Świat

TYR PSS: Świtkowski znów na podium!

Joanna Kwatera 2018-06-11 19:49

Czwartego dnia rozgrywek TYR  Pro Swim Series w Santa Clara Jan Świtkowski po raz kolejny stanął na podium, tym razem zajmując drugą lokatę w zmaganiach kraulistów. Rewelacyjny rezultat w sprincie stylem klasycznym zanotowała natomiast Lilly King, poprawiając jeszcze czas, który plasuje ją na pozycji liderki światowych list najlepszych wyników tego sezonu.

Ostatniego dnia zmagań zawodów w stanie Kalifornia oprócz nowych konkurencji, wprowadzonych do cyklu TYR PSS w tym roku, a więc turniejów „wykluczających” na dystansach 50metrowych we wszystkich czterech stylach oraz tajemniczych 200m stylem zmiennym, program uwzględniał wyścigi na 400m stylem dowolnym. Najpierw rywalizację wśród kobiet zwyciężyła Katie Ledecky, choć tym razem amerykańska supergwiazda nie zdołała złamać na tym dystansie granicy czterech minut, minimalnie ją przekraczając (4:00.51). Solidnie do pracy wzięła się też druga na mecie Leah Smith, której czas 4:04.72 pozwolił wpisać się na czwartą lokatę na tegorocznych listach światowych.

Następnie do boju przystąpili mężczyźni, a wśród nich Jan Świtkowski. Polak, którego w tej konkurencji nie ma okazji zbyt często oglądać, walczył w tym wyścigu jak równy z równym ze specjalistą od długich dystansów Zane’m Grothe. Wszechstronny Świtkowski wpadł na metę jedynie sześćdziesiąt cztery setne sekundy za Amerykaninem, notując drugi najlepszy wynik w karierze na tym dystansie 3:51.17. Dopiero na siódmej pozycji zmagania ukończył czwarty zawodnik mistrzostw świata w Budapeszcie Park Tae Hwan (3:55.87).

Niesamowicie szybka w stylu klasycznym była niedzielnej nocy King. Amerykanka rozpędzała się z wyścigu na wyścig, a w finale trzystopniowej rywalizacji jedną długość basenu pokonała ustanawiając nowy rekord cyklu Pro Swim Series. Czas 29.62 to także ósmy wynik w historii tej konkurencji. King w Santa Clara przepłynęła ten dystans jeszcze cztery sekundy szybciej niż w Indianapolis, stabilizując na ponad miesiąc przed mistrzostwami Stanów Zjednoczonych swoją formę w okolicach własnego rekordu świata.

W końcu zwycięstwo zapisała na swoim koncie zapisała Kanadyjka polskiego pochodzenia Penny Oleksiak, wygrywając finał 50m stylem motylkowym z czasem 26.06. W konkurencji tajemniczych 200m stylem zmiennym triumfowali Sarah Darcel i HIromasa Fujimori.

Po pięciu przystankach cyklu TYR Pro Swim Series liderami klasyfikacji generalnej są Melanie Margalis i Chase Kalisz.

KOMPLET WYNIKÓW