Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 7.12

Szymon Gagatek 2017-12-07 21:23

Kolejna reprezentantka Państwa Środka na dopingu, wybitny włoski pływak powiedział "dość", Fina uhonorowała najlepszych sportowców 2017 roku, amerykańska medalistka olimpijska postanowiła wdrapać się na kolejny szczyt - oto porcja informacji, które tym razem znalazły się w Pływackim Przeglądzie Wydarzeń!

Chińska pływaczka Liu Zixuan otrzymała karę dwuletniego zawieszenia za stosowanie niedozwolonej substancji diuretyku hydrochlorotiazydu. Wynik pozytywny dały testy przeprowadzone na początku września podczas Chińskich Igrzysk w Tianjin, gdzie siedemnastolatka zdobyła trzy medale (złoty i dwa srebrne). Wyniki te zostały anulowane, tak samo jak nagroda za uczciwą postawę w rywalizacji, przyznana jej drużynie. Diuretyki takie jak hydrochlorotiazyd nie zapewniają poprawy wydajności, są natomiast stosowane w celu maskowania innych niedozwolonych substancji. Zixuan to także srebrna medalistka mistrzostw świata w Budapeszcie w sztafecie 4x200m stylem dowolnym. Karę dwuletniego zawieszenia otrzymał także jej trener Liu Haitao, a Stowarzyszenie Pływackie prowincji Hebei dostało oficjalne ostrzeżenie oraz karę finansową.

===================

Dwukrotny mistrz świata, a także medalista olimpijski z Aten Filippo Magnini zakończył sportową karierę. Trzydziesto-pięciu letni reprezentant Italii niespodziewanie ogłosił swoją decyzję w miniony weekend podczas Mistrzostw Włoch na krótkim basenie w Riccione. Magnini, któremu kibice zgotowali owację na stojąco, wzruszonym głosem podziękował trenerom oraz młodszym kolegom z drużyny, dla których był wzorem i którzy motywowali go do kontynuowania treningów. „Mam nadzieję, że zrobiłem coś dla tego sportu i napisałem część historii tej dyscypliny… Na tym etapie mojego życia jestem szczęśliwy i chcę zakończyć karierę będąc zadowolonym z siebie, a zatem mówię dziś: Żegnaj pływacki świecie!” – tymi słowami dwudziestoczterokrotny mistrz Włoch zakończył swoje przemówienie. W swojej dwudziestosiedmioletniej bogatej karierze sportowej zgromadził pięćdziesiąt trzy medale międzynarodowych imprez na krótkim i długim basenie, a największe jego sukcesy przypadły na pierwszą dekadę XXI wieku, kiedy to dwukrotnie zdobywał tytuły mistrza świata w konkurencji 100m stylem dowolnym w Montrealu 2005 i Melbourne 2007, a także wywalczył brązowy krążek w sztafecie 4x200m stylem dowolnym wraz z Emiliano Brembillą, Massimiliano Rosolino i Simone Cercato na igrzyskach olimpijskich w Atenach (2004). Magnini zapewnił, że pozostaje w światku pływackim i będzie służył radą i wsparciem młodszym kolegom.

===================

W sobotni wieczór w chińskim kurorcie Mangrove Tree Resort of World Sanya Bay podczas uroczystej gali „Wieczór Gwiazd” FINA ogłosiła nazwiska najlepszych sportowców roku 2017 związanych z dyscyplinami wodnymi. Wśród nich za wybitne osiągnięcia w tym sezonie uhonorowani zostali także pływacy. Nagrodę dla najlepszego zawodnika zgarnął Caeleb Dressel. Nowa gwiazda amerykańskiej reprezentacji zachwycała swoją formą pływacki świat podczas mistrzostw globu w Budapeszcie, zdobywając tam w imponującym stylu aż siedem złotych medali w konkurencjach 50 i 100m stylem dowolnym, 100m stylem motylkowym oraz w sztafetach 4x100m stylem dowolnym i zmiennym i 4x100m stylem dowolnym i zmiennym mix. To druga taka sytuacja w dziejach pływania, poprzednim, któremu udała się taka sztuka był Michael Phelps, który dokonał tego w 2007 roku w Melbourne. Dressel nie zaszczycił jednak zgromadzonych swoją obecnością ze względu na obowiązki uczelniane, podziękował jednak za wyróżnienie przesyłając wiadomość video. Wśród kobiet tytuł pływaczki roku otrzymała Sarah Sjoestroem, która zdetronizowała w tym sezonie zwyciężczynie trzech ostatnich edycji Katinkę Hosszu. To był bardzo udany rok dla Szwedki, która wywalczyła trzy złote medale w Budapeszcie (50m stylem dowolnym oraz 50 i 100m stylem motylkowym), a także ustanowiła tam dwa niesamowite rekordy świata na 50 i 100m stylem dowolnym. Została też wybrana najlepszą zawodniczką mistrzostw. Dodatkowo poprawiła jeszcze cztery najlepsze osiągnięcia w historii tej dyscypliny na krótkim basenie oraz została niekwestionowaną triumfatorką tegorocznej edycji Pucharu Świata. Sjoestroem również nie pokazała się na gali w Sanya, ale oczywiście podziękowała za przyznanie nagrody FINA, zapewniając, że to wyróżnienie to dla niej dodatkowa motywacja do startów w następnym roku. ”Do zobaczenia na mistrzostwach świata w grudniu za rok” – zakończyła szwedzka sprinterka.

Pełna lista zwycięzców: TUTAJ

===================

Dwukrotna medalistka olimpijska z Londynu Elizabeth Beisel, specjalistka od stylu grzbietowego i zmiennego,dwunasty rok z rzędu reprezentowała w tym sezonie Stany Zjednoczone na wielkiej międzynarodowej imprezie podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie, gdzie zajęła siódmą lokatę w konkurencji 400m stylem zmiennym. Po raz dwunasty brała zatem także udział w gali rozdania nagród Golden Goggles . Tam również opowiedziała o swoich planach, nie związanych z pływaniem. Amerykańska zawodniczka postanowiła rozpocząć przygotowania do wspinaczki na Mount Everest i w tym celu tuż po gali spakowała ekipę i wyruszyła w podróż do Nepalu, by tam udać się do bazy podstawowej. Na tę kilkutygodniową przygodę życia wybrała się wraz ze swoim przyjacielem.