Polska

MP 14-latków: Łodź z ośmio karatowego złota

Joanna Kwatera 2017-07-09 22:54

Letnie Mistrzostwa Polski juniorów 14-letnich przeszły już do historii, a sprawdzian formy młodych pływaków wypadł bardzo pozytywnie, dając nadzieję na owocną pływacką przyszłość. Najlepsi w Olsztynie okazali się pływacy UKS 190 Łódź, którzy w swojej ekipie mieli pływacki brylant – Aleksandrę Knop. W zwycięstwie pomógł również Konrad Zieliński.

Wielka nadzieja polskiego pływania zaliczyła w Aquasferze niesamowite starty, często samotnie finiszując daleko przed konkurentkami. W niedzielne popołudnie było podobnie. Zawodniczka UKS 190 Łódź zachwyciła kibiców występami w konkurencjach 100m stylem grzbietowym oraz 800m stylem dowolnym. W pierwszej z nich do starego już rekordu Polski 14-latek Iwony Lefanowicz zabrakło jej naprawdę niewiele. Podopieczna Sylwii Kowalskiej pokonała ten dystans w czasie 1:03.91, notując trzeci najlepszy rezultat tych zawodów wśród dziewcząt. Na zakończenie rywalizacji indywidualnej Knop pokazała się jeszcze w konkurencji 800m stylem dowolnym, gdzie również błysnęła formą przepływając szesnaście długości pływalni o setną sekundy szybciej niż zrobiła to podczas głównych mistrzostw Polski seniorów w Lublinie – 8:57.30. Najlepsza po niej Weronika Cynarska (luks Muszelka Warszawa) straciła do Łodzianki ponad jedenaście sekund. Knop z dorobkiem pięciu złotych krążków i pięciu najwyżej punktowanych rezultatów została najlepszą pływaczką tych mistrzostw i z niecierpliwością oczekujemy już jej występów podczas EYOF-u w Gyor pod koniec lipca.

W pierwszym męskim starcie sprawę załatwił też Paweł Uryniuk, zdobywając piąty złoty krążek tej imprezy. Warszawianin od początku kontrolował wyścig na 200m stylem motylkowym, choć mocną konkurencję stworzyli mu Arkadiusz Czech (K.S Górnik Sosnowiec) i Wiktor Ćwiek (BUKS Warszawa). Czech nawet wyszedł na prowadzenie po ostatnim nawrocie, ale na końcowych metrach popis swoich możliwości dał pływak G-8 Bielany Warszawa, który pierwszy raz w życiu pokonał ten dystans poniżej dwóch minut i dziesięciu sekund – 2:09.20. Drugi do mety dotarł po mocnym finiszu Ćwiek, a na trzeciej lokacie ostatecznie rywalizację ukończył Czech.

Żabkarskiego hat-tricka zaliczył na tych mistrzostwach Oskar Grabek. Pływak UKS Olimpijczyk 23 od początku wyścigu na 100m stylem klasycznym narzucił mocne tempo i choć dobrze finiszował Norbert Zacharzyński (UKS Wodnik Krasnystaw) to ściany finiszowej pierwszy dotknął Grabek, uzyskując nowy rekord życiowy 1:09.73. Wśród dziewcząt najszybsza okazała się Alicja Wojtkowiak, choć zwycięstwo w popołudniowym wyścigu nie przyszło jej łatwo. Reprezentantka Parku Wodnego Tarnowskie Góry znów szybciej pokonała dystans w eliminacjach, notując czas 1:13.85. W finale była wolniejsza o ponad pół sekundy od tego wyniku, ale do mety dotarła trzy setne sekundy wcześniej niż  Nikola Błażejewska (MUKS Wodnik Łask) i z czasem 1:14.44 mogła świętować drugi już złoty medal na tej imprezie.

Zwycięstwo w klasyfikacji medalowej drużyny UKS 190 Łódź przypieczętował wygraną w konkurencji 1500m stylem dowolnym Konrad Zieliński, choć do tysiąc dwusetnego metra mocno naciskał go Filip Lewicki z Galicji Kraków, zmieniając się z nim na prowadzeniu kilka razy. Ostatnie trzysta metrów to jednak rewelacyjny finisz Łodzianina, który dzięki wynikowi 16:48.99 mógł po raz drugi już w Olsztynie ściągać z szyi złoty krążek. Drugim, który złamał na tym dystansie granicę siedemnastu minut był Michał Daszkiewicz (UKP Unia Oświęcim), który startował w porannej sesji, ale zrobił to tak skutecznie, że rezultat 16:58.71 pozwolił mu wskoczyć na drugi stopień podium. W końcówce Lewicki osłabł na tyle, że został sklasyfikowany dopiero na trzeciej lokacie (17:00.95).

