Świat

Mistrzostwa świata niepełnosprawnych – Fantastyczny występ Czecha! Mamy brąz!

Szymon Gagatek 2015-07-14 23:44

Drugi dzień mistrzostw świata osób niepełnosprawnych w Glasgow i drugi medal! Tym razem na najniższym stopniu podium znalazł się Jacek Czech, który zanotował świetny występ na dystansie 100 m stylem grzbietowym w grupie S2. Blisko znalezienia się w pierwszej trójce była dziś również Paulina Woźniak na 100 m stylem klasycznym (SB8).

Dla Czecha dzisiejszy medal jest piątym w historii jego występów na mistrzostwach świata i pierwszym w nierozgrywanej dotychczas w jego grupie niepełnosprawności konkurencji 100 m stylem grzbietowym. Polak świetnie rozpoczął wyścig i na półmetku plasował się na trzeciej pozycji ze stratą zaledwie trzydziestu siedmiu setnych sekundy do rekordzisty świata i zdecydowanego faworyta, Dimitrija Kokareva z Rosji. Drugą część dystansu pokonał w tempie odrobinę gorszym od wyprzedzających go zawodników, ale wystarczająco szybko, by utrzymać miejsce na podium. Czech uzyskał czas 2:10.77 i ustanowił nowy rekord Polski. Złoto wywalczył ostatecznie Serhii Palamarchuk z Ukrainy, który na ostatnich metrach niespodziewanie wyprzedził Kokareva.

Niewiele do medalu zabrakło Paulinie Woźniak. Nasza reprezentantka uzyskała w finale 100 m stylem klasycznym w grupie SB8 czwarty czas rywalizacji (1:22.06), lepszy nawet od tego, który w 2012 roku dał jej trzecie miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie! Tym razem jednak trzecia zawodniczka na mecie, Katarina Roxon z Kanady, była szybsza od Polki o dokładnie dziewięć setnych sekundy. Złoto zdobyła rekordzistka świata, mistrzyni paraolimpijska z Londynu i obrończyni tytułu, Olesia Vladykina z Rosji, która - tak jak dwa lata temu w Montrealu - wyprzedziła Claire Cashmore z Wielkiej Brytanii.

Blisko miejsca na podium była też dziś Oliwia Jabłońska, która zakończyła rywalizację na dystansie 200 m stylem zmiennym w grupie SM10 na piątym miejscu. Nasza zawodniczka popłynęła znacznie szybciej, niż w ubiegłym roku na mistrzostwach Europy, gdzie wywalczyła srebro. Podopieczna Wojciecha Seidla uzyskała rezultat 2:32.87 i do trzeciej pływaczki na finiszu straciła jedynie osiemdziesiąt pięć setnych sekundy. Zwyciężyła niezawodna Sophie Pascoe z Nowej Zelandii, która ustanowiła nowy najlepszy czas w historii mistrzostw świata (2:26.51).

Ostatnią Polką, która zaprezentowała się w popołudniowej sesji była Joanna Mendak. Wczorajsza brązowa medalistka rywalizacji sprinterek w stylu dowolnym, dziś na 200 m stylem zmiennym (SM13) zakończyła rywalizację na ósmej pozycji. W finale popłynęła wolniej niż w kwalifikacjach, notując wynik 2:39.88. W wyścigu z udziałem Polki padły aż dwa rekordy świata. Jeden autorstwa złotej medalistki, Rebecci Meyers z USA (2:24.60 w grupie niepełnosprawności SM13), natomiast drugi w wykonaniu Daryi Stukalovej z Rosji (2:24.86 w grupie SM12).