Świat

Londyn 2016: Rio czeka na Majchrzaka!

Szymon Gagatek 2016-05-17 11:47

Poznań od Rio de Janeiro dzieli dystans ponad 10 tysięcy kilometrów. Dla Kacpra Majchrzaka to jednak żaden problem. Od dziś zawodnik ze stolicy Wielkopolski ma brazylijską metropolię na wyciągnięcie ręki. Wszystko za sprawą świetnego występu i nowego rekordu życiowego na dystansie 200 m stylem dowolnym podczas drugiej sesji eliminacyjnej mistrzostw Europy w Londynie.

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

Dwudziestotrzylatek uzyskał najlepszy czas w swojej dotychczasowej karierze, notując 1:47.59. Co najważniejsze, jest to rezultat lepszy o niemal cztery dziesiąte sekundy od minimum olimpijskiego. Dzięki temu Majchrzak przesunął się też w klasyfikacji wszechczasów polskiego pływania z czwartego miejsca na trzecie, wyprzedzając Artura Wojdata wraz z jego legendarnym wyczynem z Igrzysk w Seulu w 1988 roku (1:48.02). Swoje osiągnięcie będzie miał okazję jeszcze wyśrubować dziś i - miejmy nadzieję - jutro po południu. Do półfinałów tej konkurencji dostał się bowiem z szóstego miejsca.

Rekordem życiowym mógł się dziś pochwalić również Kacper Klich. Reprezentant Śląska Wrocław po raz pierwszy w życiu pokonał cztery długości basenu w czasie poniżej minuty i pięćdziesięciu sekund (1:49.97). Taki rezultat pozwolił mu na zajęcie trzydziestego trzeciego miejsca. Eliminacje wygrał Glenn Surgeloose. Belg poprawił dotychczasowy rekord swojego kraju wynikiem 1:46.93 i wyprzedił Velimira Stjepanovica z Serbii (1:47.03). Trzeci był James Guy z Wielkiej Brytanii (1:47.11). Mistrz świata tym razem podszedł do swojego startu zdecydowanie poważniej, niż miało to miejsce wczoraj na dwukrotnie dłuższym dystansie, gdy przepadł w eliminacjach.

Gdyby mistrzostwa Europy kończyły kwalifikacje olimpijskie, w Rio de Janeiro naszą sztafetę 4x200 m stylem dowolnym utworzyliby Majchrzak, Klich oraz Jan Świtkowski i Paweł Werner, którzy o dobre rezultaty zadbali już przy okazji mistrzostw Kanady w Toronto. Większość zawodników z krajowej czołówki nie miała jednak jeszcze okazji spróbować swoich sił na tym dystansie w walce o przepustki na Igrzyska, wszystko rozstrzygnie się zatem dopiero w przyszłym tygodniu. Wiadomo już jednak, że do załapania się do drużyny konieczne będzie złamanie bariery minuty i pięćdziesięciu sekund.

Ranking sztafety olimpijskiej 4x200 m stylem dowolnym (stan na 17.05):
1:47.59   Kacper Majchrzak
1:48.57   Jan Świtkowski
1:49.09   Paweł Werner
1:49.97   Kacper Klich 

Majchrzak został dziś piątym Polakiem, który ma już na swoim koncie indywidualne minimum olimpijskie. Swój wynik będzie mógł wyśrubować już dziś po południu. Początek wyścigów półfinałowych w tej konkurencji zaplanowano na godzinę 20:23 polskiego czasu.

Polacy z minimami olimpijskimi:
*Konrad Czerniak (50 i 100 m stylem dowolnym; 100 m stylem motylkowym)
*Kacper Majchrzak (200 m stylem dowolnym)
*Filip Zaborowski (400 m stylem dowolnym)
*Wojciech Wojdak (400 i 1500 m stylem dowolnym)
*Jan Świtkowski (200 m stylem motylkowym)