Polska

VIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - dzień IV

Szymon Gagatek 2017-09-24 18:12

Zgasły już światła na salach wykładowych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ale wiedza i doświadczenie wyniesione z czterodniowego seminarium zapewne na długo zostaną w pamięci uczestników, a także zaprocentują w ich pracy szkoleniowej. Ostatniego dnia forum dominowały tematy z zakresu psychologii sportu oraz pływania na wodach otwartych.

Jako pierwsza w niedzielę głos zabrała Joanna Budzis, która mówiła o budowaniu drużyny oraz różnicach w komunikacji z zawodnikami i zawodniczkami. Drużyna „Together Everyone Achives More” charakteryzuje się poczuciem wspólnej tożsamości i wspólnych celów. Spójny zespół to taki, który dba o indywidualne potrzeby zawodników, akceptuje i wspiera, dba o równość i indywidualne standardy oraz posiada autonomię i styl demokratyczny. Duży wpływ na efektywność treningu, zaangażowanie i motywację oraz satysfakcję i poczucie pewności siebie na zawodach ma postawa trenera i jego relacje z grupą. Budowanie odpowiedniej relacji z zawodnikami jest skomplikowane i wymagające, ze względu na inne potrzeby kobiet i mężczyzn.

Jednym z głównych czynników determinujących sukces w sporcie jest poczucie własnej skuteczności, które pozwala zawodnikowi działać w obliczu trudnych zadań. Optymalny poziom pewności siebie gwarantuje możliwość większej koncentracji na zadaniu, dobór coraz trudniejszych celów oraz wysoką jakość i ilość wkładanego wysiłku w dążeniu do ich osiągnięcia oraz zdolność do podejmowania ryzyka, mającego na celu zaskoczenie przeciwnika w postaci wdrożenia rozwiązania taktycznego czy wypróbowania nowo wyuczonej techniki. A temat ten przybliżył uczestnikom konferencji Krzysztof Kałużny.

Pływanie na wodach otwartych staje się z roku na rok coraz bardziej popularną dyscypliną w sporcie pływackim, ostatnio przybywa również miłośników jednej z jej odmian - pływania ultradystansowego. Liczne projekty przepłynięcia najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych kanałów czy cieśnin morskich na świecie, realizowane przez m.in. Sebastiana Karasia, Grzegorza Radomskiego czy Rafała Domerackiego spowodowały, że również w naszym kraju pływanie ultradystansowe przeżywa swój rozkwit. I właśnie o 10-miesięcznych przygotowaniach do przepłynięcia kanału La Manche tego ostatniego opowiadał zgromadzonym Tomasz Pąchalski. Jego plan roczny składał się z trzech makrocykli, które obejmowały: ewaluację pływaka od amatora do zawodnika (Domeracki nauczył się pływać 5 lat temu), zwiększanie objętości treningowej i aklimatyzację do zimnej wody, testowanie optymalnej formy żywienia, trening specjalistyczny na basenie i na wodach otwartych oraz optymalne przygotowanie do startu. Prelegent szczegółowo przedstawił wszystkie elementy jego treningu w wodzie i na lądzie oraz stosowane testy sprawdzające. Niestety podjęta próba nie zakończyła się pełnym sukcesem, gdyż 1-2km w linii prostej od brzegu Francji, ze względu na bardzo silne prądy morskie próba została przerwana.

Jako ostatni na tej konferencji mikrofon przejął jej gospodarz – prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego Kazimierz Woźnicki, który jeszcze raz odniósł się do Ogólnopolskiego Programu Szkolenia Pływackiego w różnych kategoriach wiekowych trenujących, a po zakończeniu swojego wystąpienia pożegnał zgromadzonych, którzy również i w tym roku licznie przybyli do Krakowa, by zgłębiać swoją wiedzę i wymieniać doświadczenia trenerskie, a także zaprosił wszystkich, aby stawili się z powrotem już za rok na kolejnej edycji największego forum pływackiego w Polsce.

GALERIA ZDJĘĆ: AKNET PRess