Polska

MP Lublin: Trzeci triumf Świtkowskiego, bilet do Budapesztu znów dla dwóch

Joanna Kwatera 2017-05-20 22:11

Kolejnych dwóch reprezentantów Polski na mistrzostwa świata do Budapesztu wyłonił wyścig w konkurencji 100m stylem motylkowym. Wysoko punktowane w rankingu światowym wyniki uzyskiwali Jan Świtkowski i Konrad Czerniak.

Nie udało się w tym roku złamać granicy jednej minuty w kobiecym wyścigu na dwóch długościach basenu w stylu motylkowym. Tytułu broniła zaciekle Paulina Nogaj, ale świetnym finiszem i lepszym dopłynięciem do ściany finiszowej popisała się Klaudia Naziębło, dla której sobotnie zwycięstwo to już drugi złoty krążek tego czempionatu. Reprezentantka Juvenii Wrocław rezultatem 1:00.32 o prawie sekundę poprawiła swój rekord życiowy. Tylko dwie setne sekundy za nią na metę wpadła Nogaj, a z trzeciego miejsca na podium cieszyła się siedemnastoletnia Katarzyna Kołodziej z Unii Oświęcim.

Wiele emocji dostarczyła kibicom rywalizacja na tym dystansie wśród mężczyzn, gdzie po raz kolejny dwóch naszych zawodników wywalczyło przepustkę na czempionat globu w stolicy Węgier. Szybkie pływanie Konrad Czerniak i Jan Świtkowski zaprezentowali już rano, a lepszym czasem wówczas popisał się podopieczny Michała Szymańskiego. W wieczornym finale ponownie o zwycięstwo zacięty bój stoczyli z sobą koledzy klubowi AZS UMCS Lublin. Rozpoczął najszybciej Czerniak, ale znów niesamowitym finiszem wykazał się Świtkowski, który o trzy setne sekundy wyprzedził rywala, ustanawiając swój rekord życiowy na tym dystansie - 52.04, a jego triumf w tej konkurencji to już trzeci tytuł mistrzowski wywalczony przed własną publicznością. Wymagająca konkurencja między tymi dwoma zaowocowała biletem do Budapesztu oraz Tajpej dla obu z nich, a czasy przez nich uzyskane plasują ich na początku drugiej dziesiątki tegorocznego rankingu światowego. Granicę pięćdziesięciu trzech sekund udało się jeszcze złamać dwóm kolejnym na mecie – trzeciemu Michałowi Chudemu (52.39) i czwartemu Michałowi Poprawie (52.44).