierwszy raz w historii kraju złamał granicę minuty i pięćdziesięciu trzech sekund na tym dystansie. W tabele rekordów Polski wpisał zatem wynik 1:52.67. W zespole drugim na pierwszej zmianie sztafety wystartował Kacper Stokowski, a ten nie oszczędzał sił by pomóc zespołowi w uzyskaniu najlepszego czasu w tej rywalizacji. Dodatkowo popłynął tak szybko, że poprawił jeszcze rekordowy wynik w konkurencji 200m stylem dowolnym, uzyskany chwile wcześniej przez Piszczorowicza, śrubując ten rezultat aż do 1:44.64.

W ostatniej konkurencji  pierwszego bloku na najdłuższym dystansie w stylu zmiennym, startując poza konkurencją, najlepsze osiągnięcie w historii o prawie sekundę poprawiła jeszcze Lidia Halicka (SMS Wrocław). Od wczoraj rekord Polski 15latek na dystansie 400m stylem zmiennym wynosi 4:44.76.

W stylu klasycznym padł jeszcze jeden rekord kraju, a tym razem ustanowiła go 12latka Wiktoria Guść. Uczennica SMSu Łódź dwie długości basenu pokonała w czasie 34.50, poprawiając dotychczasowy rekord o 0,11 sekundy.

Dziś kolejne bloki i kolejne emocje – zapraszamy!