Świat

Swimexpress #4: Nieoczekiwana zmiana trenera

Szymon Gagatek 2020-05-16 22:12

W wielu krajach świata najlepsi pływacy powoli wracają do treningów. Reprezentanci Polski od kilku dni trenują już w Wałczu i Spale, trwa oczekiwanie na otwarcie pływalni dla pozostałych zawodników i powrót do normalności. W międzyczasie z różnych stron docierają rozmaite - czasem ciekawe, czasem zaskakujące - informacje. Co wydarzyło się zatem w ostatnich dniach?

Nieoczekiwaną decyzję podjął Gregorio Paltrinieri. Znakomity włoski pływak długodystansowy postanowił rozstać się ze swoim dotychczasowym trenerem, Stefano Morinim, z którym współpracował przez 9 lat i z którym odniósł największe sukcesy w karierze. Jego nowym szkoleniowcem będzie Fabrizio Antonelli - trener kadry Włoch w pływaniu na wodach otwartych. To jasny sygnał, że Paltrinieri będzie chciał coraz poważniej traktować starty open water. Na rok przed przełożonymi igrzyskami doszedł do wniosku, że potrzebuje nowych bodźców, by w Tokio wywalczyć 3 złote medale. W ślad za 25-latkiem poszedł jego kolega z reprezentacji Domenico Acarenza. Przy Morinim pozostał m. in. Gabriele Detti.

=====

Skoro jesteśmy przy tematach z Półwyspu Apenińskiego, to warto wspomnieć, że powrót do pływania rozważa... Filipo Magnini. W ramach promocji nowo wydanej autobiografii "La resistenza dell’acqua" ("Odporność na wodę") pojawił się w programie stacji Radio24, gdzie stwierdził, że drzwi do powrotu nie są jeszcze zamknięte. Tym bardziej po tym, jak w lutym Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu zniósł jego 4-letnią karę dyskwalifikacji za "stosowanie lub próbę stosowania" niedozwolonych substancji. Kto wie, być może zainspirował go Brent Hayden, z którym w 2007 roku stał wspólnie na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata. Kanadyjski weteran wznowił treningi z myślą o starcie na igrzyskach w Tokio. A jakby w życiu Magniniego było mało wydarzeń, wkrótce zostanie ojcem. Jego partnerka, Giorgia Palmas (z którą miał w marcu wziąć ślub, ale koronawirus sprawił, że przełożyli ceremonię na późniejszą datę), ogłosiła na swoim Instagramie, że spodziewają się dziecka.

=====

Niektórzy zawodnicy sprawdzają już swoje możliwości po powrocie do normalnych treningów. Jedna z dziennikarek CCTV na swoim koncie na Weibo umieściła wpis, w którym poinformowała, że kilkoro reprezentantów Chin w testowych startach zanotowało naprawdę dobre wyniki. Xu Jiayu na 100 m stylem grzbietowym miał ponoć uzyskać rezultat 52.37, Yan Zibei na 100 m stylem klasycznym 59.5, a Sun Jiajun na 100 m stylem motylkowym 52.27. Z kolei wśród kobiet zaimponowała Yang Juanxuan (1:55.06 na 200 m stylem dowolnym). Treningowymi osiągnięciami pochwalili się też Holendrzy: Arno Kamminga (59.24 na 100 m stylem klasycznym) i Kira Toussaint (1:00.91 na 100 m stylem grzbietowym).

=====

#DontRushChallenge opanował pływacki świat (jeżeli jeszcze nie widzieliście wykonania Polaków, koniecznie sprawdźcie ten LINK). W ostatnich dniach w sieci pojawiły się filmiki z reprezentantami Brazylii, Kanady, Macedonii Północnej, Iranu czy Pakistanu. Swoją próbkę zaprezentowali też najlepsi na świecie specjaliści od pływania w wodach otwartych i międzynarodowe towarzystwo utalentowanych juniorów. W tej ostatniej grupie znalazła się nasza zawodniczka, Aleksandra Knop. W filmiku, który znajdziecie TUTAJ, obok niej wystąpili m. in. medaliści ubiegłorocznego EYOF: Tim Korstanje z Holandii, Aleksandra Kuriłkina z Rosji, Carmen Weiler z Hiszpanii, Sophie Freeman i Jacob Whittle z Wielkiej Brytanii, czy też mistrzyni świata juniorów na 200 m stylem zmiennym Justina Kozan z USA. 

=====

Telewizja NBC Sports wyprodukuje dokument o Ryanie Lochte'm. Program pod tytułem In Deep With Ryan Lochte ma opowiadać o życiu amerykańskiego pływaka po aferze w trakcie igrzysk w Rio de Janeiro i przedstawiać jego przemianę w prawdziwie rodzinnego człowieka - męża i ojca dwójki dzieci, walczącego o powrót do pływania na najwyższym poziomie i start na igrzyskach. Dokument ukaże się 15 lipca w serwisie streamingowym Peacock. 

=====

Wielka międzynarodowa impreza pływacka w Mińsku? W przyszłości to niewykluczone. W stolicy Białorusi ma powstać obiekt spełniający wszystkie kryteria potrzebne do przeprowadzenia zawodów wysokiej rangi. Pływalnia będzie miała trybuny, które pomieszczą aż 6 tysięcy osób, a cały kompleks będzie się składał z pięciu basenów: jednego przeznaczonego do rywalizacji pływaków, waterpolistów i specjalistów od pływania artystycznego, jednego dla skoczków do wody, rozgrzewkowego, do nauki pływania oraz jednego w części SPA. Rozpoczęcie budowy jest zaplanowane na 3. kwartał 2020 roku, a jej zakończenie na 2023 rok.