Ciekawe widowisko stworzyli również zawodnicy ścigający się z sobą w konkurencji 100m stylem dowolnym. Dziewczęta kończyły swoje zmagania „jedną ławą”, a najszybciej na metę wpadła znów Martyna Jabłońska (MKS Piaseczno), zostając najlepszą sprinterką wśród kraulistek. Zwycięstwo dał jej wynik 59.78, a poniżej minuty pierwszy raz w swojej karierze dystans ten przepłynęły jeszcze druga na mecie Maria Murawska (UKS Piątka Ostrołęka) – 59.82 i najlepsza w eliminacjach, a trzecia w finale Wiktoria Dąbrowska (UKS Jagiellonka Warszawa) – 59.87. Wśród chłopców zarówno rano jak i popołudniu najlepiej radził sobie Jakub Jakimiak, który dwa razy zanotował wynik poniżej pięćdziesięciu pięciu sekund, a rekord życiowy ustalił na wyniku 54.23 i trzeci raz w Aquasferze stanął na najwyższym stopniu podium.

Drugą wygraną w stylu grzbietowym w Olsztynie odnotował Adam Wiśniewski (St. pływaków i ratowników AQUA Żyrardów), a podium na dystansie 100m tym stylem wyglądało identycznie jak wczoraj na dystansie o połowę krótszym. Wiśniewski przepłynął dwie długości pływalni w czasie nowego rekordu życiowego 1:02.27, a tylko szesnaście setnych sekundy stracił do niego drugi na mecie Paweł Bober (UKS Żabianka Gdańsk). Trzecią lokatę wywalczył Stanisław Żołądź (G-8 Bielany Warszawa).

Do grona zwycięzców dołączyła dziś jeszcze Daria Zielińska (Toruń Multisport Team), która okazała się zdecydowanie najszybsza w konkurencji 200m stylem motylkowym.

Na zakończenie udanych mistrzostw w Olsztynie rozegrano jeszcze rywalizację sztafetową 4x100m stylem zmiennym, a najlepszym zespołem żeńskim został MKS-SMS Victoria Racibórz. Wiktoria Poznakowska, Oliwia Mosek, Paulina Wojtaszewska i Maja Wygnał do końca o zwycięstwo toczyły bój z drużyną Olimpii Lublin, ale ostatecznie udało im się wygrać ten wyścig czasem 4:36.22 i o niecałą sekundę wyprzedzić rywalki. Na sto procent wykonali plan triumfatorzy tych zmagań wśród chłopców, ale wyraźna wygrana zawodników G-8 Bielany Warszawa w składzie Stanisław Żołądź, Kacper Markowski, Paweł Uryniuk i Mikołaj Matuszewski nie wystarczyła, aby zwyciężyć w klasyfikacji medalowej tej imprezy. Warszawianie uzyskali czas 4:13.74, a podium uzupełniły teamy Galicji Kraków i MUKS Piętnastki Bydgoszcz.

W klasyfikacji medalowej najlepszą ekipą, podobnie jak w marcu w Lublinie, zostali zawodnicy UKS 190 Łódź, dla których jedenaście krążków zdobyli Aleksandra Knop (5 złotych) i Konrad Zieliński (2 złote i 2 brązowe) oraz sztafeta kobiet 4x100 i 4x200m stylem dowolnym (srebrny i złoty). Najwyżej punktowane rezultaty tej imprezy również należą do Knop (200m stylem dowolnym)) i Zielińskiego (400m stylem dowolnym). Taką samą liczbę medali wywieźli z Olsztyna także pływacy G-8 Bielany Warszawa, ale chłopcy ze stolicy wywalczyli jeden z najcenniejszego kruszcu mniej. Największy wkład w tę statystykę miał oczywiście Paweł Uryniuk, który triumfował indywidualnie pięciokrotnie oraz w sztafecie 4x100m stylem zmiennym. Trzecią lokatę w tym rankingu wywalczył dla Huraganu Międzyrzec Podlaski Jakub Jakimiak (4 medale).